Jak stworzyć swój token? Nowa forma programu lojalnościowego?3 min. czytania

Na rynku kryptowalutowym funkcjonuje co najmniej kilkaset tysięcy różnych cyfrowych aktywów i tokenów. Część projektów upada, cały czas powstają jednak nowe. Tak naprawdę każdy, przy niedużym nakładzie środków, może stworzyć własną kryptowalutę. Oczywiście jeżeli chciałbyś od podstaw budować swój własny, autorski blockchain, wtedy proces ten będzie bardzo skomplikowany. Możesz skorzystać jednak z gotowych rozwiązań, między innymi z sieci Ethereum, która umożliwia użytkownikom tworzenie własnych tokenów (w standardzie ERC20).

Stwórz swój własny token w oparciu o sieć Ethereum

Chociaż istnieje wiele innych blockchainów, w oparciu o które użytkownicy mogą tworzyć swoje własne tokeny, to w tym momencie właśnie standard ERC20 jest najpopularniejszy i przy jego wykorzystaniu stworzono już ponad 180 tysięcy cyfrowych walut.

Chcąc utworzyć własny token, należy najpierw pobrać Mist, portfel Ethereum, który jednocześnie pozwala na tworzenie nowego oprogramowania. Po pobraniu portfela zasil go ETH, a następnie przejdź do zakładki Contracts, wybierz pozycję Deploy New Contract i z rozwijanego menu zaznacz pozycję MyToken.

W pole Solidity Contract Source Code powinienś wkleić następujący ciąg znaków:
contract MyToken {
mapping (address => uint256) public balanceOf;
}
W następnej części kodu musisz ustalić jaką liczbę tokenów chcesz stworzyć, określając jednocześnie podaż swojej sieci. W tym celu użyj formuły:
function MyToken() {
balanceOf[msg.sender] = XYZ;
}

Gdzie wartość XYZ odpowiada za liczbę tokenów. Kolejna ważna kwestia to określenie nazwy swojego tokena, jego symbola oraz wartości dziesiętnych. Niezbędny okaże się tutaj ten fragment kodu:

function MyToken(uint256 initialSupply, string tokenName, string tokenSymbol, uint8 decimalUnits) {
balanceOf[msg.sender] = initialSupply; // Przekazuje właścicielowi wszystkie początkowe tokeny
name = tokenName; // Ustala nazwę tokenu
symbol = tokenSymbol; // Ustala symbol tokenu
decimals = decimalUnits; // Liczbę miejsc po przecinku
}

Przed wypuszczeniem tokena w świat musisz jeszcze ustalić wartość prowizji za kontraktowanie transakcji. Gdy Twoja kryptowaluta oparta o ERC20 zacznie funkcjonować możesz przejść do zakładki Send w portfelu Mist i przesłać tokeny gdzie tylko zechcesz.

Samo stworzenie tokenu w sieci Ethereum jest więc niezwykle proste, całkowicie osobną kwestią pozostaje jednak przekonanie użytkowników co do nadania mu wartości oraz funkcjonalności.

Kryptowaluta w programach lojalnościowych

Zastosowanie własnej kryptowaluty może być naprawdę przeróżne. Coraz więcej firm i biznesów wykorzystuje jednak cyfrowe tokeny do budowania świadomości własnej marki i promowania programów afiliacyjnych i lojalnościowych.

Wobraź sobie, że użytkownik pozyskuje Twój token – kupując go na giełdzie, zdobywając przez wykonanie pewnych czynności w sieci lub dokonanie zakupów w Twoim sklepie internetowym – następnie określoną ilość cyfrowego aktywa może wymienić na upominki rzeczowe lub inne formy nagrodzenia jego aktywności.

Sportowcy oferują na przykład swoje personalne tokeny, za które posiadacze mogą wykupić sesję treningową, konsultację sportową online, wspólną rozmowę lub podpisany autograf. Możliwości są tak naprawdę nieograniczone.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *