Najważniejsze newsy tygodnia #243 min. czytania

Na poziomie kursu BTC trudno o przełom. Kryptowaluta wpadła w konsolidację. Mimo tego w tym tygodniu wydarzyło się wiele rzeczy, które mogą wpłynąć na przyszłe wyceny cyfrowych aktywów.

W USA starują konsultację społeczne dot. kryptowalut

W USA rozpoczęły się konsultację społeczne dot. cyfrowych walut. Formalnie zorganizował je Departament Skarbu.

– Dla konsumentów zasoby cyfrowe mogą przynieść potencjalne korzyści, takie jak szybsze płatności, a także potencjalne ryzyko, w tym ryzyko związane z oszustwami – powiedziała Nellie Liang, podsekretarz skarbu ds. finansów krajowych. – Departament Skarbu stara się skorzystać z wiedzy Amerykanów i uczestników rynku, prosząc o publiczne komentarze, gdy angażujemy się w tę ważną pracę – dodała.

Konsultacje są efektem dekretu popisanego przez prezydenta Joe Bidena.

W ogłoszeniu wymieniono cele administracji dot. kryptowalut. Są to:

A. Ochrona konsumentów, inwestorów i firm w Stanach Zjednoczonych

B. Ochrona Stanów Zjednoczonych i globalnej stabilności finansowej oraz ograniczanie ryzyka systemowego

C. Łagodzenie nielegalnego finansowania i zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego wynikających z niewłaściwego wykorzystania zasobów cyfrowych

D. Wzmocnienie wiodącej pozycji USA w globalnym systemie finansowym oraz konkurencyjności technologicznej i gospodarczej, w tym poprzez odpowiedzialny rozwój innowacji płatniczych i aktywów cyfrowych

E. Promowanie dostępu do bezpiecznych i przystępnych cenowo usług finansowych

F. Wspieranie postępu technologicznego, który promuje odpowiedzialny rozwój i wykorzystanie zasobów cyfrowych.

Źródło: federalregister.gov

EBC chce zakazu miningu

Wiele dzieje się też po drugiej stronie oceanu. Europejski Bank Centralny (EBC) wezwał Unię Europejską do rozważenie zakazu miningu.

Europejskie władze już wcześniej debatowały na ten temat. EBC ma parę obaw dot. kryptowalut. Jedna z nich dot. klimatu. Raport banku zawiera obrazowy opis, że istnieje wybór między „zachęcaniem do kryptowalutowej wersji pojazdu elektrycznego” a zakazem „wersji na paliwo kopalne”. Odnosi się to do wyboru pomiędzy algorytmem kopania proof-of-stake, a proof-of-work, który jest fundamentem bitcoina.

EBC jako alternatywę do zakazu sugeruje wprowadzenie specjalnego podatku od „brudnych” kryptowalut.

Źródło: EBC

 Solana rzuca rękawicę AppStore

Solana przygotowuje swój smartfon, Saga, który pojawi się na rynku już w pierwszym kwartale 2023 r. To jednak nie koniec. Urządzenie będzie uzbrojone w specjalny sklep z aplikacjami.

“Nadszedł czas na bezpieczne, zintegrowane biometrycznie rozwiązania powiernicze, o których marzyliśmy, a które w jakiś sposób nie zmaterializowały się na mapach drogowych mobilnych gigantów. Czas na sklep z aplikacjami zarządzany przez użytkowników i programistów, bez ograniczeń dotyczących tokenów i NFT, pozwalający na modele dystrybucji natywne dla web3, które nigdy nie byłyby możliwe w App Store i Google Play” – opisał sklep Anatoly Yakovenko, współtwórca Solany.

Sklep nazwano Solana Mobile Stack i wiadomo, że będzie zawierał Seed Vault, czyli bezpieczny protokół przechowywania danych dla urządzeń mobilnych. Ma ułatwiać natychmiastowe podpisywanie transakcji przy jednoczesnym oddzieleniu kluczy prywatnych od portfeli, aplikacji i systemu operacyjnego Android.

Źródło: Solana

Kryptowaluty na moskiewskiej giełdzie?

Czy kryptowaluty pojawią się na moskiewskiej giełdzie? Tego chciałby Anatolij Aksakow, szef Rosyjskiego Stowarzyszenia Bankowego i komitetu finansowego w Dumie Państwowej. Uważa, że moskiewski parkiet jest odpowiednim miejscem dla cyfrowych aktywów.

– Ten dział, który będzie działał jako część szanowanej organizacji o wieloletnich tradycjach i będzie też bardzo zaangażowany w aktywne interakcje z bankiem centralnym – wykona świetną robotę w zakresie obsługi operacji kryptowalutowych – powiedział w czasie konferencji prasowej.

Czy więc to zapowiedź szerszego otwarcia się Rosji na kryptowaluty? Przekonamy się wkrótce.

Źródło: Cryptopotato.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *