Najważniejsze newsy tygodnia #533 min. czytania
W tym tygodniu kurs bitcoina zareagował na ostatnią decyzję Fedu. Po podniesieniu stóp proc. tylko o 25 pb. cena mocno wzrosła. Co zaś działo się, jeśli chodzi o newsy?
Portfele na kryptowaluty przestaną być anonimowe?
Czy portfele na kryptowaluty już wkrótce przestaną być w pełni anonimowe? Projekt Adresable.io twierdzi, że tak. Firma podała do wiadomości publicznej informację o tym, że stworzyła algorytm, który kojarzy użytkowników takich portfeli z ich kontami na Twitterze. Może to pomóc wygenerować więcej informacji osobowych dot. właścicieli bitcoinów.
Od razu jednak uspokajamy: nie chodzi o przesyłanie takich informacji do urzędów skarbowych, a pomoc marketingowcom z rynku Web3.
„Marketing polega na znajomości swoich odbiorców, ale ponieważ portfele na kryptowaluty są z założenia anonimizowane, marketerzy Web3 rzadko znają wiek, kraj [zamieszkania] lub historię zakupów swoich odbiorców. W obliczu anonimowości nasze rozwiązanie umożliwia marketerom Web3 powiązanie anonimowych użytkowników blockchaina z ich aktywnością w mediach społecznościowych, ostatecznie usuwając najważniejszą barierę rozwoju Web3”
— mówi dr Asaf Nadler, współzałożyciel Addressable.io.
Projekt otrzymał od Viola Ventures, Fabric Ventures, Mensch Capital Partners i North Island Ventures finansowanie w wysokości 7,5 mln USD.
Źródło: cryptoslate.com
Korea Południowa chce śledzić transfer kryptowalut
Pozostajemy w temacie niszczenia naszej prywatności. Południowokoreańskie Ministerstwo Sprawiedliwości ma plan stworzenia systemu śledzenia kryptowalut. Ten ma pomóc służbom w zwalczaniu swobodnego przepływu brudnych pieniędzy i innych nielegalnych transakcji finansowych oraz w walce z przestępcami.
Do tego ma powstać „Krajowy System Cyfrowej Chmury Kryminalistycznej”.
Źródło: Bitcoinist
Wielka Brytania rozpoczyna proces regulacji rynku kryptowalut
Od jesieni zeszłego roku na czele brytyjskiego rządu stoi Rishi Sunak. Gdy ogłaszano jego wybór na premiera, społeczność kryptowalut miała nadzieję, że wprowadzi on w kraju probitcoinowe regulacje. Sam Sunak nie krył, że jego celem jest stworzenie z Wielkiej Brytanii regionalnego centrum blockchaina.
Teraz jego plany mają być realizowane. Po pierwsze, firmy z rynku kryptowalut będą musiały publikować raporty finansowe, które mają zwiększyć przejrzystość ich działań. Do tego mają zostać zliberalizowane przepisy dot. reklamowania cyfrowych aktywów.
Nie jest jednak jasne, kiedy regulacje wejdą w życie. Nie można wykluczyć, że proces ten potrwa wiele miesięcy.
W tle trwają zaś prace nad unijnymi regulacjami. Głosowanie nad MiCA, czyli pakietem europejskich przepisów dot. kryptowalut, ma zostać przeprowadzone w kwietniu br..
Źródło: CNBC
Dowiemy się, kto pomógł Samowi Bankmanowi-Friedowi wyjść z więzienia?
Na koniec wracamy jeszcze do sprawy upadku FTX.
Po bankructwie giełdy jej byłemu CEO, Samowi Bankmanowi-Friedowi, postawiono kilka zarzutów, głównie dot. przestępstw finansowych. Wkrótce potem aresztowano go na Bahamach i trafił on do lokalnego zakładu karnego. Potem został przeniesiony do USA. Tam przeniesiono go do aresztu domowego. Stało się tak dlatego, że poręczyły za niego cztery osoby: jego rodzice i dwójka nieznanych z imienia i nazwiska ludzi.
Media w USA domagają się upublicznienia personaliów wybawców byłego CEO FTX. Jego prawnicy twierdzą, że ze względu na bezpieczeństwo tych osób, ich nazwiska nie mogą być powszechnie znane.
Okazuje się jednak, że sędzia Lewis Kaplan przychylił się do wniosku mediów. Dał jednak czas prawnikom Bankmana-Frieda na odwołanie się od jego decyzji. Jest jednak szansa na to, że wkrótce poznamy personalia obu tajemniczych „przyjaciół” założyciela FTX.
Sam Bankman-Fried przebywa w areszcie domowym, w domu jego rodziców. Wyrok w jego sprawie zapadnie dopiero jesienią br., grozi mu zaś aż 115 lat więzienia.
Źródło: s3.documentcloud.org