Czym są portfele sprzętowe Ledger? Kryptowaluty „na zimno”3 min. czytania

Każdy posiadacz kryptowalut staje przed wyborem w jaki sposób przechowywać swoje tokeny: wybrać może portfele zimne (z ang. cold wallet), które nie posiadają dostępu do Internetu, jak i portfele gorące (z ang. hot wallet), które mają stały (lub okresowy) dostęp do globalnej sieci. Uważa się, że bezpieczniejszymi są te pierwsze, a wśród nich sporą popularnością cieszy się między innymi seria portfeli sprzętowych firmy Ledger. W tym artykule odpowiadamy na pytanie czym są te urządzenia i na co pozwalają użytkownikom.

  • Portfel sprzętowy (z ang. hardware wallet) to jeden z rodzajów zimnych portfeli kryptowalutowych
  • Użytkownik przechowuje swoje kryptowaluty na specjalnym urządzeniu, które nie posiada bezpośredniego dostępu do Internetu i ma dodatkowo szyfrować dane dla wyższego bezpieczeństwa
  • Ledger posiada obecnie w swojej ofercie dwa rodzaj portfeli: Ledger Nano S Plus oraz Ledger Nano X, które kosztują kolejno 356 oraz 689 złotych (stan na sierpień 2022 roku)

Portfel sprzętowy pozwala Ci samodzielnie zarządzać Twoimi kryptowalutami

Kiedy posiadasz kryptowaluty, tak naprawdę posiadasz klucz prywatny, który daje Ci dostęp do Twoich monet. W przypadku gorących portfeli – oferowanych przez giełdy kryptowalutowe i aplikacje mobilne – klucz prywatny jest tworzony i zarządzany w Twoim imieniu. Jeżeli chcesz jednak postawić na większe bezpieczeństwo warto rozważyć samodzielnie zarządzanie swoimi tokenami.

Można tego dokonać poprzez ręczne wygenerowanie klucza prywatnego i następnie przechowywanie informacji o portfelu poza siecią internetową. Najprostszym sposobem jest najzwyczajniejsza kartka papieru lub dysk twardy, dla przeciętnego użytkownika wygodniejszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem mogą okazać się jednak portfele sprzętowe. Wśród nich to właśnie firma Ledger jest jedną z popularniejszych na rynku.

– Portfel sprzętowy utrzymuje Twój klucz prywatny chroniony przez cały czas w certyfikowanym bezpiecznym chipie. Nikt oprócz Ciebie nie ma do niego dostępu. Każda transakcja musi być zweryfikowana na zaufanym wyświetlaczu urządzenia i fizycznie potwierdzona przez Ciebie – informuje strona Ledger.

Gdy giełda kryptowalut zostanie zaatakowana przez hakerów, Twoje środki będą bezpieczne poza nią, w zimnym portfelu. Jednym z minusów takiego rozwiązana jest mniejsza elastyczność przy transferze środków lub chęci ich szybkiej wymiany. Problem ten w przypadku Ledgera ma jednak rozwiązywać aplikacja Ledger Live.

Ledger Nano S Plus oraz Ledger Nano X

Jak wspomniano we wstępie, dwa produkty firmy Ledger różni między innymi cena. Jak sugeruje jednocześnie sam producent, wersja Nano S Plus jest skierowana do początkujących inwestorów, natomiast z Nano X powinni korzystać już bardziej doświadczeni traderzy i sympatycy cyfrowych aktywów.

Oba urządzenia pozwalają w tym momencie na przechowywane, kupno i wymianę ponad 5500 tokenów, w tym tych najbardziej podstawowych: bitcoina (BTC) oraz ethera (ETH). Urządzenia są również kompatybilne z 50 najpopularniejszymi portfelami kryptowalutowymi.

W najnowszych wersjach urządzenia posiadają również wsparcie dla tokenów niezamiennych, czyli NFT.

Głównym konkurentem rynkowym dla Ledgera jest firma Trezor, która w swojej ofercie posiada urządzenia Trezor One dla użytkowników początkujących oraz Trezor Model T dla użytkowników zaawansowanych. Jeżeli chodzi o ich ceny, to podstawowy model Trezora jest zbliżony do wartości podstawowego modelu Ledgera. Za Tezor Model T musimy zapłacić już jednak ponad 300 EUR, czyli ponad 1400 złotych.

Jeżeli jesteś początkującym użytkownikiem kryptowalut i nie posiadasz dużej ilości środków, Twój portfel założony np. w kantorze internetowym będzie więcej niż wystarczający. Jeżeli chcesz jednak przechowywać sporo kryptowalut – i to długoterminowo – warto wtedy rozważyć kupno portfela sprzętowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *