Liczba „niezerowych” portfeli bitcoin na historycznych maksimach3 min. czytania

hodlerzy

Najnowsze dane on-chain podsumowujące aktywność rynku bitcoina (BTC) na przełomie starego i nowego roku pokazują, że liczba portfeli kryptowalutowych z niezerowym saldem znalazła się na historycznych maksimach wynosząc 39,6 mln, wrastając o 3,7% od ostatniego szczytu wygenerowanego w październiku.

  • W skali całego roku wzrost wyniósł ponad 23% i przełożył się nominalnie na przyrost niemal 7,5 miliona adresów, wynika z danych firmy analitycznej Glassnode
  • Pod względem aktywności sieci, liczba aktywnych podmiotów nadal pozostaje w tyle za szczytami z 2020-2021 roku, przebiła jednak istotny „opór” na wysokości poziomu 275 tys. podmiotów w skali dnia
  • Aktywność on-chain na początku roku może pozostać ograniczona po świątecznej i noworocznej przerwie, jednak „ruch” w ramach blockchainu będzie z każdym tygodniem wracał do normy

Bitcoin z rekordową ilością „niezerowych” portfeli. Wzrost o 1/4 w skali roku

Liczba adresów portfeli z niezerowym saldem jest wskaźnikiem, który może być używany do oceny długoterminowego popytu na bitcoina. W ciągu ostatniego roku do sieci dodano netto 7,462 mln portfeli z niezerowym saldem, co stanowi wzrost o 23,2% rok do roku (rdr). 1,415 mln z nich zostało dodanych od październikowego szczytu (ATH), co stanowi 18,9% całej rocznej sumy.

Portfele z niezerowym saldem to takie, które posiadają jakąkolwiek cząstkę bitcoina. Wskazują na większą aktywność sieci oraz zapotrzebowanie na kryptowalutę.

– Obecny rekord na poziomie 39,6 mln adresów jest o 40% wyższy niż szczyt ustanowiony pod koniec hossy w 2017 roku, co wskazuje, że wzrost bazy użytkowników został utrzymany w ciągu ostatnich pięciu lat – zauważa Glassnode w swoim noworocznym raporcie.

Liczba adresów z niezerowym saldem wzrosła do 39,6 mln. Źródło: Glassnode

Wzrost aktywności w ramach sieci, nadal jednak daleko do ostatnich szczytów

Jeśli chodzi o dzienną aktywność podmiotów on-chcian, można zauważyć, że ich 7-dniowa średnia zdołała pokonać „opór” na wysokości 275 tys. podmiotów dziennie. Na poniższym wykresie na czerwono zaznaczono obserwowany i rosnący „kanał rynku niedźwiedzia”. Pokazuje on, że w okresach spadku cen i mniejszego zainteresowania, utrzymuje się stały wzrost użytkowników sieci.

Oba rynki byka z lat 2017 i 2020-21 wyróżniają się wyraźnie większą aktywnością on-chain w stosunku do tego kanału. Jednak obecny układ wydaje się bardziej przypominać „mini byczy rajd”, który miał miejsce od kwietnia do sierpnia 2019 roku.

Te dwa okresy są podobne między innymi dlatego, że nastąpiły po głębokiej korekcie i szerokiej kapitalizacji inwestorów, ale kolejne rajdy nie były w stanie wygenerować wystarczającego impetu dla rynku, aby wygenerować pełnoprawny byczy rajd.

Liczba aktywnych podmiotów w sieci BTC wzrasta, jest jednak daleka od byczego rajdu z 2020-2021 roku. Źródło: Glassnode

Rajd z 2019 ostatecznie skończył się konsolidacją (nachyloną w kierunku spadkowym), jednak obecne ożywienie liczby aktywnych podmiotów nadal powinno mieć miejsce do rozwoju na początku 2022 r. Liczba transakcji rysuje podobny obraz i plasuje się obecnie w przedziale 225-200 tysięcy dziennie, podobnie jak miało to miejsce w 2019 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *