Najważniejsze newsy tygodnia #973 min. czytania

analiza bitcoina

To podsumowanie nie sposób nie zacząć od wzrostu kursu bitcoina i… złota.

Wycena bitcoina i złota rośnie

Na rynku widzimy wzrost kursu bitcoina, ale też etheru oraz złota.

W momencie pisania tych słów jeden bitcoin kosztuje 43 600 USD, co oznacza wzrost o 13 proc. w skali tygodnia. Zdrożał też ether, który dziś kosztuje 2367 USD, co z kolei przekłada się na blisko 14 proc. w ciągu 7 dni.

Nie drożeją tylko kryptowaluty. Złoto przebiło poziom 2000 USD i doleciało do 2100 USD. Obecnie 1 uncja kosztuje ok. 2050 USD.

Źródło: Coinmarketcap

Pamiętajcie, że bitcoina, ether i altcoiny możecie kupić na Ari10 Exchange.

KNF pyta firmy o MiCA

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) pyta polskie firmy o MiCA, czyli pakiet regulacyjny rynku kryptowalut Unii Europejskiej. Ankietę można znaleźć pod linkiem https://fintech.gov.pl/pl/ankieta-mica.

Jakie pytania zawiera ankieta? Chodzi o rodzaj ankietowanego podmiotu, liczbę pracowników zatrudnionych w tymże podmiocie oraz obsługiwanych klientów i wreszcie obroty. KNF pyta też, czy firma zamierza świadczyć usługi związane z kryptoaktywami na podstawie MiCA, i to, czy podmiot ten planuje emitować kryptoaktywa. Do tego dochodzi pytanie o to, czy dana spółka chce ubiegać się o uzyskanie zezwolenia na świadczenie usług związanych z kryptoaktywami w Polsce czy w innych krajach UE.

Źródło: KNF

Kanadyjczycy nie chcą CBDC

Bank of Canada postanowił sprawdzić, czy Kanadyjczycy chcą CBDC. Okazuje się, że obywatele tego kraju są na „nie”.

Zdecydowana większość respondentów (85 proc.) twierdzi, że nie użyłaby cyfrowego dolara kanadyjskiego

– czytamy w raporcie banku centralnego. Do tego 92 proc. ankietowanych podało, że wolałaby nadal korzystać z istniejących metod płatności, takich jak gotówka lub karty płatnicze. 14 proc. respondentów, którzy posiadają kryptowaluty, podało, że wolałoby CBDC od innych metod płatności.

Skąd jednak taka niechęć do CBDC? 19 proc. wskazuje na to, że cyfrowa waluta da władzy „zbyt dużą kontrolę” nad obywatelami. 15 proc. idzie o krok dalej i wskazuje na to, że to zagrożenie dla ich prywatności.

Źródło: Bank of Canada

Inwestujesz w krypto? – sprawdź darmowe konsultacje rachunkowe z TAXO

Zaprzyjaźnione biuro rachunkowe TAXO zaplanowało w kolejnym tygodniu otwarte konsultacje. Jeśli w Twojej głowie pojawił się problem związany z księgowością, rachunkowością lub nie wiesz jak rozliczyć swoje kryptowaluty za 2023 rok możesz skorzystać z 15 minut darmowej porady właśnie z TAXO. Wystarczy, że skorzystasz z kalendarza i zapiszesz się na spotkanie.

Zapisz się już dziś ponieważ konsultacje zaplanowane są na 13 grudnia, a liczba miejsc jest ograniczona. Całość odbywa się zdalnie więc jest to wyjątkowo prosta okazja na uzyskanie odpowiedzi od ekspertów w zakresie księgowości w kryptowalutach.

SEC rozmawia z firmami o ETF

Wiele wskazuje, że jesteśmy na ostatniej prostej do stworzenia ETF-ów typu spot BTC. SEC zaprosiło do siebie na rozmowy firmy, które starają się o założenie tych właśnie funduszy. Urzędnicy pytają o m.in. mechanizm przechowywania, tworzenia i umarzania pozycji ETF-ów.

Zaawansowany charakter dyskusji sygnalizuje, że SEC może zatwierdzić wniosek ARK i prawdopodobnie niektóre z pozostałych 12 wniosków w kolejnym roku

– podało źródło Reutersa.

Źródło: Reuters

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *