Ethereum: Poznaj trzy najpopularniejsze eksploratory sieci ETH3 min. czytania

Ethereum: Poznaj trzy najpopularniejsze eksploratory sieci ETH

Jeżeli posiadasz kryptowalutę ether (ETH) i chcesz śledzić jej zmiany cenowe oraz aktywność całej sieci blockchain Ethereum, to, oprócz popularnych stron internetowych śledzących same kursy, warto skorzystać również z tak zwanych eksploratorów sieci łańcucha bloków. W tym artykule zaprezentujemy trzy najpopularniejsze eksploratory Ethereum, które pozwalają na lepsze zrozumienie transakcji realizowanych w ramach sieci ETH, która oprócz samego etheru obsługuje ogromną ilość innych tokenów, świat zdecentralizowanych finansów oraz inteligentne kontrakty.

  • Eksploratory sieci Ethereum pozwalają śledzić nie tylko dane analityczne z sieci blockchain.
  • Dodatkowo zawierają informacje o produktach opartych o ERC-20: tokenach, inteligentnych kontraktach, zdecentralizowanych finansach oraz zdecentralizowanych giełdach.

Ethplorer udowodnił swoją niezawodność w 2021 r.

Gdy w kwietniu 2021 r. Ethereum przeszedł hard fork (rozwidlenie łańcucha bloków blockchain) o nazwie Berlin, spowodował on awarię wielu innych eksploratorów Ethereum i platform działających na OpenEthereum, gdy węzły w ramach szerokiej sieci uległy awarii. Ethplorer jednak pozostał nienaruszony, ponieważ platforma nie działa wyłącznie na OpenEthereum. Łatwo dostępny Ethplorer pozwala użytkownikom śledzić tokeny ERC-20 w czasie rzeczywistym, a także porównywać wzrost różnych tokenów w okresach 24-godzinnych, tygodniowych i miesięcznych.

Inne funkcje Ethplorer obejmują opcję śledzenia nieskończonej liczby tokenów lub transakcji dla listy adresów Ethereum, z pierwszym w branży monitorem Bulk API, który pozwala programistom zaimplementować rozwiązania platformy w zewnętrznych serwisach.

Usługa Watching Service, która powiadamia użytkownika o przychodzących lub wychodzących transakcjach, które są związane z konkretnym adresem lub inteligentnym kontraktem, również przemawia na korzyść platformy.

Czy wiesz, że…

W odróżnieniu od sieci blockchain Bitcoina, Etherum przetwarza każdego dnia o wiele więcej informacji? Protokół ERC-20 wykorzystywany jest bowiem nie tylko do obsługi ETH, ale tysięcy innych tokenów zbudowanych na jego podstawie.

Etherscan, czyli najpopularniejszy z eksploratorów blockchain

Etherscan jest najpopularniejszym eksploratorem Ethereum, a, dzięki długiej liście funkcji i przydatnych narzędzi, łatwo zrozumieć dlaczego. Dzięki wykresom, które obejmują prawie wszystkie wymierne aspekty sieci Ethereum oraz nowym funkcjom, takim jak narzędzia yield farming i airdropy tokenów, Etherscan zaspokaja potrzeby związane z eksploracją sieci Ethereum.

Etherscan posiada również tablicę liderów DeFi oraz podaje informacje o transakcjach na zdecentralizowanych giełdach (DEX). Dla tych, którzy chcą zobaczyć najlepsze statystyki, istnieje również strona z informacjami rozłożonymi na 24 godziny, trzy dni lub siedem dni.

Obecnie dostępny w wersji beta jest EthProtect (Every Transaction Hash Protect), który jest systemem wykrywania dla użytkowników Ethereum zaprojektowanym w celu ostrzegania ich o skażonych środkach, jednocześnie śledząc źródło ich pochodzenia. Kolejnym elementem oprogramowania w wersji beta jest funkcja Token Approvals — umożliwia ona użytkownikowi przeglądanie i cofanie zatwierdzeń tokenów dla dowolnego dApp w przypadku wykrycia podejrzanej aktywności.

Etherchain: mniej popularna alternatywa

Ze swoim przyjaznym dla użytkownika interfejsem zaskakujące jest to, że Etherchain nie jest tak dobrze znany jak dwaj pozostali eksploratorzy Ethereum na tej liście. Oprócz łatwego interfejsu, Etherchain posiada wiele przydatnych narzędzi. Jednym z nich jest konwerter jednostek. Kolejną funkcją jest wyrocznia prognozująca ceny GAS (wysokości opłat transakcyjnych).

Istnieje również możliwość eksploracji łańcucha Ethereum, sprawdzania transakcji lub przeglądania wykresów, które pokazują zmiany w całkowitej podaży etheru, zużyciu GAS w blokach, nagrodach za wydobycie itd. W przeciwieństwie do dwóch pozostałych eksploratorów, Etherchain nie posiada informacji na temat najlepiej radzących sobie tokenów ERC-20, ale oferuje przydatne wykresy, które pokazują statystyki górników i korelacje pomiędzy zmiennymi sieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *