Czym jest GameFi, czyli branża game finance?4 min. czytania

Branża GameFi jest bezpośrednio powiązana z Web3, czyli nowym spojrzeniem na interakcje odbywające się w Internecie, z dużym naciskiem na decentralizację i wykorzystanie technologii kryptowalutowych. Nazwa będąca skrótem od „game finance” odnosi się do wszelkiego rodzaju gier typu „play-to-earn”, czyli „graj, żeby zarobić”, w których gracz może liczyć na „zachęty ekonomiczne”, zazwyczaj w formie tokenów kryptowalutowych lub NFT.

  • Gry w ekosystemie GameFi, jak przystało na Web3, są oparte o technologię blockchain
  • W odróżnieniu od tradycyjnych gier pozwalają uczestnikom przenosić przedmioty zdobyte w grze poza świat wirtualny
  • Przedmioty, tokeny oraz NFT mogą być więc kupowane i sprzedawane na zewnętrznych rynkach

Podstawowe informacje o GameFi

Pionierem na tym rynku i niejako twórcą GameFi jest Axie Infinity, która jako pierwsza zaoferowała graczom możliwość zarabiania kryptowalut podczas grania.

Wyobraź sobie, że przenosisz się do świata, w którym pozyskujesz broń, awatara, zbroję lub kawałek ziemi. W tradycyjnej grze mógłbyś się wymieniać nimi tylko wewnątrz gry. W GameFi wszystko to jest zazwyczaj reprezentowane przez token NFT lub przez wartość w tokenach kryptowalutowych, co daje możliwość obrotu tymi cyfrowymi aktywami na platformach i giełdach kryptowalutowych.

W zależności od systemu oraz rodzaju gry sposób zdobywania „zachęt ekonomicznych” jest różny. Może polegać na wykonywaniu określonych questów, pojedynkach z innymi graczami lub rozwijaniu własnego biznesu, a także spieniężaniu aktywów posiadanych na własnej, wirtualnej działce. Dodatkowo, część gier oferuje pasywny dochód, między innymi poprzez staking posiadanych kryptowalut.

Wracając do wspomnianego powyżej Axie Infinity, jest to pierwsza gra NFT oparta na blockchainie Ethereum, która powstała w 2018 roku. W jej ramach gracze posługują się Axies, czyli swoimi zwierzakami w formie NFT, które pozwalają na zdobywanie tokenów Smooth Love Potion (SLP) podczas wykonywania zadań oraz walk z innymi uczestnikami rozgrywki. Nagrody zdobywa się również w natywnym tokenie AXS, który jest jednym z kilkudziesięciu najważniejszych tokenów w całym ekosystemie kryptowalutowym, z kapitalizacją rynkową na poziomie 650 milionów dolarów.

Najpopularniejsze tokeny GameFi

Chociaż Axie Infinity było jednym z pierwszych podmiotów w branży GameFi, to dynamicznie rosnąca konkurencja osiąga obecnie lepsze wyniki. Na liście najpopularniejszych tokenów GameFi króluje Chilliz (CHZ) oferujące tokeny fanom sportowców i drużyn, The Sandbox (SAND) będący wirtualnym światem metaverse oraz Decentraland (MANA) dające dostęp do platformy wirtualnej rzeczywistości w oparciu o blockchain.

Najpopularniejsze tokeny GameFi. Źródło: Crypto.com

Liczba projektów GameFi cały czas dynamicznie rośnie i według DappRadar obecnie dostępnych jest prawie 2000 gier opartych na blockchainie. Projekty te nie wykorzystują już tylko i wyłącznie sieci Ethereum, ale również i inne blockchainy, w tym BNB Smart Chain (BSC), Harmony, Solanę oraz Polygon.

Jak dołączyć do świata GameFi?

Jeżeli chcesz rozpocząć grę w Web3 i skorzystać z modelu play-to-earn, to wystarczy, że wykonasz trzy (proste) kroki:

  • Założysz swój portfel kryptowalutowy, taki jak Trust Wallet lub MetaMask. W zależności od gry będziesz musiał łączyć się z różnymi sieciami oraz korzystać z różnych portfeli. Na przykład w przypadku Axie Infinity trzeba korzystać z oficjalnego portfela Ronin, aby móc wejść w interakcję z ekosystemem.
  • Po utworzeniu portfela należy podłączyć go do gry. Dokładnie sprawdź, czy dokonujesz połączenia przez oficjalną stronę internetową. Portfel krypto jest jednocześnie Twoim kontem, nie będziesz musiał osobno rejestrować loginu oraz hasła
  • Pamiętaj, że gra może stawiać przed Tobą wymagania: na przykład zakup swojego autorskiego NFT lub kryptowaluty. W przypadku Axie Inifinity potrzebujesz 3 Axies, żeby móc rozpocząć zabawę. Axies kupisz za wrappowane ETH (WETH), które muszą znajdować się na Twoim Portfelu Ronin

Na początku cały proces może przyprawić o ból głowy, gra może być jednak w tym przypadku „warta świeczki”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *