Najważniejsze newsy tygodnia #163 min. czytania

Na rynku zapanowały spadki, które jednak – przynajmniej w momencie pisania tych słów – wyhamowały. Co zaś dzieje się na poziomie fundamentów?

Tether i jego rezerwy

Ostatnia afera związana z Terrą i UST spowodowała, że społeczność kryptowalut ma wątpliwości co do stablecoinów.

Przypomnijmy, że Tether (USDT), czyli czołowy stablecoin rynku, przedstawił sądowi najwyższemu stanu Nowy Jork petycję. Chodziło o zablokowanie dla opinii publicznej możliwości przeglądania dokumentów, które pokazują skład rezerw Tethera w ciągu ostatnich kilku lat. Petycja została jednak odrzucona

Wszystko zaczęło się w lutym, kiedy prawnicy Tethera zaatakowali portal informacyjny CoinDesk. Wnieśli pozew sądowy, w którym podano, że:

Rejestry, o które tutaj chodzi [czyli skład rezerw], obejmują ściśle strzeżone, niepubliczne wewnętrzne rejestry Bitfinex i Tether. Zostały one opracowane przy znacznych kosztach i nie mogły być uzyskane przez jego konkurentów (…).

Czy dokładna analiza dokumentów Tethera pogrąży rynek?

Źródło: Twitter

Europejskie CBDC

Włoski ekonomista i członek zarządu Europejskiego Banku Centralnego (EBC), Fabio Panetta, podczas wykładu w National College of Ireland (NCI) przyznał, że władze UE pracują nad cyfrowym euro.

Dowiedzieliśmy się, że faza przygotowawcza zakończy się do 2023 roku. Potem nadejdzie etap testów, w którym wezmą udział wszystkie państwa strefy euro. Ten ma trwać 3 lata. E-euro pojawi się więc na rynku do 2026 r.

Ekonomista dodał, że cyfrowe euro ma w założeniu pobudzić europejską gospodarkę. Nie oznacza to jednak, że UE wycofa z rynku gotówkę.

Zadbamy o to, by gotówka pozostała dostępna. Ale jeśli obecny trend się utrzyma, możemy stanąć w obliczu wizji, w której gotówka straci swoją centralną rolę i zdolność do zapewnienia skutecznej opoki. Konsumenci zwrócą się bowiem ku cyfrowym środkom płatniczym – powiedział Panetta.

Źródło: Youtube

Skrajnie złe nastroje na rynku

Warto przyjrzeć się też nastrojom na rynku. Indeks Strachu i chciwości bitcoina spadł do poziomu 8, najniższego od marca 2020 r., czyli czasu słynnego covidowego krachu, w czasie którego wszystkie aktywa traciły na wartości. Po nim rozpoczął się jednak trend wzrostowy.

Indeks pozwala badać sentyment na rynku poprzez analizę wielu czynników, m.in. zachowania inwestorów czy słów kluczowych w social mediach.

Źródło: Twitter

Dalsze problemy Terry

Wspomnieliśmy na początku o problemach Terry i UST. Okazuje się, że projekt ten jest już w praktyce martwy.

Zacznijmy od tego, że Do Kwon, twórca projektu, miał pomysł na reaktywację Terry. Jego plan zakładał utworzenie nowego łańcucha bez algorytmicznego stablecoina UST. “Stary” łańcuch miał zostać wyłączony i oznaczony jako “klasyczny”.

Tyle że społeczności Terry w większości zagłosowała przeciwko pomysłowi Do Kwona.

To nie koniec. Yun Chang-Hyun, przedstawiciel rządzącej w Korei Południowej Partii Władzy Ludowej, wezwał też do przeprowadzenia przesłuchania w parlamencie, które dotyczyłoby UST.

Chang-Hyun na posiedzeniu plenarnym Komisji Spraw Politycznych Zgromadzenia Narodowego powiedział:

Powinniśmy przyprowadzić do Zgromadzenia Narodowego przedstawicieli projektu, w tym dyrektora generalnego firmy Terra, Do Kwona, (…) wszystko to w celu przeprowadzenia przesłuchania na temat przyczyn zaistniałej sytuacji i środków ochrony inwestorów.

Polityk chce również pociągnąć do odpowiedzialności giełdy kryptowalut:

Coinone, Korbit i Gopax wstrzymały handel 10 maja, Bithumb 11 maja, a Upbit nie wstrzymał handlu aż do 13 maja. Upbit, który jako ostatni przestał organizować handel, (…) tylko w ciągu tych trzech dni zarobił prawie 10 miliardów wonów [7,8 miliona dolarów] z tytułu prowizji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *