Bitcoin powstał 15 lat temu. W tym czasie „stworzył” 100 tysięcy milionerów3 min. czytania

bitcoin

Dokładnie piętnaście lat temu Satoshi Nakamoto wykopał historyczny blok w sieci Bitcoin, zawierający pierwsze 50 BTC, jakie kiedykolwiek stworzono. Anonimowy twórca kryptowaluty nie mógł przewidzieć jednak ewolucji swojego eksperymentu w globalny fenomen i klasę aktywów wartą ponad jeden bilion dolarów.

  • 15. rocznica bitcoina przypada w momencie, gdy jego cena znajduje się na najwyższym poziomie od kwietnia 2022 roku.
  • Ponadto branża z niecierpliwością oczekuje na zatwierdzenie pierwszego w historii Wall Street ETF śledzącego cenę spot BTC. 
  • W tym szczególnym dniu życzymy Bitcoinowi wielu kolejnych lat sukcesów.

Urodziny bitcoina 3 stycznia lub 31 października

Bitcoin, pierwsza i najpopularniejsza kryptowaluta na świecie, obchodzi nie jedną, ale dwie ważne daty, które są celebrowane przez jej entuzjastów na całym świecie. Chociaż od lat toczy się dyskusja na temat tego, kiedy powinniśmy świętować urodziny BTC, 3 stycznia i 31 października stanowią ważne kamienie milowe w historii zdecentralizowanej sieci.

To właśnie 3 stycznia miejsce miało stworzenie tak zwanego bloku „genesis” bitcoina w 2009 roku. Pierwszego bloku kiedykolwiek wydobytego na blockchainie BTC przez anonimowego twórcę Satoshi Nakamoto. Data ta stanowi oficjalne uruchomienie sieci Bitcoin i dlatego jest określana jako urodziny kryptowaluty.

Blok Genesis. Źródło: Blockchain.com

Z drugiej strony, 31 października upamiętnia publikację przełomowej białej księgi (whitepaper) bitcoina w 2008 roku. Dokument ten, autorstwa Nakamoto, nakreślił koncepcyjny projekt i jego wizję jako elektronicznego systemu gotówkowego peer-to-peer. W związku z tym 31 października świętujemy dzień, w którym wizja BTC została pierwszy raz ujawniona światu.

Podczas gdy 3 stycznia upamiętnia faktyczne początki technologii, 31 października honoruje jej koncepcję. Razem stanowią one zakładkę do krótkiej, ale dynamicznej historii bitcoina. Do stycznia 2024 r. wydobyto prawie 1 milion bloków BTC, a szybkość hashowania sieci przekracza 500 exahashy na sekundę. Czyniąc sieć bitcoina niezwykle bezpieczną.

Co więcej, 15. urodziny mogą być kluczowe, ponieważ Bitcoin wkrótce stanie w obliczu dwóch bardzo ważnych wydarzeń. Jest to zatwierdzenie pierwszego w historii Wall Street spot BTC ETF oraz kolejnego halvingu sieci, czyli przepołowienia nagrody za wydobycie nowego bloku.

100 tysięcy bitcoinowych milionerów

Na przestrzeni ostatnich 15 lat bitcoin stał się 9. najcenniejszym aktywem na świecie, z kapitalizacją rynkową wynoszącą około 900 miliardów dolarów.

Według danych firmy analitycznej Glassnode, bitcoin stworzył również ponad 100 000 milionerów w swojej historii. Glassnode śledzi liczbę adresów BTC posiadających kryptowalutę o wartości co najmniej 1 miliona dolarów. W styczniu 2024 r. istniało ponad 91 000 takich adresów, co stanowi wzrost o prawie 300% od początku 2023 r.

Liczba milionerów Bitcoin wciąż jest niższa od rekordowego poziomu 105 000 osiągniętego w listopadzie 2021 r. Ilustruje ogrom majątku, które powstał dzięki BTC w ciągu ostatnich 15 lat. Bitcoin wzbogacił nie tylko pierwszych górników i inwestorów, ale także tych, którzy byli w stanie przetrwać jego zmienność na przestrzeni lat.

Wzrost liczby milionerów Bitcoin ma również wpływ na przyszłą dynamikę podaży bitcoina. Przy zaledwie 21 milionach BTC, które kiedykolwiek będą istnieć, z czego kilka milionów prawdopodobnie zostanie utraconych, zwiększony popyt ze strony milionerów i innych dużych posiadaczy może spowodować spadek podaży. 

Ponieważ Bitcoin nadal dojrzewa jako klasa aktywów, jego stała podaż sprawia, że przyszła aprecjacja ceny wydaje się jedynie formalnością. Szczególnie, jeżeli popyt wzrośnie. Choć zmienny, bitcoin udowodnił w ciągu 15 lat swoją zdolność do generowania ogromnych zwrotów. W samym tylko 2023 roku było to ponad 150%. 

Jeśli następne 15 lat będzie podobne do tych pierwszych, bitcoin będzie nadal w szybkim tempie produkował kolejne pokolenie milionerów. Jeśli planujesz być kolejnym krypto milionerem swoje bitcoiny możesz sprzedać na naszej giełdzie Ari10 Exchange.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *