Technologia blockchain i jej zastosowanie w realnym świecie4 min. czytania

blockchain technology

Dziś słowo “blockchain” pada najczęściej obok wyrazu “bitcoin”. Wiele osób nierzadko wręcz myli ze sobą te dwa pojęcia. W tym tekście opiszemy realne zastosowania “łańcucha bloków” w gospodarce i na różnych rynkach, co pozwoli w pełni zrozumieć fenomen tej nowej technologii.

  • Blockchain nie jest jedynie fundamentem kryptowalut. Może być stosowany na różnych rynkach.
  • Technologia ta jest stosowana w finansach, głosowaniach (politycznych i biznesowych), logistyce czy na rynku rozrywki. 

Blockchain — czy jest nam potrzebny?

Technologia blockchain nie jest jedynie potrzebna na rynku kryptowalut. Jej cechy (głównie zdecentralizowanie i transparentność) powodują, że sieć bloków może mieć zastosowanie także w sektorze logistyki, polityce czy szeroko pojętej rozrywce. Jest całkiem realne, że blockchain wręcz sprawi, że na rynku pojawią się nowe zawody.

Finanse

Zacznijmy od najbardziej oczywistej kwestii: zastosowania blockchaina w finansach. Tu oczywiście na myśl od razu przychodzą kryptowaluty.

Pierwszym “owocem” blockchaina jest bitcoin, czyli czołowa kryptowaluta świata. Dzięki technologii, na której jest oparty, pozwala swoim użytkownikom śledzić proces przesyłania środków, co zwiększa transparentność handlu. W praktyce znika ryzyko dotyczące np. nieuczciwego kontrahenta, który stale okłamuje drugą stronę, że wysłał należny przelew. Dzięki takim przeglądarkom (eksploratorom) jak np. blockchain.com możemy w prosty sposób sprawdzić, czy ktoś faktycznie przesłał nam środki.

Dodatkowym atutem bitcoina jest to, że jego podaż (jak i innych kryptowalut) nie jest zależna od banków centralnych. To szczególnie ważne w dobie powszechnego dodruku walut.

Głosowanie

Kolejnym polem, na którym blockchain jest wykorzystywany, jest głosowanie — i to zarówno w spółkach, jak i w kwestii wyborów politycznych. 

Na rynku technologii blockchain wykształcił się wręcz nowy model zarządzania organizacjami — Decentralized Autonomous Organization (DAO). To zdecentralizowana organizacja autonomiczna, czyli w praktyce podmiot reprezentowany przez reguły zakodowane jako program komputerowy, który w założeniu jest przejrzysty, kontrolowany przez członków organizacji i niezależny od jakichkolwiek władz centralnych. Wielu ekspertów uważa, że ten model zarządzania jest przyszłością wielu rynków.

Do tego dochodzi wykorzystanie łańcucha bloków w głosowaniach politycznych. Tego typu wybory — oparte głównie na blockchainie — trudniej byłoby sfałszować. Mogłyby być bowiem bardziej przejrzyste i niezależne od polityków, którzy mogliby chcieć manipulować wynikami.

Pierwsze eksperymenty wyborcze z wykorzystaniem blockchaina mamy już za sobą — zarówno udane, jak i te zakończone klęską. 

Z powodzeniem nową technologię wykorzystano np. w kantonie Zug w Szwajcarii, gdzie mieszkańcy regionu głosowali za jej pomocą w mniej istotnym referendum. 

Za pomocą blockchaina rejestrowano także głosy wyborcze żołnierzy ze stanu Ohio USA, którzy znajdowali się wówczas na zagranicznych misjach wojskowych.

Gorzej poszło Rosjanom. Eksperyment naszych wschodnich sąsiadów zakończył się porażką, ale, co warto dodać, nie z powodu blockchaina, a innych systemów informatycznych i ogólnego chaosu organizacyjnego. Niezależni obserwatorzy publikowali w social mediach zgłoszenia dot. tego, że oddali w wyborach dwa głosy — jeden przez sieć, drugi w fizycznym punkcie.

Logistyka

Kolejnym rynkiem, na którym blockchain może być stosowany, jest logistyka. Technologia łańcucha bloków, poprzez swoją odporność na ataki hakerskie i transparentność, może ułatwić transportowanie różnych towarów. Dzięki blockchainowi każdy może sprawdzić, na jakim etapie jest transport danego produktu. 

Do tego blockchain może posłużyć oznaczaniu produktów jako oryginalne. Wystarczy oznaczyć te ostatnie kodem QR, który po zeskanowaniu odsyła do zapisu w blockchainie, który potwierdza oryginalność towaru.

Czy wiesz, że…

Blockchain ma też zastosowanie na rynku paszportów COVID-19. Gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo ogłosił 26 marca 2021 r., że na rynku pojawią się paszporty szczepień miasta — „Excelsior Pass”. Są one oparte na technologii blockchain. Paszport jest wydawany za pośrednictwem platformy, która weryfikuje, czy zostaliśmy zaszczepieni na COVID-19 lub otrzymaliśmy negatywny wynik testu na wirusa. Wszystko odbywa się za pomocą kodu QR.

Masowe rozwiązanie, specjalnie dla rządu USA, chce stworzyć fundacja IOTA, która stoi za jednym z najbardziej znanych projektów na rynku blockchaina.

Prawo własności

Wspomnieliśmy już o tym, że za pomocą blockchaina można sprawdzać oryginalne pochodzenie produktów. Widać to także na rynku rozrywki. Przykładem są tzw. niewymienialne tokeny (non-fungible tokens — NFT), które są cyfrowymi certyfikatami własności dzieł sztuki, gadżetów kolekcjonerskich, utworów muzycznych, grafik czy klipów video. Na takie rozwiązania zdecydowało się już wiele zespołów i artystów muzycznych (Kings of Leon, Grimes, Behemoth, Megadeth itd.), sportowców (np. John Cena) czy gwiazd kina (Mila Kunis).

Wybiegając w przyszłość, można wyobrazić sobie też księgi wieczyste oparte na blockchainie. Zastosowanie nowej technologii sprawiłoby, że zawód notariusza straciłby na znaczeniu albo przeszedł ewolucję — w coś na kształt programisty-prawnika.

Technologia blockchain, jak widać, oferuje o wiele więcej, niż tylko transfer kryptowalut. W przyszłości odkryte zostaną z pewnością i inne zastosowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *