Fake news a inwestycja w kryptowaluty, czyli jak uchronić się przed zagrożeniem3 min. czytania

kurs bitcoin btc

Świat kryptowalut oferuje niesamowite możliwości inwestycyjne, ale skrywa też wiele pułapek. Nie chodzi tylko o klasyczne scamy, ale też fake newsy. Te nieprawdziwe informacje, które pojawiają się w sieci, mogą mieć poważne skutki dla Twojego portfela i decyzji inwestycyjnych. W tym artykule przyjrzymy się, czym są fake newsy, jakie mogą przynieść szkody inwestorom i jak efektywnie weryfikować informacje dotyczące rynku kryptowalut.

Czym są fake newsy?

Fake newsy, czyli fałszywe wiadomości, to nieprawdziwe informacje lub plotki rozpowszechniane w sieci i „sprzedawane” jako fakt. W przypadku kryptowalut mogą to być fałszywe doniesienia o zmianach w regulacjach, newsy dot. danych projektów, czy kłamliwe informacje o wprowadzeniu na rynek np. nowych ETF-ów opartych na BTC. Fake newsy to groźny rodzaj manipulacji, który ma na celu wprowadzenie inwestorów w błąd, a przez to sprawienie, że popełnią oni złą decyzję w obszarze inwestycji.

Jak nieprawdziwe informacje mogą zaszkodzić inwestorom?

W tym tygodniu obserwowaliśmy nagły skok ceny BTC do 30 000 USD. Powód? W sieci pojawiła się informacja o tym, że BlackRock otrzymał od SEC zgodę na utworzenie ETF-a rynku spot bitcoina. Szybko okazało się, że to fake news. Niestety niektórzy inwestorzy dali się nabrać. Efekt? Likwidacja na giełdach pozycji o wartości ponad 74 mln USD. Sporo działających zbyt pospiesznie osób straciło przez to pieniądze.

Powyższe to przykład tego, do czego mogą prowadzić fake newsy – wywoływać chwilową ekscytację na rynku, która jest puentowana przez panikę, gdy okaże się, że wszystko było kłamstwem. To oznacza, jak wskazaliśmy, realne straty kapitału u naiwnych inwestorów. Prowadzi nas to do pytania: jak nie tracić pieniądze przez fake newsy?

Jak weryfikować informacje dotyczące rynku kryptowalut?

Poniżej podpowiadamy, jak weryfikować newsy na rynku:

Sprawdź źródło: Zanim uwierzysz w informację, upewnij się, że pochodzi ona z wiarygodnego źródła. Znane portale informacyjne, oficjalne strony internetowe projektów kryptowalutowych lub rządowe agencje regulacyjne są często godne zaufania. Nie warto ufać wszystkim kontom w social mediach czy mniej znanym influencerom.

Sprawdzaj różne źródła: Nie polegaj na jednym źródle informacji. Porównaj różne, aby upewnić się, że są zgodne co do tego, co się wydarzyło. Jeśli coś brzmi zbyt dobrze, by było prawdziwe, być może to fake news.

Analizuj treść: Przeczytaj dany artykuł lub źródło informacji dokładnie. Upewnij się, że zawiera konkretne źródła i dowody popierające przedstawione twierdzenia.

Sceptycyzm: Bądź sceptyczny wobec informacji, które wydają się zbyt emocjonalne, sensacyjne lub nieprawdopodobne.

Pytaj ekspertów: Skorzystaj z wiedzy i doświadczenia ekspertów w dziedzinie kryptowalut. Specjaliści mogą pomóc w zweryfikowaniu informacji. Warto też śledzić ich profile w social mediach i sprawdzać, czy potwierdzają oni sensacyjne newsy.

Podsumowanie

Inwestowanie w kryptowaluty jest ryzykowne, ale stosując się do powyższych zasad, możesz zminimalizować ryzyko związane z fake newsami. Pamiętaj, że zdobywanie wiedzy i świadome podejmowanie decyzji inwestycyjnych to klucz do sukcesu na tym dynamicznie zmieniającym się rynku.

Pamiętajcie, że bitcoina, ether i altcoiny możecie kupić na Ari10 Exchange.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *