Lista najdroższych NFT w historii3 min. czytania

NFT, czyli inaczej niewymienne tokeny, stały się w okresie pandemii ważną częścią ekosystemu kryptowalutowego oraz branży Web3. Chociaż w 2022 roku szał na tokeny NFT znacznie spadł i okres szalonych wycen – przynajmniej na razie – mamy za sobą, to wiele z nich udało się sprzedawać za niebagatelne sumy, sięgające wielu milionów dolarów. W tym artykule przyglądamy się tym, które zostały sprzedane za najwięcej.

 • Najdroższy NFT w historii kosztował 92 mln dol. i „złożyło się” na niego 30 tys. użytkowników
 • Najwyższa kwota wydana przez jednego użytkownika to natomiast prawie 70 mln dol.!
 • W 2022 roku szał na NFT zdecydowanie zmalał, co pokazują tygodniowe wolumeny

Najdroższy NFT sprzedany za prawie 92 miliony dolarów!

Lista dziesięciu najdroższych NFT w relatywnie krótkiej historii tego rynku pełna jest wielomilionowych transakcji. Największą z nich jest jednak ta z 2 grudnia 2021 roku, kiedy NFT o nazwie „The Merge” autorstwa cyfrowego artysty Paka został sprzedany za 91,8 mln dol.

W miejscu tym warto jednak zaznaczyć, że całość została podzielona na mniejsze części i łącznie dzieło zostało nabyte przez 30 tysięcy użytkowników (pojedyncza osoba zapłaciła średnio 3 tysiące dolarów). Jest to jedno z dwóch NFT na liście najdroższych, które posiada wielu właścicieli. Kolejne to zajmujące trzecią pozycję również należące do Packa NFT o nazwie Clock (sprzedane za 52,7 mln dol.).

Gdyby na liście mały znaleźć się tylko i wyłącznie NFT zlicytowane przez jedną osobę, wtedy niekwestionowanym liderem byłoby dzieło Beeple’a, jednego z najpopularniejszych cyfrowych twórców, który dorobił się ogromnego majątku na boomie NFT.

Obraz w formie niewymiennego tokena NFT o nazwie „Everydays: the First 5000 Days”, który jest kolażem pięciu tysięcy różnych dzieł przygotowanych przez artystę od 2007 roku, został zlicytowany za 69,3 mln dol. w popularnym domu aukcyjnym Christie’s. Tak wysoka kwota sprawiła, że Beeple stał się jednym z trzech najwyżej wycenianych żyjących artystów.

Jak wspomniano powyżej, Clock autorstwa Packa plasuje się na trzeciej pozycji, czwartą zajmuje natomiast ponownie Beeple z dziełem zatytułowanym HUMAN ONE, które sprzedał za prawie 29 mln dol. Licytacja miała miejsce 9 listopada 2021 roku.

Pełna lista 10 najdroższych NFT w historii dostępna jest poniżej:

 1. The Merge, Pak – cena 91,8 mln dol.
 2. Everydays: the First 5000 Days, Beeple – cena 69,3 mln dol.
 3. Clock, Pak, cena 52,7 mln dol.
 4. HUMAN ONE, Beeple, cena 28,99 mln dol.
 5. CryptoPunk #5822, Larva Labs, cena 23,7 mln dol.
 6. CryptoPunk #7523, Larva Labs, cena 11,75 mln dol.
 7. CryptoPunk #4156, Larva Labs, cena 10,26 mln dol.
 8. CryptoPunk #3100, Larva Labs, cena 7,67 mln dol.
 9. CryptoPunk #7804, Larva Labs, cena 7,6 mln dol.
 10. Crossroad, Bepple, cena 6,6 mln dol.

Jak widać, na liście znalazło się sporo pozycji o nazwie CryptoPunk firmy Larva Labs. Kryptowalutowe punki to kolekcja kilku tysięcy generowanych przez sztuczną inteligencję ośmiobitowych grafik przedstawiających postaci z unikatowymi atrybutami. Te, które posiadały najrzadsze atrybuty były najchętniej licytowane przez inwestorów (podobnie jak w przypadku rzadkich kart kolekcjonerskich), osiągając niebotyczne wyceny.

Wzrost i spadek popularności NFT

Według danych strony The Block, szczyt popularności tokenów NFT przypadał na wrzesień-październik 2021 roku oraz przez chwilę na maj 2022 roku. Od tego czasu wolumeny handlowe jednak znacząco się skurczyły:

Tygodniowy wolumeny na rynku NFT z podziałem na kategorie. Źródło: theblock.co

NFT stanowią jednak cały czas ważną część ekosystemu Web3, w tym sektora GameFi, czyli blockchainowych gier typu play-to-earn. Można więc spekulować, że gdy na rynek cyfrowych aktywów powróci hossa, ponownie zwiększy się zainteresowaniem niewymiennym tokenami

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *