Najważniejsze newsy tygodnia #73 min. czytania

Jak co tydzień powracamy z nową dawką newsów z mijającego tygodnia.

Trwa pierwszy etap wojny e-walutowej?

Richard Turrin, konsultant ds. technologii finansowych w CNBC, jest zdania, że cyfrowa waluta chińskiego banku centralnego może w ciągu najbliższej dekady podważyć dominację amerykańskiego dolara. Chińskie CBDC ma jego zdaniem zacząć funkcjonować jako waluta stosowana podczas międzynarodowych rozliczeń.

Czy ekspert ma jednak rację? Istnieje takie zagrożenie, zwłaszcza teraz, gdy do krajów, które są dotykane przez sankcje USA, doszła Rosja. Ta ostatnia trafiła na listę sankcjonowanych regionów ze względu na atak na Ukrainę. W efekcie UE i USA odcięły Moskwę od systemu SWIFT. Na dłuższą metę to szansa dla Pekinu, by wykorzystać CBDC w praktyce.

Źródło: CNBC

Amerykańskie miasto chce pomóc w adopcji kryptowalut

Trendy zachodzące w świecie nowoczesnych finansów rozumie chyba burmistrz Austin – Steve Adler. Zaproponował teraz dwie inicjatywy, które mogą pozytywnie wpłynąć na adopcję technologii blockchain w jego mieście.

Pierwsza inicjatywa opiera się na promowaniu korzyści płynących z technologii blockchain. Chodzi konkretnie o „promowanie równości, różnorodności, dostępności i integracji” w ekosystemie technologicznym. Władze miasta są zwłaszcza zainteresowane Web3 i blockchainem w 20 dziedzinach, od inteligentnych kontraktów, przez zarządzanie łańcuchem dostaw, rynek ubezpieczeń po sztukę, media, pozyskiwanie funduszy i weryfikację tożsamości.

Druga inicjatywa ma dotyczyć zapewnienia mieszkańcom miasta prawa do opłacania rachunków za pomocą kryptowalut.

Źródło: Cryptopotato

W blockchainie znaleziono portfel, który może należeć do rosyjskich oligarchów

Elliptic, firma analityczna z rynku blockchaina, odkryła podejrzany portfel kryptowalutowy z dużymi “zasobami kryptoaktywów”. Istnieje podejrzenie, że należy on do rosyjskiego oligarchy, który chce za jego pomocą ukryć swój majątek i uciec przed sankcjami ze strony Zachodu.

Z jednej strony dowodzi to, że kryptowaluty mogą pomagać w obchodzeniu sankcji, ale z drugiej pokazuje też, że transparentność blockchaina utrudnia to zadanie.

To nie dowodzi, że oligarchowie mogą całkowicie ominąć sankcje, przenosząc całe swoje swoje oszczędności na rynek kryptowalut – twierdzi Tom Robinson, współzałożyciel Elliptic.

Źródło: Bloomberg

Instagram otwiera się na NFT

Instagram będzie miał wkrótce usługę dot. NFT. Przyznał to sam Mark Zuckerberg, gdy przemawiał na SXSW. Co dokładnie ma to oznaczać? Na razie nie wiemy.

Nie jestem dziś gotowy, aby ogłosić dokładnie, co to będzie – powiedział szef Mety (wcześniej Facebook). – Ale jest możliwość, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy wprowadzimy NFT – dodał.

Ponoć w grę ma wchodzić m.in. emitowanie NFT. Możliwe też, że będzie to połączone z Metaverse firmy.

Mam nadzieję, że wiesz, że ubrania, które nosi twój awatar w metawszechświecie, mogą być w zasadzie wybite jako NFT i możesz je przenosić między różnymi miejscami – powiedział Zuckerberg.

To kontynuacja pewnych wcześniejszych zapowiedzi firmy. Niedawno szef Instagrama, Adam Mosseri, powiedział, że firma „aktywnie bada” NFT.

Źródło: Business Insider

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *