Historia Bitcoin (geneza)4 min. czytania

Historia Bitcoina rozpoczyna się w 2008 roku kiedy jedna osoba lub grupa osób znana pod pseudonimem Satoshi Nakamoto (do dzisiaj nie udało się ustalić prawdziwej tożsamości twórcy/twórców) stworzyła sieć zdecentralizowanego cyfrowego pieniądza opartą na technologii blockchain (łańcucha bloków). Ponad 11 lat temu z pewnością nikt nie spodziewał się, że projekt rozrośnie się do tak dużych rozmiarów, pojawią się tysiące konkurencyjnych kryptowalut, a cały rynek będzie wyceniany na setki miliardów dolarów. W poniższym artykule prześledzimy historię Bitcoina od pierwszych dni jego powstania, do czasów zdobycia ogólnoświatowej popularności.

Wszystko zaczęło się 31 października 2008 roku

Chociaż w połowie sierpnia 2008 roku dokonano rejestracji domeny internetowej Bitcoin.org, to za oficjalną datę narodzin BTC uznaje się dzień 31 października 2008. Właśnie wtedy opublikowano manifest autorstwa Satoshiego Nakamoto zatytułowany „Bitcoin: System elektronicznego pieniądza Peer-to-Peer”. Na początku listopada Bitcoin został zarejestrowany jako projekt open-source w internetowej społeczności SourceForge.net.
Obok października 2008 roku jako kluczową podaje się również datę 3 stycznia 2009 roku. Właśnie wtedy uruchomiona została sieć Bitcoina oraz wydobyty został początkowy blok (z ang. genesis block) w sieci blockchain BTC. Dokładnie o godzinie 18:15:05 czasu GMT wygenerowano 50 pierwszych monet. Pozostałe ważne daty w pierwszym roku funkcjonowania BTC to:

  • 9 stycznia: Bitcoin v0.1 ujrzał światło dzienne
  • 12 stycznia: Pierwsza transakcja przy wykorzystaniu sieci BTC (blok o numerze 170). Nadawcą był Satoshi Nakamoto, odbiorcą Hal Finney
  • 5 października: pierwsze oficjalne notowania BTC w stosunku do dolara amerykańskiego na poziomie 1 USD – 1309,03 BTC. Rozpoczyna się sprzedaż publiczna na giełdzie New Liberty Standard
  • 16 grudnia – premiera Bitcoin v0.2

Pierwsza giełda BTC, pierwsza transakcyjna komercyjna i pojawienie się mining pooli

To co w tym momencie wydaje się oczywiste, w pierwszych miesiącach i latach funkcjonowania BTC stanowiło bardzo duży przełom. Do takowych zaliczyć należy niezaprzeczalnie start Bitcoin Marketu, pierwszej oficjalnej giełdy kryptowalutowej, która otworzyła swoje podwoje 6 lutego 2010 roku. Kilka miesięcy później uruchomiony został MtGox, który stał się największą ówczesną giełdą kryptowalutową i głównym aktorem jednego z największych skandali hackerskich w historii rynku cyfrowych aktywów, gdzie wykradziono zasoby o wartości kilkuset milionów dolarów.
Również w 2010 roku, a dokładniej 22 maja, miejsce miała pierwsza komercyjna transakcja online przy użyciu Bitcoina. Mowa o legendarnym już zakupie pizzy przez Laszlo Hanyecza, który zapłacił sieci Papa Johns 10 tysięcy BTC. Wówczas były one warte zaledwie 25 dolarów, obecnie natomiast… 75 milionów.
Wraz z pojawianiem się pierwszych giełd i punktów wymiany rozwijać zaczął się handel i trading – pojawiały się pierwsze transakcje krótkiej sprzedaży, depozyty oraz instrumenty opcyjne (dzisiaj inwestorzy mają do dyspozycji kilkanaście tysięcy rynków). Pod koniec roku, 16 grudnia, doszło również do wykopania pierwszego bloku przez mining pool, czyli kolektyw górników kryptowalutowych.

Bitcoin wart jednego dolara, pojawienie się konkurencyjnych kryptowalut i polski akcent

W 2011 roku na rynku kryptowalut nadal funkcjonowała dosyć ograniczona liczba giełd cyfrowych aktywów. Właśnie wtedy uruchomiony został nieistniejący już BitMarket, który zaoferował wymianę BTC na PLN, stawiając Polskę w gronie liderów rozwoju technologii kryptowalutowej.
Wraz ze wzrostem popularności Bitcoina pojawiać zaczynają się kolejne tokeny korzystające z jego otwartego kodu źródłowego, a rosnące zainteresowanie wpływa również na aprecjację ceny samego BTC. Ten po raz pierwszy zrównuje się z kursem dolara (1USD = 1 BTC), a 2 czerwca notowania wynoszą już dziesięć razy więcej.

Powolny (i skuteczny) marsz w kierunku mainstreamu

O Bitcoinie zaczęło robić się coraz głośniej w światowych mediach od 2013 roku, kiedy jego cena napędzana spekulacyjnymi zakupami przekroczyła granicę 250 dolarów, aby następnie równie dynamicznie spaść. Podobny szał zakupowy miał miejsce pod koniec tego samego roku, kiedy za jednego Bitcoina płacono ponad 1000 dolarów. W tamtym czasie wydobycie BTC było zdecydowanie łatwiejsze niż teraz, w efekcie czego na rynku pojawili się pierwsi kryptowalutowi milionerzy, którym udało się sprzedać swoje cyfrowe aktywa na górce.

Po tym wydarzeniu notowania zaczęły dynamicznie się osuwać i ich stagnacja trwała do końcówki 2015 roku kiedy miejsce miało kolejne pobudzenie. Jego finałem był kolejny astronomiczny rajd zakończony pod koniec 2017 gdy za jednego Bitcoina płacono niemal 20 tysięcy dolarów. Od tamtej pory notowania nie powróciły do tak wysokich cen, patrząc jednak na historię zachowania wykresu BTC jego sympatycy spodziewają się w najbliższych latach kolejnych dynamicznych wzrostów.

W 2019 roku Bitcoinem można płacić za codzienne zakupy i usługi, banki centralne, rządy i korporacje planują emisję własnych cyfrowych walut, a technologia blockchain stojąca za ideą BTC opisywana jest jako przedsionek kolejnej rewolucji przemysłowej, największej po erze dot-comów z początku XXI wieku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *