Poznaj bliżej założyciela Binance3 min. czytania

Gromadząca ponad 15 milionów użytkowników w około 180 krajach giełda kryptowalutowa Binance uważana jest obecnie za jedną z najpopularniejszych oraz z największych funkcjonujących w ekosystemie cyfrowych walut. Binance oferuje swoim użytkownikom dostęp do ponad 640 rynków, a zgodnie z analizą przeprowadzoną przez Bitcan generuje w przeciągu miesiąca jedne z największych wolumenów handlowych (157 miliardów na przestrzeni marca 2020 r.). W poniższym artykule przyjrzymy się sylwetce założyciela giełdy, którym jest Changpeng Zhao (w skrócie CZ).

Changpeng Zhao – wczesne życie i początek karier

CZ przyszedł na świat w chińskiej prowincji Jiangsu. Pod koniec lat 80-tych przeprowadził się razem ze swoją rodziną do kanadyjskiego miasta Vancouver. W związku z zajmowanym stanowiskiem został jego ojciec został uznany przez lokalny rząd jako potencjalne zagrożenie dla władze komunistycznej, w efekcie czego został wydalony Republiki Chin.

Młody Changpeng Zhao wspierał budżet domowy podejmując się wielu tymczasowych prac, przez pewną chwilę pracując nawet w McDonald ’s. Ostatecznie ukończył studia na jednym z uniwersytetów w Montrealu, gdzie uzyskał tytuł magistra w zakresie nauk komputerowych.

Zaraz po zakończeniu swojej edukacji przyszły założyciel giełdy Binance pracował dla tokijskiej giełdy papierów wartościowych, gdzie rozwijał oprogramowanie do kojarzenia zleceń inwestorów. W późniejszym czasie pracował również dla Bloomberga jako deweloper odpowiadający za rozwój oprogramowania do handlu na kontraktach terminowych. Jego przygoda z własnym biznesem rozpoczęła się w 2005 roku, kiedy przeniósł się do Szanghaju zakładając Fusion Systems, oferujący brokerom dostęp do oprogramowania umożliwiającego handel wysokich częstotliwości (z ang. high-frequency trading, HFT).

Od 2013 roku na poważnie związał się z branżą kryptowalutową współpracując między innymi przy takich projektach jak Blockchain.info oraz OKCoin. W 2017 roku postanowił opuścić giełdę kryptowalutową i założyć własną platformę wymiany o nazwie Binance. W ramach internetowej zbiórki udało mu się pozyskać 15 mln dolarów na rozwój projektu (dzięki ICO). Następnie w przeciągu zaledwie 8 miesięcy Binance stało się jedną z największych giełd na świecie pod względem wolumenów w handlowych. Dzięki tak szybkiemu sukcesowi CZ trafił na listę magazynu Forbes jako jedna z najbogatszych osób w świecie kryptowalut. Jego majątek wyceniany jest na ponad półtora miliarda dolarów.

Binance nadal pozostaje liderem wśród giełd kryptowalutowych

Jak wspomniano we wstępie giełda bilans nadal jest uważana za największą całym ekosystemie kryptowalut. Binance posiada również własną kryptowalutę Binance Coin (BNB) oraz stablecoina Binance USD (BUSD), które także plasują się w czołówce cyfrowych tokenów pod względem wolumenów.

Jak wynika z raportu za 2019 rok giełda kryptowalut posiada swoją siedzibę w ponad 40 krajach, dając dostęp użytkownikom z ponad 180 różnych państw, generując dzienny obrót rzędu niemal 3 miliardów dolarów, oferując 184 tokeny w ramach obrotu oraz obsługę w 16 różnych językach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *