Które giełdy są najpotężniejsze?2 min. czytania

Na rynku kryptowalut dostępnych jest kilka tysięcy cyfrowych aktywów, handlowanych w ramach co najmniej 500 giełd (wartości te dynamicznie się zmieniają). Wśród nich znajdują się zarówno niewielkie podmiotu obsługujące tylko kilka rynków kryptowalutowych, jak i międzynarodowe konglomeraty oferujące cyfrowy handel milionom użytkowników na całym świecie. W poniższym artykule przedstawiono najpotężniejsze z nich.

Wysokość obrotu giełd kryptowalutowych – dziesiątki miliardów dolarów każdego miesiąca

Przyjmując kryterium kategoryzacji giełd kryptowalutowych w poszukiwaniu tych największych i najpotężniejszych można wziąć pod uwagę wiele czynników. Jednym z nich będzie liczba dostępnych rynków, innym liczba posiadanych klientów lub krajów, w których działa dany podmiot. Na potrzeby poniższego zestawienia posłużymy się jednak informacjami o miesięcznym (30-dniowym) obrocie generowanym przez dane giełdy, bazując na danych portalu Coinpaprika.com (dostęp 27 marca 2020 roku).

Z zagregowanych danych wynika, że w gronie 10 największych giełd pod względem miesięcznego wolumenu znajdują się:

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych Coinmarketcap.com, dostęp 27 marca 2020 r.

Należy jednocześnie pamiętać, że zgodnie z raportem za 2019 rok przygotowanym przez Chainalysis, aż 95% raportowanych przez giełdy wolumenów może być… fałszywe. Chociaż giełdy porównywane są właśnie na podstawie generowanych obrotów, to statystyka ta może przekłamywać rzeczywistość.

Binance uważana jest za niekwestionowanego lidera

Giełda Binance uważana jest obecnie za największą giełdę kryptowalutową na świecie, o czym świadczą między innymi wyniki osiągane na przestrzeni 2019 roku. Binance chwali się między innymi:

  • 15 miliona użytkowników na całym świecie
  • Dziennym obrotem rzędu 2,9 miliarda dolarów
  • Dostępem w ponad 180 krajach
  • Siedzibą w ponad 40 krajach
  • 184 tokenami dostępnymi w ramach giełdy
  • 591 parami handlowymi dostępnymi w ramach giełdy
  • Obsługą w 16 różnych językach
  • Wartość tokenu Binance Coin (BNB) osiągnęła ponad 207 milionów dolarów

Binance jest również liderem jeżeli chodzi o wdrażanie rozwiązań znanych z bardziej tradycyjnych rynków, między innymi kontraktów futures, handlu z wykorzystaniem dźwigni, usług pożyczkowych oraz kont oszczędnościowych prowadzonych w kryptowalutach zapewniających od 1% do nawet 16% zwrotu w skali roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *