Kryptowalutowy rynek kasowy i terminowy. Czym się od siebie różnią?3 min. czytania

Kryptowalutowy rynek kasowy i terminowy

W tym artykule opisano różnice pomiędzy rynkiem cyfrowych aktywów spot oraz futures

Tradycyjnie, rynek kasowy to rynek, na którym handluje się towarami, walutami, akcjami i obligacjami z natychmiastową dostawą. W przeciwieństwie do niego znajduje się rynek terminowy, który rozlicza dostawę aktywów bazowych i kontraktów we wcześniej ustalonej dacie w przyszłości. Rynki spot i futures są niezbędnymi ekosystemami dla tradycyjnych aktywów finansowych i odgrywają one równie ważną rolę dla kryptowalut. Jakie są jednak główne różnice pomiędzy nimi?

  • Kwestie różnic pomiędzy rynkami spot i futures będą dotyczyły dźwigni finansowej, elastyczności zawierania transakcji, płynności rynku oraz kształtujących się cen.
  • Kryptowalutowy spot trading to proces kupna i sprzedaży aktywów cyfrowych takich jak bitcoin i etherum w celu natychmiastowej dostawy (otrzymania).
  • Futures trading odnosi się natomiast do nabycia kontraktu na zakup kryptowaluty w przyszłości (w określonym dniu), a nie samej kryptowaluty.

Kryptowaluty na rynku spot i futures. Cztery główne różnice

Pierwsza z różnic pomiędzy dwoma rynkami to dźwignia finansowa — traderzy są przyciągani na rynek kontraktów terminowych z powodu atrakcyjnego lewara. Dźwignia sprawia, że handel kontraktami terminowymi jest niezwykle efektywny kapitałowo. 

Z kontraktem terminowym można otworzyć pozycję futures na BTC za stosunkowo niewielką sumę. Jest to możliwe tylko przy zastosowaniu dźwigni finansowej. Im wyższa dźwignia, tym mniej trzeba wydać na pozycję. Środki pożyczane są od brokera (lub giełdy), jednak zasada ta może być mieczem obosiecznym. W przypadku strat można bowiem o wiele szybciej wyzerować swój rachunek.

Elastyczność wyboru pozycji długich (long) lub krótkich (short): kupując BTC na rynkach spot, osiąga się zysk tylko wtedy, gdy ceny idą w górę. Jednakże, na rynku niedźwiedzia nie można zarabiać pieniędzy. Kontrakty futures pozwalają na czerpanie zysków z krótkoterminowych ruchów cenowych niezależnie od kierunku. Nawet jeśli cena BTC spada, można uczestniczyć w ruchu w dół i handlować wraz z trendem.

Dzięki kontraktom futures, traderzy mogą rozwijać zaawansowane strategie handlowe, takie jak krótka sprzedaż, arbitraż, handel parami itp. Dodatkowo, kontrakty futures są również wykorzystywane do zabezpieczania się przed ryzykiem spadku i ochrony portfela przed ekstremalną zmiennością cen.

Czy wiesz, że…

Giełdy kryptowalutowe oferują dostęp do dźwigni dla kontraktów terminowych sięgającej nawet 125-krotności posiadanego depozytu. Zanim zdecydujesz się jednak na handel z dźwignią, powinieneś upewnić się, że rozumiesz jego zasady.

Trzecia różnica to płynność rynku. Rynki terminowe oferują głęboką płynność z bilionami w miesięcznym wolumenie. Na przykład, na rynku kontraktów terminowych na BTC średni miesięczny obrót wynosi 2 biliony dolarów, co znacznie przewyższa wolumen obrotu na rynkach spot. Jego duża płynność wspiera proces stabilizacji cen i pozwala traderom na szybkie i efektywne zawieranie transakcji na rynku.

Ostatnia istotna różnica to fakt, że cena instrumentu bazowego z rynku kasowego może różnić się od ceny kontraktu terminowego. Cena kryptowaluty na rynku spot jest ceną obowiązującą dla wszystkich transakcji spot. Kupujący i sprzedający określają ceny spot kryptowalut poprzez ekonomiczny proces podaży i popytu. W przeciwieństwie do tego, cena futures opiera się na dominującej cenie spot plus kosztach przeniesienia w okresie przejściowym przed dostawą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *