Historia JPMorgan – 300-letnia instytucja weszła w blockchain3 min. czytania

Wywodzący się ze Stanów Zjednoczonych holding finansowy JPMorgan Chase (JPM) jest jednym z najstarszych oraz największych na świecie banków, którego łączne aktywa wielokrotnie przekraczają roczny budżet polskiego państwa, plasując się na poziomie niemal 3 bilionów dolarów. Założony w 1799 roku JPM w czasie swojej ponad trzystuletniej historii wielokrotnie odgrywał istotną rolę w transformacjach, które przechodziły rynki finansowe. Na przestrzeni ostatniej dekady postanowił dołączyć do nowo rodzącej się rewolucji, którą są kryptowaluty oraz blockchain w świecie bankowości inwestycyjnej, płatności oraz finansów.

JPMorgan, czyli największy bank w USA i szósty największy na świecie pod względem aktywów

Współczesny JPMorgan Chase powstał z połączenia kilku dużych przedsiębiorstw bankowych w 1996 roku, swoje tradycje wyciąga jednak z instytucji, która na rynku obecna jest od 1799 roku, a mianowicie z Bank of Manhattan Company.

Co ciekawe, instytucja została założona jako przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne, od początku chciała jednak przejąć część nowojorskiego rynku finansowego. W ówczesnych czasach ten był całkowicie zmonopolizowany przez dwie instytucje finansowe, jednak epidemia żółtej gorączki pozwoliła właścicielom Bank of Manhattan Company stopniowo przekształcać swój profil działalności w ten związany ze stricte finansowym.

Kilkaset lat później i po serii przejęć oraz fuzji, JPMorgan Chase zaliczany jest do wielkiej czwórki amerykańskich banków, którą tworzą również Bank of America, Citigroup oraz Wells Fargo. Pod względem łącznej kapitalizacji rynkowej uznawany jest obecnie za najbardziej wartościowy i najwyżej wyceniany podmiot finansowy na świecie, który oferuje swoim klientom usługi inwestycyjne, zarządzania aktywami i majątkiem oraz usługi z zakresu private bankingu. Marka Chase odpowiada natomiast za obsługę kart płatniczych oraz usługi bankowe dla klientów detalicznych.

JPM dołącza do blockchainowej rewolucji

Chociaż prezes JPMorgan, Jamie Dimon, wielokrotnie krytykował Bitcoina oraz zabraniał swoim pracownikom inwestowania w kryptowaluty, to posiada całkowicie odwrotne podejście do technologii stanowiącej podwaliny cyfrowych aktywów, a mianowicie do blockchaina.

Bank upatruje w nim bardzo ważnej części przyszłych finansów oraz kolejnej rewolucji technologicznej, w związku z czym uruchomił własny Blockchain Center of Excellence, którego celem jest rozwój aplikacji bazujących na rozproszonym rejestrze, poszukiwanie nowych sposobów wykorzystania łańcucha bloków i implementacji go w ramach obecnych procesów i linii biznesowych banku.

Instytucja w lutym 2019 roku zaprezentowała również własnego stablecoina, JPM Coin, którego wycena opiera się na dolarze amerykańskim. Token wykorzystywany jest jako środek płatniczy w ramach sieci Quorum również stworzonej przez instytucję. Cały system służy do realizacji płatności międzybankowych pomiędzy dużymi instytucjami.

Dodatkowo JPMorgan Chase rozwija jeszcze dwa niezależne projekty blockchainowe: Interbank Information Network (INN), którego celem jest wspieranie transgranicznych płatności na dużą skalę oraz bezpiecznej i szybkiej wymiany informacji pomiędzy bankami. Kolejny to Dromaius zaprezentowany w kwietniu 2018 roku, będący cyfrową platformą do obrotu papierami wartościowymi, która wykorzystuje blockchain do symulowania procesów transakcyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *