5 kryptowalut, na które warto postawić w 2023 roku4 min. czytania

2023 rozpoczął się bardzo dobrze dla rynku kryptowalutowego i po dwunastu miesiącach marazmu powraca na niego chociaż odrobina optymizmu. Jako że nowy rok dopiero się rozpoczął, wielu inwestorów zastanawia się, jakie aktywa mogą być najlepszą inwestycją na rynku cyfrowych aktywów. W tym artykule chcieliśmy przybliżyć pięć naszych propozycji!

  • Pamiętaj, że poniższe nie opisy aktywów są poradą inwestycyjną i zawsze dokonuj własnych analiz przed nabyciem jakiejkolwiek kryptowaluty
  • W 2023 r. ciekawie powinny wyglądać VeChain (VET), XRP firmy Ripple, Dogecoin (DOGE), Ether (ETH) oraz Bitcoin (BTC)
  • Wraz ze wzrostem wycen aktywów wzrosnąć powinno również zainteresowanie inwestorów branżą NFT oraz DeFi

Bitcoin, czyli ponadczasowy klasyk

W zestawieniu tego typu – naszym zdaniem – nigdy nie może zabraknąć bitcoina. To właśnie on dla wielu jest cały czas głównym symbolem i synonimem dla branży kryptowalut. Wzrost rynku kryptowalutowego nie jest możliwy bez wzrostu bitcoina, dlatego od niego warto zacząć.

BTC odbija w 2023 roku już o ponad 25% i testuje poziomy powyżej 21 tys. dol. Dzięki temu zostawia w tyle panikę wywołaną upadkiem FTX i powraca do zakresów cenowych obserwowanych od połowy 2022 roku.

Jeżeli jednak apetyt inwestorów na aktywa wyższego ryzyka będzie się cały czas zwiększał, a razem z nim rosnąć będzie wycena Wall Street, zyskiwać będzie także BTC. W 2023 r. prognozowany jest szczyt programu podwyżek stóp procentowych w USA oraz w strefie euro oraz potencjalne sygnały powrotu do ich normalizacji. Z całą pewnością pomoże to bitcoinowi – i całej gospodarce kryptowalutowej – we wzrostach.

Ether liderem rozwiązań technologicznych

Drugi pod względem kapitalizacji ether to bilet wstępu do blockchaina Ethereum: cały czas najpopularniejszego w świecie smart contractów oraz zdecentralizowanych aplikacji. Chociaż w 2023 r. najprawdopodobniej nie pobije swoją popularnością bitcoina – przynajmniej, jeżeli chodzi o kapitalizację – to jego znaczenie w związku z ekosystemem budowanym w oparciu o Ethereum będzie cały czas rosło.

Sam ether od strony wycen cały czas pozostaje historycznie tani. Obecnie za jednego ETH płaci się mniej niż 1600 dol., nie wrócił więc jeszcze w pełni do poziomów sprzed upadku FTX. Do historycznych maksimów tuż pod poziomem 5 tysięcy dolarów brakuje mu natomiast ponad 200%. Potencjał wzrostowy wydaje się więc spory.

Dogecoin sympatykiem społeczności krypto

DOGE znalazł się na tej liście dlatego, że zakładamy powrót optymizmu na rynek kryptowalut w 2023 roku. Wraz z powiewem świeżości i ponownym zainteresowaniem inwestorów detalicznych memiczne kryptowaluty oraz aktywa najbardziej spekulacyjne znowu znajdą się na piedestale. Dogecoin jest natomiast najstarszym i najznamienitszym przykładem „meme coina” w historii

W 2023 roku jak na razie odbija o 20%, cały czas wyceniany jest jednak bardzo skromnie w porównaniu do szczytów popularności z 2021 roku. Kupno DOGE za obecną cenę niespełna 9 centów wydaje się atrakcyjne. Szczególnie, że do historycznych maksimów brakuje mu obecnie niemal 800%.

XRP czeka na koniec rozprawy SEC z Ripple

Specjaliści kryptowalutowi są zgodni, że gdyby nie wieloletni spór firmy kryptowalutowej Ripple – która jest emitentem XRP – z amerykańską Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), popularność i wycena XRP byłaby zdecydowanie większa.

W tym roku branża liczy na zakończenie tego sporu na korzyść Ripple, co zdejmie z barków projektu sporo niepewności. Jego potencjał jest ogromny i wykorzystuje go już wiele firm płatniczych na całym świecie, które szukały efektywnych kosztowo sposobów na znaczne przyspieszenie przelewów transgranicznych.

XRP kosztuje obecnie zaledwie 40 centów, więc jest kolejnym z „tanich” tokenów, którego zakup może owocować w długiej perspektywie. Obecne poziomy od szczytów historycznych z kwietnia 2021 roku dzieli 400%.

VeChain, czyli rewolucja w łańcuchach dostaw

Co stoi za sukcesem kryptowaluty? Jej użyteczność. Bitcoin jest „użyteczny” jako aktywo inwestycyjne, ether jako waluta popularnej sieci smart contractów, dogecoin jako środek płatniczy i spekulacyjny, XRP jako waluta systemu płatności międzynarodowych, a VeChain oferuje innowacyjne rozwiązania w zakresie zarządzania łańcuchami dostaw.

Jego celem jest „zbudowanie rozproszonej platformy ekosystemu biznesowego, aby umożliwić przejrzysty przepływ informacji, efektywną współpracę i szybkie przekazywanie wartości”. W praktyce przechowuje dane dotyczące łańcucha dostaw na blockchainie, tworząc niezmienny zapis produkcji, magazynowania, transportu i dostaw.

VeChain kosztuje obecnie 2 centy i do historycznych szczytów brakuje mu niemal 1200%. Obecnie jest to jeden z częściej wykorzystywanych blockchainów przez przedsiębiorstwa niezwiązane stricte z kryptowalutami, niosąc ze sobą potencjał wzrostu w 2023 roku.

To wszystkie z naszych pięciu propozycji kryptowalut na 2023 rok. Jak wygląda natomiast Wasza lista?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *