Jak zabezpieczyć swój smartfon posiadając kryptowalutowy portfel mobilny?2 min. czytania

Pomimo cały czas rozwijanych systemów zabezpieczeń, to ostatecznie od samego użytkownika zależy, czy jego portfel kryptowalutowy będzie bezpieczny. Szczególnie jeżeli korzysta z mobilnego walletu obsługiwanego z poziomu swojego smartfona. Chcąc go zabezpieczyć przed hakerami i oszustami warto dokładnie sprawdzać aplikacje, które się pobiera i ograniczyć ich ilość do niezbędnego minimum.

Android bardziej ryzykowny od iOS, uważa ekspert ds. cyberbezpieczeństwa

Zdaniem Gary’ego Milifesky’ego, prezesa firmy SnoopWall zajmującej się cyberbezpieczeństwem, największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa mobilnego portfela kryptowalutowego są inne aplikacje, które poprzez uzyskiwanie dostępu do podstawowych funkcji telefonu (na przykład apartu) mogą wykraść dane logowania i inne wrażliwe informacje.

W związku z tym Milifesky sugeruje, aby nie zastępować podstawowych aplikacji w smartfonie aplikacjami zewnętrznych dostawców – mowa tutaj o czytnikach kodów QRach, nietypowych klawiaturach, skanerach, zewnętrznym oprogramowaniu do obsługi aparatu i tym podobnych.

W związku z intruzywnymi pozwoleniami, które większość użytkowników przyznaje takowym aplikacjom bez zastanowienia, uzyskują one możliwość śledzenia lokalizacji, sprawdzenia kontaktów, dostępu do pamięci USB, czytania wyciągu połączeń, wykonywania połączeń lub nawet nagrywania dźwięku.

Jednocześnie prezes SnoopWall uważa, że pod tym względem telefony z systemem Android są o wiele bardziej podatne na potencjalne ataki niż z systemem iOS. Ma to wynikać między innymi ze względu na bardzo dużą ilość zewnętrznych aplikacji.

Jak możesz dodatkowo zabezpieczyć swój smartfon i jednocześnie portfel kryptowalutowy?

Korzystając ze sprawdzonego portfela kryptowalutowego warto stosować się do pięciu poniższych wskazówek, aby dodatkowo zadbać o swoje bezpieczeństwo:

  • Zrezygnuj skorzystania z zewnętrznych klawiatur, które mogą dać innym dostęp do Twojego urządzenia
  • Liczbę aplikacji ogranicz do niezbędnego minimum i upewnij się, że przypisujesz im pozwolenia, które są im niezbędne do działania
  • Pozbądź się tych aplikacji, z których dawno nie korzystałeś
  • Podczas korzystania z krypto-portfela upewnij się, że żadne aplikacje nie działają w tle
  • Wyłącz wszystkie porty, które są niepotrzebne podczas wykonywania transakcji kryptowalutowej: mowa tutaj o bluetooth, NFC, WiFi. Najbezpieczniej jest skorzystać z pakietu danych od operatora komórkowego i mieć pewność, że aktywny jest bezpieczny protokołów SSL

Porady bezpieczeństwa od Bitcoin.org

Oficjalna strona projektu Bitcoina zachęca, aby przechowywać jak najmniejsze ilości środków na portfelach online, w tym portfelach mobilnych. Powinny być na nich składowane jedynie w momencie dokonywania większej wymiany, a na co dzień trzymane na portfelach bez bezpośredniego dostępu do sieci, to zdecydowanie zwiększa bezpieczeństwo.

Na cele codziennych wydatków lub szybszej spekulacji warto zachować oczywiście relatywnie nieduże sumy, dobrym pomysłem jest jednak skorzystanie z dodatkowych haseł zabezpieczających – zarówno w ramach samego telefonu jak i portfela mobilnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *