Najważniejsze newsy tygodnia #194 min. czytania

Zapewne ciekawi Was, co wydarzyło się na rynku kryptowalut w ostatnim czasie. Dzieje się wiele. Przygotowaliśmy więc dla Was podsumowanie najważniejszych newsów dot. branży.

Mateusz Kara mówi o przyszłości bitcoina

Na portalu Bitcoin.pl pojawił się artykuł, w którym eksperci wypowiadają się nt. przyszłości rynku bitcoina. Jednym z nich jest Mateusz Kara, CEO Ari10.

– Kurs bitcoina wszedł w konsolidację. I – jak myślę – pozostanie w niej przez dłuższy okres. Czy to jednak definitywny koniec hossy? To trudne pytanie, bowiem wiele będzie teraz zależało od sytuacji makroekonomicznej i geopolitycznej. Wiemy, że Fed rozpoczął realizację polityki zacieśniania ilościowego, która może negatywnie odbić się na wielu rynkach, w tym kryptowalut. Z drugiej strony, weszliśmy w okres dekoniunktury czy wręcz kryzysu. Bitcoin został stworzony właśnie w tym celu – przechowania wartości w okresie, gdy politycy i urzędnicy zawodzą. O tym, że zaś inflacja niszczy nasze oszczędności, nie muszę chyba wspominać. Niestety, ale jest to wina ostatnich lat prowadzenia nazbyt swobodnej polityki monetarnej przez banki centralne – zauważył w rozmowie Mateusz.

Następnie, odpowiadając na kolejne pytanie dot. istoty BTC, dodał, że “przyszłe miesiące będą kluczowe do określenia tego, czym jest bitcoin”.

Czy jest cyfrowym złotem – a zauważmy, że kruszec też nie radzi sobie ostatnio nazbyt dobrze – czy faktycznie, jak zasugerowałeś w pytaniu, aktywem, którego kurs jest niejako odbicie adopcji technologii blockchain, może czymś na kształt akcji spółek technologicznych. Jeśli to drugie, przed nami jeszcze spadki i szukanie nowego dołka na wykresie. Jeżeli pierwsze – najgorsze za nami. To ostatnie sugerowałyby m.in. fatalne nastroje na rynku, które z reguły oznaczały dno – powiedział.

Źródło: bitcoin.pl

Ethereum coraz bliżej PoS

Zespół projektu Ethereum przeprowadził próbną aktualizację The Merge w sieci testowej Ropsten. To zaawansowane przygotowania do przejścia z algorytmu Proof-of-Work (PoW) na Proof-of-Stake (PoS). Po tej zmianie nowe ETH nie będą już kopane za pomocą koparek i energii elektrycznej, ale za sprawą bardziej ekologicznego algorytmu – PoS.

Ropsten to najstarsza sieć testowa Ethereum, która została uruchomiona w 2016 roku. Umożliwia testowanie blockchaina przed wdrożeniem danych zmian w sieci głównej.

Źródło: Coindesk

Politycy ponownie próbują regulować rynek kryptowalut w USA

W Kongresie pojawił się projekt ustawy Lummis-Gillibrand. Za dokumentem stoją dwie kongresmenki – Cynthia Lummis z Wyoming i Kirsten Gillibrand z Nowego Jorku. Celem inicjatywy jest uregulowanie rynku cyfrowych aktywów.

– Staramy się po prostu dopasować świat aktywów cyfrowych do naszych obecnych ram regulacyjnych. […] Spędziliśmy dużo czasu nad definicją współczesnego testu Howey’a – powiedziała CNBC Lummis.

Będziemy nadal współpracować zarówno z CFTC, jak i SEC, aby upewnić się, że znaleźliśmy właściwą kombinację wykorzystania testu Howey’a, aby ustalić, która z tych agencji najlepiej może regulować rynek kryptowalut. Uważamy, że ponieważ używamy testu Howey’a, wyjdzie to dobrze. Naszym zadaniem jest zasadniczo napisanie tych ustaw, a regulatorów ich wdrożenie. Nie decydują oni, co mogą zatrzymać, a czego nie – dodała Gillibrand.

Wspomniany test Howey’a pomaga określi to, czy dane aktywo jest papierem wartościowym.

Nie wiadomo, czy projekt ustawy zyska akceptację  obu izb Kongresu.

Źródło: cnbc.com

Kopanie BTC w Nowym Jorku pozostanie legalne?

Powraca temat memorandum, które zostało przegłosowane przez Senat stanu Nowy Jork. Dokument de facto jest próbą zakazania miningu kryptowalut na terenie stanu. W praktyce zezwala na kopanie cyfrowych walut, ale tylko za pomocą algorytmu PoS albo PoW, ale beż użycia nieekologicznych środków, czyli energii wytworzonej z paliw kopalnych.

Choć sprawa wydawała się przesądzona, gubernator Nowego Jorku Kathy Hochul przyznała, że nie podpisze memorandum. A przynajmniej nie teraz. Ona i jej współpracownicy planują przeanalizować sprawę i zajmie im to około 6 miesięcy.

– Będziemy bardzo, bardzo uważnie przyglądać się wszystkim przepisom. W ciągu najbliższych sześciu miesięcy mamy więc dużo pracy – przekazała.

Źródło: nytimes.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *