Najważniejsze newsy tygodnia #253 min. czytania

Kolejny tydzień na rynku kryptowalut dobiega powoli końca. Co wydarzyło się w czasie ostatnich paru dni? Poniżej nasze podsumowanie najważniejszych newsów z tego okresu.

Koniec sprawy McAfee’ego

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd uzyskała wyrok w sprawie Johna McAfee’ego i jego wspólnika Jimmy’ego Gale’a Watsona, Juniora.

Przypomnijmy, że w 2017 r. słynny twórca firmy zajmującej się cyberbezpieczeństwem promował na Twitterze liczne ICO. Problem w tym, że nikogo nie informował o tym, że brał za to pieniądze. Jest to niezgodne z prawem USA. Do tego wraz ze swoim współpracownikiem, Gale’em Watsonem, zorganizował kilka pump and dump, czyli akcji podnoszenia kursu danego cyfrowego aktywa, a następnie jego obniżania. Schemat ten pozwala zarabiać organizatorom pump and dump, ale najczęściej kończy się fatalnie dla zwykłych inwestorów.

Sąd Okręgowy Stanów Zjednoczonych dla Południowego Dystryktu Nowego Jorku uznał teraz Watsona za winnego złamania prawa i nałożył na niego grzywnę w wysokości 375 934,86 USD. Do tego firma Watsona nie może uczestniczyć w żadnych procesach związanych z ICO.

W kwestii McAfee’ego oddalono zarzuty z powodu jego zgonu.

Znany biznesmen miał w ostatnich latach życia problemy z prawem związane z niepłaceniem podatków. Ostatecznie został aresztowany. W więzieniu odebrał sobie życie.

Źródło: Investing

Kolumbia i Paragwaj chcą regulować rynek kryptowalut

Kolejne kraje regulują rynek kryptowalut. Nadzór Finansowy Kolumbii opublikował w tym tygodniu projekt ustawy dotyczący tego tematu. Władze chcą wprowadzić u siebie systemy zarządzania ryzykiem prania pieniędzy i finansowania terroryzmu, śledzenia transakcji oraz ogólne wytyczne dotyczące cyberbezpieczeństwa.

W podobnym kierunku poszedł Paragwaj. Parlament kraju ustanowił, że nadzór nad rynkiem kryptowalut będzie sprawowało Ministerstwo Przemysłu i Handlu. To ma karać te osoby fizyczne lub prawne prowadzące kopalnie cyfrowych walut lub świadczące usługi z wykorzystaniem e-aktywów bez odpowiednich licencji. Krajowa Administracja Energii Elektrycznej będzie do tego odpowiedzialna za dostawy energii eklektycznej górnikom. Z kolei Sekretariat ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy lub Aktywów będzie nadzorował cały proces inwestycyjny prowadzony przez firmy z rynku blockchaina.

Źródło: Senato.gov.py

Rosja nie chce płatności w kryptowalutach

W innym kierunku podąża Rosja. Prezydent kraju Władimir Putin podpisał zarządzenie, z którego wynika, że w mocarstwie płatności w bitcoinach i altcoinach są nielegalne. Co jednak ważne, inwestowanie w nie nadal jest możliwe.

Ustawa, opublikowana na stronie parlamentu Rosji, zawiera zapis:

Zabrania się przekazywania lub przyjmowania cyfrowych aktywów finansowych w zamian za przekazane towary, wykonane dzieła, świadczone usługi, a także w jakikolwiek inny sposób, który pozwala przyjąć zapłatę za towary (dzieła, usługi) cyfrowym aktywem finansowym, chyba że przepisy federalne stanowią inaczej.

Źródło: Duma

Wiemy, kiedy Ethereum przejdzie na Proof-of-Stake

Społeczność Ethereum od dawna czeka na The Merge, czyli kolejny etap przechodzenia sieci na Ethereum 2.0, nową wersję platformy. Jeszcze w tym roku sieć ma zacząć opierać się na algorytmie Proof-of-Stake, zamiast na Proof-of-Work, jak ma to miejsce dziś.

Przedstawiciel Fundacji Ethereum Tim Beiko zasugerował na Twitterze, że 19 września to realna, ale zarazem wstępna data wejścia w życie zmian.

Co przejście na Proof-of-Stake oznacza dla Ethereum? Przede wszystkim zmniejszenie podaży ETH, które są w obiegu. To z kolei może wpłynąć na kurs etheru, który może zacząć mocno rosnąć (zakładając, że popyt zostanie na podobnym poziomie).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *