Jak korzystać z blockchain explorera?5 min. czytania

Sieć blockchain stanowiąca fundamenty Bitcoina i innych kryptowalut z jednej strony jest zdecentralizowana i anonimowa, z drugiej zapewnia pełną transparentność. Oznacza to, że każdy może sprawdzić zapis i historię dokonywanych transakcji, co umożliwia tzw. Blockchain explorer. Najłatwiej zobrazować go sobie jako przeglądarkę – tak jak w celu odwiedzenia naszego bloga korzystasz z Mozilli, Google Chrome lub innego oprogramowania tak do „eksploracji” zleceń realizowanych w ramach ekosystemu kryptowalut wykorzystywać będziesz Blockchain explorera.

Explorery sieci blockchain będą zawierały informacje o poszczególnych blokach pozwalając kontrolować dopiero co wydobyte oraz o poszczególnych transakcjach. Zapewnia to pełną przejrzystość sieci dając każdemu taki sam poziom dostępu do najważniejszych informacji.

Blockchain Explorer – jak korzystać z jednego z najprzydatniejszych narzędzi w świecie kryptowalut?

Wpisując w wyszukiwarkę internetową „Blockchain explorer” natrafisz na wiele witryn pozwalających śledzić informacje o kryptowalutach. Tak jak w przykładzie z przeglądarkami internetowymi, konkurencja na rynku jest duża, możesz więc wybrać najbardziej pasujące Ci narzędzie.

Obecnie jednym z najbardziej popularnych (dostępnym jednocześnie w wersji polskojęzycznej) jest Blockchain explorer znajdujący się pod adresem https://www.blockchain.com/pl/explorer. Chociaż na pierwszy rzut oka strona może wydawać się nieczytelna, to pozwoli Ci uzyskać bardzo dużo przydatnych informacji, między innymi o Twoim własnym portfelu. Jeżeli chcesz sprawdzić stan prywatnego walletu musisz wykonać następne kroki:

 • W polu wyszukiwania wpisz adres swojego portfela i zatwierdź guzikiem Szukaj
 • W odpowiedzi zwrotnej ujrzysz stronę zawierającą informacje o Twoim portfelu wraz z historią realizowanych transakcji

W ramach historii (podobnie jak w historii swojego banku) widzisz wszystkie odebrane i wysłane środki

Wszystko o transakcjach w ramach sieci blockchain – ile potwierdzeń potrzeba do zaksięgowania transferu BTC?

Średnio co 10 minut powstaje nowy blok BTC, który zapisuje i weryfikuje nowe transakcje. Jeżeli więc wysłałeś środki w Bitcoinach to transakcja będzie „niepotwierdzona” do czasu powstania kolejnego bloku. Gdy ten zostanie utworzony, wtedy transfer jest dołączany do bloku i otrzymuje jedno potwierdzenie. Po upływie kolejnych dziesięciu minut transakcja jest potwierdzana ponownie przez sieć BTC. W wielu przypadkach ilość potwierdzeń może mieć spore znaczenie – niektóre usługi będą wymagały większej ilości potwierdzeń, aby zmniejszyć ryzyko cofnięcia zrealizowanej transakcji oraz uniknięcia double-spending (dwukrotnego wydania tej samej cyfrowej monety).

W związku z tym jaka ilość potwierdzeń będzie wystarczająca, aby transakcja została prawidłowo zaksięgowana? Wszystko będzie zależało od wielkości transferu oraz jego charakteru. W przypadku opłaty za codzienne usługi i niewielkie zakupy wystarczające będzie jedne potwierdzenie. Przy deponowaniu środków na giełdach kryptowalutowych zazwyczaj poczekać będzie trzeba około 30 minut (czas 3 potwierdzeń), natomiast standardem uważanym za bezpieczny dla obu stron jest 6 potwierdzeń. Podział zazwyczaj prezentuje się następująco:

 • 0 potwierdzeń – w takim przypadku transakcja może zostać cofnięta, trzeba poczekać co najmniej na jedno potwierdzenie
 • 1 potwierdzenie – wystarczająca ilość dla mniejszych transakcji do 1000 dolarów
 • 3 potwierdzenia – wartość minimalna w przypadku transakcji do 10 tysięcy dolarów. Większość giełd kryptowalutowych będzie wymagała trzech potwierdzeń przy składaniu depozytów
 • 6 potwierdzeń – niezbędna ilość przy dużych transakcjach sięgających nawet miliona dolarów. Taka ilość uważana jest za bezpieczną i w przypadku większości tradycyjnych klientów blockchain przed jej osiągnięciem transakcja będzie widniała jako niepotwierdzona.
 • 60 potwierdzeń i więcej – górna granica bezpieczeństwa w przypadku bardzo dużych transferów kryptowalutowych przekraczających wartość jednego miliona dolarów.

  Chcąc sprawdzić ile potwierdzeń posiada dana transakcja warto skorzystać z blockchain explorera podając ID przeprowadzonej operacji. W szczegółowych informacjach dotyczących przelewu znajdzie się także pole dotyczące aktualnej liczby potwierdzeń.

  Przy potwierdzaniu transakcji niezwykle istotna jest również prowizja transakcyjna. Szansa na potwierdzenie w przeciągu 10 minut wynosi około 60% jeżeli opłata pokryje się ze średnimi wartościami w danym momencie (dla 30 minut prawdopodobieństwo to wzrasta już do 95%). Może się jednak okazać, że z powodu kolejki w sieci i wysokich prowizji, transfer będzie przetwarzany dłużej. W takim wypadku warto jednak zachować cierpliwość i poczekać co najmniej 72 godziny – jeżeli po tym czasie nie pojawi się potwierdzenie, wtedy można rozważyć ponowne przesłanie transakcji.

Kopalnia wiedzy na temat wydobytych bloków oraz szereg danych statystycznych

To tylko jedna z najbardziej podstawowych funkcji blockchain epxlorera, jednak niezaprzeczalnie przydatna na co dzień. Oprócz tego użytkownik może monitorować najnowsze bloki, realizowane transakcje w ramach całej sieci jak i uzyskać istotne dane statystyczne dotyczące:

 • Średniej opłaty za transakcję – jak zmieniała się cena prowizji za realizację transakcji w ramach sieci BTC, BCH lub ETH na przestrzeni doby
 • Średniej wartości poszczególnych transakcji – ile średnio użytkownicy sieci przesyłali pomiędzy sobą kryptowalut
 • Trudności wydobycia – matematyczny wskaźnik pokazujący jak trudno jest znaleźć poprawny skrót dla danego bloku
 • Zmiany hashrate – pomiar mocy obliczeniowej sieci w czasie
 • Łącznego rozmiaru transakcji oczekujący na potwierdzenie (mempool) – pokazuje jak bardzo „zapchana” jest sieć w danym momencie
 • Uśrednionej ceny rynkowej na głównych giełdach – fluktuacja cen kryptowaluty w określonej ramie czasowej
 • Liczby transakcji w przeciągu ostatniej doby – ważny wskaźnik aktywności sieci
 • Oraz liczby transakcji oczekujących na potwierdzenie – kolejny ze wskaźników informujących o „zapchaniu” sieci.

Blockchain explorer to również kopalnia wiedzy na temat poszczególnych bloków. Na głównej stronie Blockchain explorera znajdziesz listę kolejnych wydobytych bloków z informacją o ich numerze, znaczniku czasowym, górniku, liczbie przeprowadzonych transakcji w ramach bloku, trudności, rozmiarach bloku, wolumenie transakcji oraz wysokości nagrody za jego wydobycie (ta wynosi obecnie 12,5 BTC, a po halvingu w przyszłym roku zostanie zmniejszona o połowę).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *