Najważniejsze newsy tygodnia #563 min. czytania

Kolejny tydzień na rynku kryptowalut za nami. Co się w nim wydarzyło?

Kurs bitcoina i nowa hossa

Zacznijmy od kwestii, nad którą głowią się wszyscy inwestorzy bitcoina: czy właśnie rozpoczyna się nowa hossa?

Dziś 1 bitcoin kosztuje trochę ponad 24 000 USD, ale w tym tygodniu cena wynosiła już chwilami ponad 25 000 USD (chwilowa korekta jest jak najbardziej na miejscu!). Od początku roku BTC radzi sobie w imponujący sposób. Przypomnijmy, że rok 2022 kończyliśmy na poziomie tylko ok. 16 500 USD.

Dotychczasowe wzrosty nie odpowiadają nam jednak na zadane wcześniej pytanie: co z tą hossą?

Wiele wskazuje jednak, że możemy być w jej pierwszym etapie. Skąd ta optymistyczna myśl? Chodzi o to, co dzieje się na poziomie makroekonomii. Rezerwa Federalna USA, czyli najważniejszy bank centralny świata, co prawda nadal podnosi stop proc., ale w skali o wiele mniej imponującej niż w roku ubiegłym. Jerome Powell, prezes Fedu, zapowiedział, że zarządzana przez niego instytucja nie kończy jeszcze cyklu podwyżek, ale te będą już niskie – na poziomie 25 punktów bazowych. Dla porównania – w niedalekiej przyszłości były to wartości 50 lub nawet 75 pb.

Powyższe to przygotowywanie się do końca cyklu, a potem już tylko obniżania stóp procentowych, co napędzi nową hossę na wielu rynkach – w tym kryptowalut.

Źródło: bankier.pl

Kraje G20 będą debatować na temat kryptowalut

Wpływ na kurs może mieć jednak wiele innych czynników. Sporo osób twierdzi, że problemem rynku jest brak jasnych regulacji. Tak, to mocno zaciągnięty hamulec dla naszej branży i frustrujące zjawisko, jeżeli chcesz rozwijać swój krypto-biznes.

Okazuje się, że i ta bariera może docelowo upaść. Kraje G20 debatują w czasie obecnego szczytu właśnie na temat kryptowalut. Plany są ambitne, bowiem rządy 19 najpotężniejszych państw świata i Unia Europejska chcą stworzyć fundamenty pod globalne regulacje dla rynku. Może to pomóc wzmocnić branże i pomóc się jej rozwijać w skali całego globu.

Źródło: Reuters

Sony Network stawia na Web3

Rewolucję widać też w biznesie. Sony Network Communications, część Sony Group, nawiązało współpracę z Astar Network. To „centrum innowacji” Polkadot. Oba podmioty przygotowują  program inkubacji technologii Web3.

Od marca do czerwca kilkunastu uczestników projektu będzie czerpać wiedzę od specjalistów zaangażowanych przez Sony i Astar. Chodzi o wykorzystanie możliwości Web3 (w tym blockchaina) w biznesie.

Pokazuje to, że firmy głównego nurtu widzą już konieczność i potencjał zastosowania nowych technologii w ich działalności.

Źródło: Cryptopotato

Kolejne kraje planują zaawansowane testy CBDC

Potencjał cyfrowych rozwiązań widzą też rządy. Rosja i Japonia planują w tym roku przeprowadzić programy pilotażowe dot. cyfrowych walut banku centralnego (CBDC).

W przypadku Rosji pilotaż ma wystartować 1 kwietnia 2023 r. Informację tę potwierdziła pierwsza wiceprezes banku centralnego, Olga Skorobogatowa, gdy pojawiła się na Ural Forum Cybersecurity in Finance.

Cyfrowy rubel ma dot. transakcji detalicznych, choć media sugerują, że może zostać wykorzystany w transakcjach transgranicznych, w celu obejścia sankcji, jakie na Rosję nakłada Zachód.

W podobnym kierunku podąża Japonia. Testy zdigitalizowanego jena także mają rozpocząć się w kwietniu. Wezmą w nich udział trzy duże banki i instytucje regionalne.

Źródło: tass.ru

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *