Tether — czołowy stablecoin rynku3 min. czytania

tether

Tether (USDT) to czołowy stablecoin rynku kryptowalut. W ostatnim czasie jest jednak o nim głośno głównie ze względu na kontrowersje, jakie wywołuje. O co konkretnie chodzi? I czym tether wyróżnia się na rynku stablecoinów? Zapraszamy do lektury naszego nowego artykułu.

  • Tether (USDT) powstał jako stablecoin, który umożliwił inwestorom dokonywanie arbitrażu pomiędzy giełdami.
  • Podaż tetherów jest uzależniona od liczby dolarów, jakie posiada emitent USDT. Te stanowią pokrycie tetherów, jakie są w obiegu.
  • Tether wzbudza wielkie kontrowersje. Podejrzewa się, że jego emitent nie posiada pełnego pokrycia dla wszystkich USDT.

Tether — geneza

Rynek kryptowalut od zarania kojarzył się ze zmiennością kursów. Stąd też w pewnym momencie niejako sam rynek wymógł powstanie stablecoinów, czyli kryptowalut, których ceny są stabilne. W praktyce oznacza to, że dana kryptowaluta (stablecoin) zawsze kosztuje np. 1 dolara. Stabilność uzyskuje się poprzez pokrycie emisji danej cyfrowej waluty jakimś aktywem, np. złotem, euro czy dolarem.

Tether to najpopularniejszy stablecoin, którego kurs wynosi 1 dolara. Projekt powstał latem 2014 r. (początkowa nazwa: Realcoin). Jego współtwórcą jest m.in. Brock Pierce, który współtworzył również m.in. projekt EOS. Nazwa Tether pojawiła się po paru miesiącach funkcjonowania projektu.

Dlaczego jednak tether powstał? Celem nie było stworzenie kryptowaluty, która poprzez stabilny kurs mogłaby ułatwić dokonywanie zakupów. Chodziło o możliwość arbitrażu. 

By zrozumieć to ostatnie, należy pojąć, jak działa rynek kryptowalut. Na giełdach i w kantorach cyfrowych aktywów można nierzadko zobaczyć zupełnie inne ceny za 1 BTC. Umożliwia to dokonywanie arbitrażu, co w giełdowej nomenklaturze oznacza szybkie przelanie środków z giełdy A na giełdę B, w celu kupienia/sprzedaży danej kryptowaluty (lub jakiegokolwiek innego aktywa) po niższej/wyższej cenie. W praktyce umożliwia to zarabianie na różnicach kursowych. Tyle że warunkiem koniecznym jest dokonanie szybkiego przelewu, co przy obecnym systemie bankowym nie zawsze jest możliwe. Tether, technicznie będący kryptowalutą, dał inwestorom właśnie rozwiązanie tego problemu.

Do tego tether umożliwił giełdom wprowadzenie u siebie dolara, choć w postaci ekwiwalentu USDT, bez konieczności wprowadzania regulacji wymaganych przy obrocie walutami fiducjarnymi (AML, KYC), pełnego weryfikowania swoich klientów oraz prowadzenia kont bankowych. 

Ekonomia i technologia Tethera

Tether, w odróżnieniu do bitcoina, nie posiada ograniczonej podaży. Ta jest uzależniona od pokrycia jednostek USDT w USD. Innymi słowy, emitent tetherów może wypuścić ich tak dużo, ile posiada w swoim “skarbcu” dolarów. 1 USDT musi mieć pokrycie 1 dolara.

Pod kątem technologicznym Tether jest oparty na blockchainie bitcoina. Część USDT stanowi jednak też element blockchaina Ethereum (w formie kontraktów ERC20).

Tether jest jednocześnie scentralizowanym tokenem, za którego emisją stoi spółka Tether Ltd.

Kontrowersje

Projekt budzi jednak kontrowersje. Głównym zarzutem względem niego jest ten związany z pokryciem USDT w USD. Od paru lat sugeruje się, że wszystkie USDT nie mają w praktyce pokrycia w dolarach.

Jak na razie emitent tetherów broni się przed takimi zarzutami. W czerwcu 2018 r. spółka Tether opublikowała raport przygotowany przez kancelarię prawną FSS. Ta potwierdziła, że 1 czerwca 2018 r. Tether Ltd. posiadał na swoich kontach bankowych rezerwy odpowiadające liczbie wyemitowanych tokenów USDT (w tamtym okresie wynosiła ponad 2,5 mld.)

Spółka Tether Ltd. jest też powiązana z jedną z największych giełd kryptowalut Bitfinex. To na niej początkowo odbywał się największy obrót tetherami. Informację tę przez jakiś czas ukrywano przed społecznością. 

W 2021 r. amerykański Departament Sprawiedliwości rozpoczął śledztwo, w ramach którego śledczy sprawdzają, czy projekt nie ukrywał przed bankami, że transakcje na kontach były powiązane z kryptowalutami. To zaś stanowiłoby złamanie prawa w USA.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *