Już jutro halving bitcoina. Jak wpłynie to kurs BTC?2 min. czytania

bitcoin kurs i analiza

Bitcoin, pierwsza historyczna i najbardziej znana kryptowaluta na świecie, od momentu swojego powstania w 2009 roku przyciąga uwagę zarówno inwestorów, jak i entuzjastów nowych technologii. Może najbardziej fascynującym zjawiskiem związanym z bitcoinem jest halving. Ten zajdzie w sieci już jutro. Co to oznacza?

Bitcoin, czyli co?

Na początku warto zrozumieć, czym jest bitcoin. Jest to cyfrowa waluta, która działa w oparciu o technologię blockchain. Jest zdecentralizowana, co oznacza, że nie ma centralnego organu kontrolującego jej emisję czy przepływy. Zamiast tego, BTC działa na zasadzie peer-to-peer, co oznacza, że transakcje są zawierane bezpośrednio między użytkownikami, bez pośrednictwa banków czy instytucji finansowych.

Jak działa technologia blockchain?

Z kolei blockchain (z ang. łańcuch bloków) jest technologią, która stanowi fundament bitcoina oraz wielu innych kryptowalut. Jest to swoisty zdecentralizowany rejestr, w którym są przechowywane wszystkie transakcje dokonane za pomocą danej kryptowaluty. Transakcje te są zapisywane w blokach, które są łączone w łańcuch. Każdy blok zawiera dane transakcyjne oraz unikalny kod (hash) poprzedniego bloku, co zapewnia bezpieczeństwo i niezmienność danych. Działanie blockchaina koordynują górnicy.

Czym jest halving?

Wątek górników, czyli de facto emitentów BTC, prowadzi nas do halvingu. To wydarzenie, które ma miejsce co około cztery lata (lub dokładniej: co 210 000 bloków). Zjawisko to polega na zmniejszeniu o połowę nagrody dla górników, którzy uczestniczą w procesie wydobywania nowych bitcoinów. Na początku istnienia Bitcoina jako sieci nagroda za wykopanie nowego bloku wynosiła aż 50 bitcoinów. Pierwszy halving miał miejsce w 2012 roku, kiedy nagroda spadła do 25 bitcoinów. Kolejny nastąpił w 2016 roku, co doprowadziło do spadku o kolejne 50 proc. Obecnie nagroda wynosi 6,25 i już jutro spadnie znów o połowę.

Jak halving wpływa na cenę bitcoina?

Halving bitcoina ma istotny wpływ na podaż tej kryptowaluty. Poprzez zmniejszenie nagrody za wydobycie, halving zmniejsza tempo generowania nowych bitcoinów, co prowadzi do ograniczenia podaży nowych coinów. Jednocześnie, jeśli popyt na bitcoina pozostaje stabilny lub wzrośnie, to wspomniane zmniejszenie podaży może prowadzić do wzrostu ceny. Przynajmniej dotąd tak to działało i napędzało kurs BTC.

Warto zauważyć, że halving bitcoina ma również wpływ na rentowność kopalni, czyli centrów wydobywczych górników. Zmniejszenie nagrody za wydobycie może sprawić, że niektóre z nich staną się nierentowne. Ci, którzy przetrwają, będą musieli jednak sprzedawać bitcoiny po wyższych cenach.

Podsumowanie

Podsumowując, halving bitcoina to kluczowe wydarzenie dla górników i inwestorów, które ma istotny wpływ na rynek oraz ekosystem kryptowalutowy jako całość. Pomimo że nie można jednoznacznie przewidzieć, jak halving wpłynie na cenę BTC w krótkim okresie, to długoterminowo może on mieć istotne znaczenie dla wartości i funkcjonowania cyfrowej waluty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *