Lionel Messi posiada swój token?2 min. czytania

W momencie, gdy Bitcoin zbliżał się do swoich historycznych szczytów pod koniec 2017 roku, świat obiegła informacja, że jeden z najpopularniejszych piłkarzy obecnego pokolenia, pochodzący z Argentyny Lionel Messi, został ambasadorem marki Sirin Labs, która ówcześnie pracowała nad wdrożeniem na rynek kryptowalutowego smartfona FINNEY z dodatkowymi zabezpieczeniami. W ramach zakończonego w Boże Narodzenie 2017 procesu ICO udało się pozyskać niemal 158 milionów dolarów z emisji tokenów SRN.

Chociaż nie wiadomo, ile Sirin Labs musiał zapłacić Messiemu za wsparcie marketingowe marki, to inwestycja z pewnością zwróciła się z nawiązką.

Messi i kryptowaluta Sirin Labs. Jak potyczyły się dalsze losy ICO

Za projektem Sirin Labs stoi znany izraelski przedsiębiorca oraz propagator technologii kryptowalutowych, Moshe Hogeg, który jeszcze w 2015 roku został uznany przez Forbes jednym z najlepiej rokujących przedsiębiorców w branży startupowej. Prowadzący ówcześnie ICO projekt liczył, że zakontrkatowanie reprezentującego barwy hiszpańskiej FC Barcelony i drużyny narodowej Argentyny Messiego, który w 718 meczach klubowych zdobył 627 goli pozwoli przyciągnąć do świata kryptowalut wielomilionową rzeszę fanów piłki nożnej.

Założenie z pewnością udało się zrealizować, a Sirin Labs zgromadził pod koniec 2017 roku prawie 158 milionów dolarów w ramach emisji Sirin labs Token (SRN). Kryptowaluta co prawda nie osiągnęła wielkiego sukcesu i według Coinpaprika.com jest obecnie 434. w rankingu pod względem kapitalizacji przy cenie w wysokości 0,0090 dolarów, telefony FINNEY trafiły jednak na rynek, stając się według producenta pierwszymi opensourcowymi smartfonami wykorzystującymi blockchain.

FINNEY zadebiutował ostatecznie pod koniec 2018 roku i kosztuje obecnie 999 dolarów, będąc połączeniem smartfona oraz portfela sprzętowego (wysuwanego z tylnej obudowy urządzenia). Telefon bazuje na Androidzie 8.1 oraz nakładce systemowej Sirin OS. Ta miała być początkowo niezależnym system operacyjnym, projekt ten został jednak ograniczony.

FC Barcelona tworzy token kryptowalutowy dla swoich fanów

Chociaż Lionel Messi nie posiada własnego tokenu kryptowalutowego, to klub FC Barcelona przy współpracy z przedsiębiorstwem Chilliz postanowił stworzyć na początku 2020 roku oparty o blockchain token dedykowany grupie ponad 300 milionów fanów drużyny piłkarskiej na całym świecie. BAR ma trafić na rynek w drugim kwartale 2020 roku, w momencie publikacji artykułu nie pojawiły się jednak żadne szczegółowe informacje oprócz ogłoszonych w lutym planów.

Posiadacze tokenów mają mieć możliwość głosowania w zakresie części decyzji podejmowanych w klubie, przede wszystkim jednak kryptowaluta ma pozwolić na zakup gadżetów kibicowskich, biletów na mecze oraz na wydarzenia dodatkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *