Najważniejsze newsy tygodnia #473 min. czytania

To już kolejne podsumowanie najważniejszych newsów dot. rynku kryptowalut, które musimy rozpocząć od wiadomości związanych z FTX.

Była CEO Alamedy przyznała się do winy. Bankman-Fried trafi do USA

Tydzień temu pisaliśmy o tym, że Sam Bankman-Fried został aresztowany. W zakładzie karnym miał czekać na rozprawę ekstradycyjną do USA. Okazało się jednak, że po kilku dniach w więzieniu postanowił zgodzić się na ekstradycję do swojej ojczyzny.

Pętla wokół niego zaczyna się mocno zacieśniać. Teraz okazuje się, że jego prywatna partnerka i była CEO Alameda Research, zgodziła się na współpracę z Departamentem Sprawiedliwości. Jednocześnie przyznała się do stawianych jej zarzutów dot. przestępstw finansowych.

Prokurator południowego dystryktu Nowego Jorku Damian Williams przekazał te informacje 22 grudnia.

– Jak powiedziałem w zeszłym tygodniu, śledztwo jest w toku i postępuje bardzo szybko – powiedział.

Do zarzutów przyznał się też Gary Wang, współzałożyciel FTX.

– Zarówno pani Ellison, jak i pan Wang przyznali się do tych zarzutów i oboje współpracują z południowym dystryktem Nowego Jorku – dodał prokurator Williams.

Źródło: Twitter

Współzałożyciel OneCoina przyznał się do winy

Pozostajemy w sferze sądów i więzień. Współtwórca OneCoina, jednej z najsłynniejszych piramid finansowych na rynku kryptowalut, Karl Sebastian Greenwood, przyznał się do części stawianych mu zarzutów.

Greenwood założył OneCoina wraz z Rują Ignatovą, znaną jako KryptoKrólowa. Razem promowali projekt jako „zabójcę bitcoina”. W OneCoina inwestorzy z całego świata zainwestowali ok. 4 mld USD.

Oczywiście całość była oparta na schemacie typowej piramidy finansowej, która w pewnym momencie się załamała.

Greenwoodowi grozi do 60 lat więzienia. Ignatova do teraz pozostaje na wolności. Nikt nie wie, gdzie obecnie się znajduje.

Źródło: justice.gov

Visa zautomatyzuje kryptowalutowe transakcje?

Visa chce zautomatyzować kryptowalutowe przelewy. Chodzi o umożliwienie użytkownikom blockchaina Ethereum ustawienia regularnych płatności za media czy konkretne usługi (np. streaming).

Czym różni się to jednak od tego, co oferują np. banki? Brakiem strony trzeciej.

Aplikacja może pozwolić użytkownikowi na skonfigurowanie programowalnej instrukcji płatniczej, która może automatycznie przekazywać środki z jednego samoobsługowego konta portfela na drugie w powtarzających się odstępach czasu, bez konieczności każdorazowego aktywnego udziału użytkownika

– czytamy we wpisie na stronie firmy.

Źródło: visa.com

Nigeria znów uznaje kryptowaluty za legalne

Władze Nigerii wkrótce mogą uchwalić prawo, które uzna kryptowaluty za legalne i za „kapitał inwestycyjny”.

– Jak powiedziałem wcześniej podczas drugiego czytania [ustawy w parlamencie kraju], potrzebujemy wydajnego i dynamicznego rynku kapitałowego w Nigerii. Abyśmy mogli osiągnąć cel, musimy być na bieżąco [ze] światowymi praktykami – powiedział mediom przewodniczący Komisji Rynków Kapitałowych Izby Reprezentantów, Babangida Ibrahim.

Przypomnijmy, że dwa lata temu Nigeria w praktyce zakazała kryptowalut.

– Nie chodzi o zniesienie zakazu, patrzymy na legalność: co jest legalne, a co mieści się w ramach naszych kompetencji. Kiedy kryptowaluty zostały u nas początkowo zakazane, nasz bank centralny odkrył, że większość z inwestorów nawet nie korzystało z kont lokalnych. Nie podlegali więc jego jurysdykcji – wyjaśnił obecną politykę kraju Ibrahim.

Źródło: punchng.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *