Bitcoin to nie najpopularniejszy blockchain. Które są częściej używane?4 min. czytania

bitcoin blog

Blockchain kryptowaluty bitcoin (BTC) odpowiada za 40% całego ruchu kryptowalutowego, można więc uznać, że jest największym i najpopularniejszym. Służy on jednak tylko do jednego celu, w odróżnieniu na przykład od blockchaina Ethereum (ETH), który obsługuje dziesiątki innych dużych projektów kryptowalutowych. Nie można również zapominać o walczących o swoje miejsce przy stole alternatywach takich jak Solana (SOL), Cardano (ADA), czy też Polkadot (DOT).

  • Bitcoin jest największym blockchainem pod względem kapitalizacji rynkowej swojej natywnej waluty, jednak inne sieci bloków są używane częściej i na większą skalę
  • Najbardziej powszechna pod tym względem jest sieć Ethereum: dom zdecentralizowanych finansów (DeFi) oraz tokenów NFT
  • Walkę z dominacją Ethereum w tej strefie podejmują jednak sieci DOT, ADA i SOL.

Ethereum numerem jeden

W sieci Ethereum każdego dnia odbywa się około milion transakcji, gdzie dla porównania Bitcoin obsługuje ich około 250 tysięcy. I chociaż kapitalizacja samego bitcoina jako kryptowaluty jest ponad dwukrotnie większa od ethera, to zliczając wszystkie elementy wchodzące w ekosystem Ethereum, otrzymujemy zdecydowanie większą wartość.

Mowa tutaj bowiem o dziesiątkach tokenów zbudowanych w oparciu o architekturę Ethereum, wśród których znajdują się między innymi Tether (USDT), Maker (MKR), Loopring (LRC), 0x (ZRX) i wiele innych. Dodać do tego należy inteligentne kontrakty, cały ekosystem zdecentralizowanych finansów (DeFi), w którym sieć Ethereum cały czas wiedzie prym oraz niewymienne tokeny NFT.

Z ponad 250 projektów zdecentralizowanych finansów, które są listowane na stronie defiprime.com, aż 180 zostało zbudowanych w oparciu o Ethereum. W przypadku NFT tak popularne kolekcje jak CryptoPunks, Bored Ape Yacht Club (BAYC) oraz Art. Blocks, również powstały przy wykorzystaniu sieci ETH.

Wykres pokazuje jak zmieniała się wielkość łańcucha w sieci Ethereum. Źródło: YCharts.com

Bitcoin popularny, jednak nie największy?

Dla porównania, gdy wielkość blockchaina Ethereum wynosi obecnie 1034,92 GB, to wielkość blockchaina Bitcoin 439,14 GB, a o jego „mniejszej popularności” świadczy również zdecydowane mniejsza ilość realizowanych dziennie transakcji, o której wspominano na początku.

Bitcoin jako pionier rynku budował system, który miał umożliwić funkcjonowanie niezależne od centralnego emitenta systemu pieniężnego, w pełni sterowanego przez jego użytkowników. Ethereum, stało się ewolucją tego konceptu, wprowadzając inteligentne kontrakty oraz zdecentralizowane finanse, które pozwoliły na budowę kolejnych elementów nowego świata finansów, w którym można wykluczyć pośredników.

Polkadot, Solana oraz Cardano jako potencjalni „zabójcy sieci Ethereum”

Popularność blockchaina Ethereum i powszechność jego zastosowań spowodowała, że na rynku zaczęły pojawiać się alternatywy, które wieszczyły rychły koniec ETH a przez media często określane były mianem „zabójców sieci Ethereum”.

Chociaż ETH nadal wiedzie prym w branży, to kilka tokenów oraz sieci bloków rzeczywiście zdołało zarezerwować kawałek kryptowalutowego tortu dla siebie. Tymi najpopularniejszymi są sieci Polkadot, Solana oraz Cardano.

  • Polkadot – blockchainzostał stworzony przez Gavina Wooda, jednego ze współzałożycieli Ethereum, który chciał rozwiązać problemy tego ostatniego za pomocą nowej sieci. W przeciwieństwie do ETH, który działa w modelu „hub and spoke” Polkadot pozwala swoim inteligentnym kontraktom działać niezależnie od głównego łańcucha. Inteligentne kontrakty Polkadot mogą działać na tzw. parachainach, które mogą być zabezpieczone przez własny token, a nie tylko przez DOT.
  • Cardano – Cardano stworzył inny współzałożyciel Ethereum, Charles Hoskinson. Blockchain może pochwalić się recenzowanymi badaniami. Choć jest mocno osadzony w pierwszej dziesiątce monet pod względem kapitalizacji rynkowej, to dodał inteligentne kontrakty do swojej oferty dopiero w drugiej połowie 2021 roku.
  • Solana – Solana to kolejna platforma smart contractów, która obiecuje szybkość, skalowalność i niskie koszty transakcji. Solana kilka razy w swoim krótkim życiu w czołówce sieci kryptowalutowych zanotowała jednak kilka krachów. Mimo to, jego scena DeFi szybko skopiowała największe hity Ethereum. Solflare i Phantom wypełniły przestrzeń pozostawioną przez brak obsługi MetaMaska, a protokoły takie jak Orca i Serum spełniają te same funkcje, co protokoły takie jak Yearn Finance i Uniswap.

Obecnie najbliżej do sieci Ethereum jest Cardano, przepaść w kapitalizacji jest jednak ogromna i wynosi 1400%. W momencie gdy sam ekosystem tokena ether wyceniany jest na 143 mld dol., to ten sam ekosystem dla tokena cardano wynosi 11 mld dol.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *