10. rocznica Pizza Day. 22 maja 2010 roku miejsce miała historyczna transakcja dla rynku Bitcoina3 min. czytania

Dokładnie 10 lat temu, świat kryptowalut po raz pierwszy „połączył” się z rynkiem tradycyjnych produktów i usług, a Bitcoina wykorzystano do zakupu fizycznego dobra. Mówiąc dobra, mamy na myśli, coś rzeczywiście „dobrego”, a mianowicie 2 pizze, które za bagatela 10 tysięcy Bitcoinów 22 maja 2010 roku kupił Laszlo Hanyecz w jednej ze znajdujących się w Jacksonville (Stan Floryda) pizzerii sieci Papa John’s. Dekadę później ówczesna transakcja byłaby warta 95 milionów dolarów.

Bitcoin Pizza Day – społeczność kryptowalut świętuje „pierwszą” kryptowalutową transakcję

W momencie, kiedy Hanyecz zamawiał dwie pizze w Papa John’s, jego 10 tysięcy Bitcoinów było warte około 30 dolarów. Chociaż nie była to pierwsza transakcja przy wykorzystaniu Bitcoina, sieć funkcjonowała bowiem już od kilku dobrych miesięcy, to zwykło się przyjmować, że była pierwszą, w ramach której BTC posłużył do nabycia fizycznego produktu. Uczczeniem tego momentu jest obchodzony obecnie Pizza Bitcoin Day (lub Pizza Day).

Warto przypomnieć, że dziesięć lat temu żaden sprzedawca nie akceptował Bitcoinów jako oficjalnej formy płatności. Hanyecz postanowił jednak zamieścić na forum Bitcointalk wiadomość zatytułowaną „Pizza za Bitcoiny?” pisząc:

– Zapłacę 10 tysięcy Bitcoinów za kilka pizz. Może 2 duże, dzięki czemu będę miał resztki na drugi dzień. Lubię zostawiać sobie parę kawałków na później. Możesz samodzielnie wykonać pizzę i przynieść ją do mojego mieszkania lub zamówić z pizzerii, zależy mi jednak na tym, aby nabyć ją za Bitcoiny, gdzie nie muszę samodzielnie dokonywać zamówienia lub jej wykonywać, coś jak w rodzaju talerza śniadaniowego w hotelu, kiedy przynoszą Ci coś do zjedzenia i jesteś szczęśliwy – pisał Hanyecz. Dodawał jednocześnie, że jego ulubionymi dodatkami są papryka, cebulka, pieczarki, kiełbasa, pomidory, czy pepperoni.

Na wiadomość odpowiedział osiemnastoletni Jeremy Sturdivant, posługujący się pseudonimem internetowym „jercos”. Transakcja została sfinalizowana poprzez kanał IRC, a Hanyecz przelał Sturdivantowi 10 tysięcy Bitcoinów wartych około 30 dolarów za dwie pizze z Papa John’s. Programista potwierdził odbiór posiłku na forum:

– Chciałem tylko ogłosić, że z powodzeniem wymieniłem 10 tysięcy Bitcoinów na pizzę. Dzięki jercos!

Historia ta została opisana między innymi w książce Bena Mezricha, zatytułowanej Bitcoin Billionaires, której fragmenty wraz z historię Hanyecza dostępne są w serwisie Google Książki.

Pizza z okazji Pizza Day!

Co roku w związku z obchodami Pizza Day upamiętniającego transakcję dokonaną na Florydzie sieci pizzerii oraz portale agregujące oferty jedzenia na dowóz oferują posiadaczom kryptowalut atrakcyjne zniżki na zakup włoskich placków.

Chociaż na polskim rynku i wśród polskich restauratorów ciężko szukać ciekawych promocji, to pizzę za Bitcoiny można kupić między innymi poprzez serwis Pyszne.pl. Co roku konkurs w związku z rocznicą pierwszej fizycznej transakcji kryptowalutowej przeprowadza również poznański Bitcoin Tej.

Z okazji 10. Rocznicy Pizza Day nie pozostaje nam nic innego jak życzyć Wam dobrej pizzy oraz silnych wzrostów Bitcoina w przeciągu kolejnej dekady!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *