Bitcoin vs Litecoin3 min. czytania

Bitcoin jest najstarszą, największą i niewątpliwie najpopularniejszą kryptowalutą znajdującą się w obiegu, a Litecoin, który niegdyś pretendował do tytułu Bitcoina 2.0, obecnie przyrównywany jest do kryptowalutowego srebera (gdzie BTC byłby złotem). We wpisie z „Serii VS” porównujemy ze sobą dwa różne aktywa. Tym razem naprzeciwko siebie stają Bitcoin vs Litecoin.

Historyczne wykresy cen pokazują, że Litecoin silnie koreluje z ceną Bitcoina i w długim terminie poddany jest tym samym trendom. W momencie gdy analitycy i ekonomiści okrzyknęli BTC nowym, cyfrowym złotem, Litecoin otrzymał tytuł cyfrowego srebra wspierającego notowania głównego z walorów.

Bitcoin (na czarno) i Litecoin (na żółto) na wykresie tygodniowym. Widać wyraźną korelację ceny pomiędzy nimi. Stan na grudzień 2019 roku, źródło: Tradingview.com

Bitcoin i Litecoin osiągały historyczne maksima tego samego dnia, 11 grudnia 2017 roku. Wtedy za jednego BTC płacono niemal 20 tysięcy dolarów, cena LTC pokonywała natomiast poziom 420 dolarów.

Bitcoin vs Litecoin, najważniejsze informacje

Na pierwszy rzut oka Bitcoin i Litecoin mają ze sobą bardzo wiele wspólnego. LTC powstał przecież w oparciu o kod źródłowy Bitcoina mają stać się jego lepszą wersją. Historyczne kształtowanie się cen, kapitalizacji rynkowej oraz ilości transakcji realizowanych w ramach sieci pokazują jednak, że celu tego nie udało się do tej pory osiągnąć, a Litecoin został wraz z upływem lat wyprzedzony przez inne, młodsze kryptowaluty oraz tokeny.

W przypadku obu kryptowalut algorytm konsensusu bazuje na PoW (proof-of-work), czas wydobycia nowego bloku jest czterokrotnie dłuższy w ramach sieci BTC, wysokość nagrody za blok wynosi jednak tyle samo (12,5 BTC oraz LTC). Różnica dotyczy również maksymalnego limitu podaży – chociaż oba rynki posiadają określoną maksymalną wartość monet znajdujących się w obiegu, to dla Litecoina jest to wartości czterokrotnie wyższa (Bitcoin vs Litecoin: 21 mln vs 84 mln).

Źródło: Bitcoin.org, Litecoin.org, stan na grudzień 2019 roku

Bitcoin bazuje na SHA-256, Litecoin na Scrypt

Patrząc z punktu ściśle technicznego główna różnica pomiędzy Bitcoinem oraz Litecoinem dotyczy algorytmów kryptograficznych, z których korzystają. BTC bazuje na algorytmie SHA-256, natomiast Litecoin korzysta z relatywnie nowszego rozwiązania o nazwie Scrypt. Algorytm ma wpływ między innymi na proces wydobycia, czyli miningu, nowych monet. Co do zasady, SHA-256 uważany jest za bardziej złożony algorytm niż Scrypt, pozwalając górnikom w ostatnich latach wykorzystać bardziej zaawansowane metody kopania kryptowalut (w tym ASIC).

Jednocześnie Scrypt co do swoich założeń projektowych miał być mniej podatny na zabiegi górników obserwowane w przypadku sieci Bitcoina, przez co ideą było umożliwienie efektywnego miningu również zwyczajnym użytkownikom sieci. W efekcie w przypadku LTC nadal zdecydowanie większa ilości nowych monet jest wydobywana przy użyciu procesorów CPU i GPU niż ma to miejsce w przypadku BTC.

Złoto i srebro cyfrowego świata

Bitcoin jako pierwsza z kryptowalut utrzymał przez lata status największej i najbardziej popularnej. Z kolei Litecoin, który jako drugi pojawił się na rynku musiał uznać wyższość części konkurentów, cały czas utrzymuje się jednak w czołówce cyfrowych aktywów pod względem kapitalizacji.

W połowie grudnia 2019 roku łączna kapitalizacja rynku Bitcoina wynosiła 122 miliardy dolarów, natomiast w przypadku Litecoina 2,5 miliarda dolarów, plasując go na szóstym miejscu za BTC, Etherem, XRP, Tetherem oraz Bitcoin Cashem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *