Jak blockchain rewolucjonizuje świat finansów?3 min. czytania

Powstanie Bitcoina zapoczątkowało nie tylko rewolucję finansową pozwalając ludziom na całym świecie dokonywać szybkich i zdecentralizowanych transakcji, ale jednocześnie pokazało możliwości jakie stoją za technologią łańcucha bloków. Ta wykracza daleko poza same kryptowaluty i zdaniem ekspertów może całkowicie zmienić współczesną branżę finansową. W poniższym artykule chcielibyśmy Ci przedstawić kilka przykładów jak blockchain zrewolucjonizuje świat finansów.

Blockchain na rynku wartym biliony dolarów każdego dnia

Na samym tylko rynku walutowym Forex każdego dnia dokonują się transakcje o wartości ponad 5,5 biliona dolarów. Doliczyć należy do tego rynek akcji oraz wszystkich instrumentów finansowych, które wymieniają ręce od Nowego Jorku, poprzez Warszawę, aż do Hongkongu.

Chociaż branża przetwarza tak ogromne kwoty, to boryka się z licznymi problemami, dotyczącymi między innymi czasu przetwarzania zleceń, czy też realizacji międzynarodowych transferów finansowych opiewających na relatywnie duże kwoty. Jak się okazuje, technologia blockchain może znaleźć tutaj zastosowanie w wielu procesach zdecydowanie je usprawniając i czyniąc bezpieczniejszymi:

  • Przyspieszenie realizacji zleceń na rynku giełdowym
  • Uproszczenie płatności w sektorze bankowym
  • Zwiększenie dokładności sektora zarządzania aktywami
  • Odporne na oszustwa ubezpieczenia
  • Nowe możliwości pozyskiwania kapitału przez przedsiębiorstwa

Uproszczenie płatności w sektorze bankowym

Jeżeli w tym momencie chciałbyś przesłać kilkanaście milionów dolarów na drugi koniec świata, to transakcja pochłonie bardzo wysokie prowizje, które naliczy bank oraz pośrednicy, a co więcej będzie realizowana relatywnie długo. Ta sama transakcja w oparciu o istniejące krytpowalutowe systemy płatnicze (na przykład Ripple), może być zrealizowana w przeciągu kilkunastu minut i przy praktycznie zerowych opłatach.
Blockchain w bankowości to nie tyko przyspieszenie i obniżenie kosztów przelewów, ale również łatwiejsza identyfikacja klientów pozwalająca na weryfikację danych poprzez prywatne i publiczne klucze emitowane w ramach łańcucha.

Zwiększenie dokładności sektora zarządzania aktywami

Do 2025 roku wartość tej części sektora finansowego ma wzrosnąć do niemal 150 bilionów dolarów. Chcąc spełnić oczekiwania inwestorów i zaoferować jak najszerszą bazę instrumentów finansowych zarządzający aktywami (ponownie) korzystają z usług pośredników utrudniając cały proces, wydłużając czas realizacji transakcji oraz ich koszt. Rozproszony rejestr pozwala natomiast realizować wszystko bezpośrednio niezależnie od granic państw oraz kontynentów, redukując koszty i zwiększając dokładność danych.

Odporne na oszustwa ubezpieczenia

Obecnie w branży ubezpieczeniowej klient czuje się oszukany przez ubezpieczyciela, ubezpieczyciel natomiast broni się przed nadużyciami ze strony swojego klienta. Umieszczając pomiędzy innymi technologię blockchain można zwiększyć efektywność zarządzania wnioskami ubezpieczeniowymi z minimalizacją ryzyka oszustwa. Inteligentne kontrakty, automatyzacja procesów, łatwy i szybki dostęp do historii każdego klienta i możliwość realizacji zapisów umowy ubezpieczeniowej niemal w czasie rzeczywistym.

Nowe możliwości pozyskiwania kapitału przez przedsiębiorstwa

Blockchain to również szansa dla spółek szukających finansowania, o czym świadczą już teraz realizowane projekty STO lub tokenizacja bardziej tradycyjnych przedsiębiorstw. Do tej pory spółka chcąca pozyskać finansowanie szukała pieniędzy albo na giełdzie albo w funduszach typy private equity, za sprawą łańcucha bloków może jednak bezpośrednio zwrócić się do inwestorów na całym świecie z pominięciem pośredników i zgromadzić zdecydowanie większy kapitał za sprawą efektu skali.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *