Co to jest Cardano? Opis projektu i kryptowaluty ADA2 min. czytania

Cardano to zdecetralizowana platforma blokowa bazująca na opensourcowych inteligentnych kontraktach (smart contracts), która została uruchomiona we wrześniu 2017 roku przez Blockchain Development Output Hong Kong (w skrócie IOHK). Podstawowym elementem funkcjonowania platformy jest kryptowaluta ADA, którą można nabyć na największych światowych giełdach kryptowalut. Cardano to jedna z 10 największych sieci kryptowalutowych, której token posiada kapitalizację rzędu niemal 4 miliardów dolarów.

Cardano – platforma blockchainowa proof-of-stake

Głównym założeniem platformy Cardano jest umożliwienie tworzenia tanich i bezpiecznych zdecentralizowanych aplikacji. System opiera się na ciągłych zmianach, jest więc łatwy w utrzymaniu oraz podatny na wprowadzanie soft forków.

Jedyną z głównych osób stojących za rozwojem projektu jest były prezes Ethereum, Charles Hoskinson. W jego założenia, Cardano ma być właściwie zbilansowane pomiędzy tym czego oczekują sami użytkownicy, a regulatorzy w różnych częściach świata. Końcowy produkt ma gwarantować anonimowy i bezpieczny dostęp do usług z zakresu finansów oraz szybkich płatności.

Platforma wykorzystuje algorytm Proof-of-Stake o nazwie Ouroboros, który określa w jaki sposób poszczególne węzły (nody) osiągają konsensus w odniesieniu do całej sieci. Algorytm jest ważną częścią całej infrastruktury wspierającej kryptowalutę ADA. Zdaniem twórców sieci, poziom jej bezpieczeństwa jest porównywalny do tego, który gwarantuje Bitcoin.

– Cardano rozpoczął od wizji świata bez pośredników, w którym władza nie jest kontrolowana przez nielicznych odpowiedzialnych, ale przez wielu uprawnionych. W tym świecie jednostki mają kontrolę nad swoimi danymi i sposobem ich interakcji i transakcji. Przedsiębiorstwa mają możliwość uniezależnienia się od monopolistycznych i biurokratycznych struktur władzy. Społeczeństwa mogą dążyć do prawdziwej demokracji: samorządnej, sprawiedliwej i odpowiedzialnej. Jest to świat stworzony przez Cardano – napisano na stronie projektu.

ADA – jedna z 10 największych kryptowalut

Co prawda wycena pojedynczego tokena ADA mocno odbiega od Bitcoina, czy nawet Litecoina, za jedną monetę płaci się niespełna 15 centów, to pod względem kapitalizacji cała sieć jest jedną z 10 największych w ekosystemie kryptowalutowym (wartość wynosi niemal 4 miliardy dolarów).

Kryptowaluta ADA, podobnie jak większych altcoinów, osiągała rekordowe wyceny na przełomie 2017 oraz 2018 roku, kiedy za jeden token płacono ponad 1 dolar.

Cardano dostępne jest na ponad 50 różnych giełdach, w tym na tych największych oraz oferuje dostęp do 130 różnych aktywnych rynków. Dobowy wolumen oscyluje w granicac 300 milionów dolarów.

Jeśli interesujesz się aktualnymi kursami, polecamy nasz kantor kryptowalut.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *