Scamy na rynku krypto3 min. czytania

Rozwój rynku kryptowalut, którego łączna wartość wyceniana jest na ponad 200 miliardów dolarów powoduje, że interesuje się nim również coraz więcej oszustów. Tylko w pierwszych sześciu miesiącach 2019 roku kryminaliści przejęli 4,25 mld dolarów w kryptowalutach od użytkowników oraz giełd, wynika z raportu opublikowanego przez CipherTrace. W poniższym artykule przybliżmy Ci dziesięć najpopularniejszych form oszustw, na które powinieneś uważać na rynku cyfrowych aktywów.

Fałszywe oferty tokenów, czyli nieuczciwe ICO

ICO przeżywały prawdziwy rozkwit w 2017 roku kiedy poszczególne projekty znajdujące się dopiero w fazie koncepcyjnej i nieposiadające żadnego gotowego projektu lub usługi potrafiły gromadzić dziesiątki lub nawet setki milionów dolarów od inwestorów.

Z powodu licznych oszustw oraz nieuczciwych praktyk stosowanych przez twórców, ICO bardzo szybko zyskały sobie złą sławę i w 2019 roku ich popularność była już wielokrotnie niższa. W ich przypadku ocena projektu może być bardzo trudna, jeżeli jednak ktoś oferuje Ci bardzo wysokie zyski, pomimo braku gotowego produktu, to powinieneś zachować szczególną ostrożność.

Jednodniowe giełdy kryptowalut

Rynek kryptowalut jest zdecentralizowany, przez co ceny na poszczególnych giełdach mogą się mocno różnić. Przy wyborze operatora do wymiany swoich środków powinieneś zwrócić jednak uwagę również na jego stabilność rynkową oraz opinie innych użytkowników. Historia zna wiele przypadków giełd kuszących atrakcyjnymi kursami wymiany, które defraudowały pieniądze klientów lub przy pierwszym zachwianiu rynkowym upadały.

Piramidy finansowe

Zmieniają się produkty, zmienia się technologia, idea piramidy finansowej pozostaje jednak niezmienna od czasów jej twórcy, Charlesa Ponziego, od którego też nosi swoją anglojęzyczną nazwę (Ponzi Scheme). Działanie piramidy zazwyczaj polega na tych samych zasadach – jej funkcjonowanie oraz zyski dla osób znajdujących się na najwyższych poziomach hierarchii zapewnia kapitał od nowych członków. Wszystko brzmi jak samorealizująca się przepowiednia, w pewnym momencie musi zabraknąć jednak dostawców kapitału i cały system upada.

Piramidy na rynku kryptowalutowym bardzo często zachęcają nowych użytkowników oferując im wysokie stopy zwrotu z inwestycji. Jeżeli ktoś twierdzi jednak, że w miesiąc zapewni Ci 100, 50 a nawet 10% gwarantowanego zwrotu z kapitału, to powinieneś zachować ostrożność.

Klasyczny phishing

Phishing to praktyka, która podobnie jak piramidy finansowe jest o wiele starsza niż kryptowaluty polegająca na próbie wyłudzenia wrażliwych danych od niczego nieświadomych użytkowników. Może to mieć miejsce poprzez wysłanie maila łudząco przypominającego wiadomości od Twojego operatora kryptowalutowego lub stworzenie strony mającej odzwierciedlać oficjalną witrynę walletu lub giełdy.

Użytkownik przechodzi na taką stronę podając swoje dane logowania lub informacje dotyczące kart płatniczych, które są następnie wykorzystywane do wykradzenia środków.

Fałszywe airdropy

Podobnie jak manna z nieba, aidrop jest darmowym zrzutem danej kryptowaluty dokonywanym zazwyczaj przez jej właściciela w celu popularyzacji projektu. Praktyka ta wykorzystywana jest jednak często przez oszustów, między innymi na Twitterze, w celu wyłudzenia kryptowalut od Internautów.

Chociaż problem był już wielokrotnie opisywany i jest powszechnie znany, to nadal znajdą się osoby, które dadzą się nabrać. Bardzo częstą praktyką w swoim czasie było podszywanie się na Twitterze pod Vitalika Buterina (twórcę Ethereum) i oferowanie darmowych ETH. Użytkownicy byli jednak proszeni, aby najpierw przelać określoną liczbę własnych środków w celu weryfikacji, aby następnie odzyskać je z nawiązką.

Pamiętaj, airdrop może wymagać od Ciebie dokonania pewnych działań jest jednak zawsze darmowy i jeżeli ktoś prosi Cię o transfer środków przed jego dokonaniem będzie najprawdopodobniej oszustem.

Powyższe to oczywiście nie wszystkie scamy czyhające na Ciebie na rynku krypto. Powinieneś uważać również na nieregulowanych brokerów, zautomatyzowane systemy tradingowe, grupy pump & dump podbijające cenę danego aktywa, aby później sprzedać je z zyskiem oraz fałszywe wiadomości email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *