Najważniejsze newsy tygodnia #323 min. czytania

Na rynku kryptowalut nadal widzimy znaczne wahania kursów. Czy to efekt tego, co działo się na poziomie fundamentów branży?

Bank Rosji otwiera się na kryptowaluty

W Rosji od kilku lat trwa debata dot. regulacji cyfrowych walut. Wiele w tej sprawie zmieniła jednak inwazja tego kraju na Ukrainę. Kryptowaluty okazują się Moskwie potencjalnie przydatne.

Wiceminister finansów Aleksiej Moisejew przekazał teraz, że Bank Rosji i jego resort wspólnie opracowują przepisy, które umożliwią wykorzystanie kryptowalut w handlu transgranicznym.

– Konieczne jest zrobienie tego w Rosji, przy zaangażowaniu w to podmiotów nadzorowanych przez bank centralny, które są zobowiązane do przestrzegania wymogów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy i zasady KYC – tłumaczył urzędnik.

Źródło: TASS

Wielka Brytania ma nową premier. Co ta sądzi o kryptowalutach?

W Wielkiej Brytanii przez ostatnie tygodnie trwała walka o władzę. Chodziło o schedę po Borisie Johnsonie, który ogłosił, że odchodzi ze stanowiska szefa rządu (został do tego de facto zmuszony przez członków swojego gabinetu).

O szefostwo w partii, a tym samym urząd premiera, starał się były kanclerz skarbu Rishi Sunak, który jest znany z bardzo prokryptowalutowych poglądów.

Moją ambicją jest uczynienie Wielkiej Brytanii globalnym centrum technologii aktywów kryptowalutowych, a środki, które przedstawiliśmy dzisiaj [chodziło o plan, jaki przedstawił wraz ze swoimi współpracownikami z ministerstwa – przyp. red.], pomogą zapewnić firmom możliwość inwestowania, wprowadzania innowacji i rozwijania się w tym kraju – mówił parę miesięcy temu.

Niestety to nie on wygrał walkę o władzę. Nową premier Wielkiej Brytanii została Liz Truss. Co ona myśli o bitcoinie? Okazuje się, że też może uchodzić o zwolenniczkę kryptowalut.

– Powinniśmy powitać kryptowaluty w sposób, który nie ogranicza ich potencjału. Uwolnić wolne obszary przedsiębiorczości, usuwając przepisy ograniczające dobrobyt – stwierdziła w 2018 r.

Teraz zapowiedziała do tego walkę z kryzysem gospodarczym.

Podejmę odważne działania, aby przeprowadzić nas wszystkich przez te trudne czasy, rozwinąć naszą gospodarkę i uwolnić potencjał Wielkiej Brytanii

– napisała na Twitterze.

Źródło: News.Bitcoin.com

Już milion Brazylijczyków ma kryptowaluty

Od trzech lat obywatele Brazylii muszą podawać fiskusowi, czy dokonują inwestycji na rynku kryptowalut. Okazało się, że w lipcu aż ponad milion Brazylijczyków posiadało cyfrowe aktywa.

Chodzi dokładnie o 1 336 715 podatników, którzy w lipcu br. dokonywali jakiś ruchów na rynku kryptowalut. Mało tego, trend na tym polu jest wyraźnie wzrostowy. W maju 2022 r. 365 000 obywateli kraju zadeklarowało, że posiada cyfrowe aktywa. W czerwcu było to prawie 800 tys.

Adopcja cyfrowych walut w Brazylii jest efektem inflacji i ogólnego kryzysu gospodarczego w tym kraju. Czy w Europie czeka nas to samo?

Źródło: livecoins.com.br

Argentyński fiskus może konfiskować kryptowaluty?

W Argentynie zapadł przełomowy wyrok. Argentyński Urząd Podatkowy wygrał sprawę sądową, która dotyczyła przejęcia środków podatników z cyfrowego konta Mercado Pago. Może to wpłynąć na przepisy dot. kryptowalut.

Jak podał sąd, „wzrost działalności gospodarczej oraz finansowej i korzystanie z rachunków cyfrowych wymusza konieczność interpretacji prawa zgodnie z obecną sytuacją”. Dodano, że nowe technologie nie mogą stać się dla podatników “nośnikami oszustw”.

Jak twierdzą eksperci, teraz może to rzutować na rynek kryptowalut, bowiem te – w myśl nowego wyroku – także mogą być przejmowane przez fiskusa.

Źródło: News.Bitcoin.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *