Jak wymienić bitcoina na inne waluty?3 min. czytania

Bitcoin, podobnie jak każda inna waluta, z którą masz na co dzień do czynienia (złotówki, euro, dolary, czy też funty) może zostać wymieniona na inne cyfrowe aktywo lub właśnie jedną z walut tradycyjnych. Można w tym celu skorzystać z kantoru stacjonarnego, z pomocy usługodawców działających w Internecie albo z coraz popularniejszych bitomatów, które można znaleźć między innymi w galeriach handlowych wielu polskich miast.

Niezależnie od tego czy nabyłeś bitcoina jakiś czas temu, czy udało Ci się wykopać jego określoną ilość, może nadejść moment, w którym będziesz chciał go wymienić na inną walutę, na przykład złotego. Możesz skorzystać z wielu dostępnych rozwiązań, a kilka z nich zaprezentujemy w poniższym artykule.

Najprostszy sposób to wypłata bezpośrednio z giełdy lub kantoru internetowego, w którym posiada się środki. Użytkownik składa zlecenie wypłaty określonej ilości bitcoina i w zależności od kursu danego dnia otrzymuje odpowiednią ilość waluty na swoje konto.

W przypadku złożenia zlecenia wypłaty, które zajmie tylko kilka minut, idealnym narzędziem jest kantor kryptowalut. Użytkownik może przelać środki albo na dowolne konto (przelew tradycyjny) albo dodać rachunek bankowy do swojego profilu i otrzymać pieniądze nawet w kilkanaście minut (przelew natychmiastowy).

Bitomaty, czyli pieniądze od razu do ręki

Alternatywą dla internetowej wymiany Bitcoina na tradycyjną walutę są Bitomaty, czyli kryptowalutowe bankomaty, które można spotkać w galeriach handlowych w większych polskich miastach. Chcąc wypłacić złotówki poprzez Bitomat należy podać interesującą kwotę oraz typ kryptowaluty. Bitomat generuje druk z numerem do dokonania przelewu kryptowaluty oraz kodem QR, który następnie wykorzystywany jest do wypłaty gotówki.

Chociaż rozwiązanie to jest wygodne, to mała ilość Bitomatów oraz cały czas wysokie prowizje mogą odstraszać część użytkowników. Wraz z rozwojem tego rynku i pojawianiem się większej ilości tego typu urządzeń w przestrzeni publicznej wysokość opłat pobieranych przez obsługujących kryptowalutowe bankomaty powinna spadać.

Kantory stacjonarne

Dostępne są też kantory stacjonarne lub z dojazdem do klienta, jeśli chcemy zrealizować wypłatę osobiście lub zależy nam na transakcji gotówkowej. Plusem takiego rozwiązania jest pomoc obsługi kantoru, której zależy na szybkiej i przyjaznej obsłudze oraz pełnym zadowoleniu klienta. Przy wymianie większych kwot najlepiej umówić się z operatorem kantoru dzień lub dwa wcześniej, żebyśmy mieli pewność, że jest na taką sposobność przygotowany.

Pamiętaj o rozliczeniu z fiskusem!

Niezależnie od tego jaką formę wymiany Bitcoina na inną walutę wybierzesz musisz pamiętać o konieczności rozliczenia się z urzędem skarbowym. W przypadku transakcji krypto-krypto nie zachodzi taka konieczność wymiana krypto-fiat powoduje jednak powstanie obowiązku podatkowego (odpowiedni druk musisz złożyć nawet w momencie, jeżeli poniosłeś stratę).

Więcej o rozliczaniu się z fiskusem znajdziesz w tym artykule.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *