Zachowania HODL-erów na rynku bitcoina po upadku giełdy FTX. Analiza on-chain4 min. czytania

bitcoin kurs bitcoin btc cena btc

Upadek giełdy kryptowalutowej FTX jest znaczącym i istotnym problemem dla całej branży cyfrowych aktywów. Spowodował on między innymi to, że cena bitcoina (BTC) osunęła się w ubiegłym tygodniu do poziomu poniżej 16 tys. dol. i cały czas porusza się blisko dwuletnich minimów. Jak na destabilizację ekosystemu kryptowalutowego i spadek ceny BTC zareagowali HODL-erzy, czyli posiadacze długoterminowi? Odpowiedzi szukamy na wykresach analizy on-chain.

  • Podaż BTC trzymana w rękach posiadaczy długoterminowych zaczęła się osuwać pierwszy raz od kilku miesięcy
  • Jednocześnie zwiększyła się liczba „uśpionych” BTC, które zostały wybudzone
  • Chociaż upadek FTX wywołał niemałą panikę, to spora grupa HODL-erów okazała się na nią odporna

Jak HODL-erzy zareagowali na spadek BTC i upadek FTX?

Zachowanie HODL-erów BTC w obliczu załamania ekosystemu jest o tyle ważne, że pozwala sprawdzić, czy pewność długoterminowych posiadaczy została utrzymana. Biorąc pod uwagę skalę wpływu i daleko idące konsekwencje implozji FTX, mógłby to być „idealny” moment do ewakuacji z rynku nawet przez najsilniejsze ręce.

Podaż Long-Term Holder (LTH), czyli posiadaczy długoterminowych, spadła o 61,5 tys. BTC (licząc od 6 listopada). Około 48,1 tys. BTC zostało wydanych w ciągu ostatnich 7 dni, co z pewnością nosi znamiona wydarzenia „nietypowego”.

– Jednak biorąc pod uwagę skalę zmiany salda opisaną powyżej i porównując z historycznymi precedensami, nie jest to jeszcze skala, która pozwala wnioskować o powszechnej utracie wiary. Jeśli jednak rozwinie się to w trwały spadek podaży LTH, może to sugerować większa panikę – twierdzi zespół analityczny Glassnode w swojej najnowszej analizie on-chain.

Podaż BTC w rękach HODL-erów spadła z historycznych poziomów i w krótkim czasie skurczyła się o niemal 50 tys. tokenów. Źródło: Glassnode

Poniższy wykres pokazuje natomiast, ile bitcoinów nieaktywnych („uśpionych”) od co najmniej roku zmieniło adresy („obudziło się”) w reakcji na upadek FTX. W ciągu ostatniego tygodnia 97,45 tys. BTC, które były starsze niż 12 miesięcy, zostały wydanych i potencjalnie powróciło do obiegu.

Podobnie jak w przypadku zmiany podaży LTH jest to zauważalny ruch, jednak nie na tyle, aby wywoływać przedwczesne obawy. Warto obserwować jednak, jak dalej rozwijała będzie się sytuacja na poniższym wykresie.

Weekendowa suma obudzonej podaży BTC starszej niż 1 rok. Źródło: Glassnode

Zwiększa się średni wiek wydawanych bitcoinów

Średni wiek BTC wzrósł w tym tygodniu do nieco ponad 90 dni, co jest wartością trzykrotnie wyższą niż ta obserwowana w czasie niskiej zmienności we wrześniu i październiku.

– Wzrost liczby wydawanych starszych monet jest godny uwagi i jest zgodny ze szczytami obserwowanymi podczas poprzednich kapitulacji, a nawet realizacji zysków na rynku byka w 2021 roku. Trwały trend wzrostowy lub podwyższony poziom wskaźnika może wskazywać na silniejszą panikę HODL-erów – wyjaśnia Glassnode.

Bitcoiny, które są wydawane w ostatnim czasie mają średnio 90 dni. W porównaniu do okresu niskiej zmienności jest to wartości trzykrotnie wyższa. Źródło: Glassnode

Patrząc na fakt, że bitcoin opuścił zakres swojej wakacyjnej konsolidacji i nie potrafi odbić od dwuletnich minimów oraz na to, że upadek FTX może mieć bardzo negatywne konsekwencje dla całej branży, „panika” wśród HODL-erów wydaje się być ograniczona. Jeżeli sytuacja się uspokoi powinniśmy być świadkami ponownej akumulacji bitcoina oraz innych aktywów przez największych i długoterminowych graczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *