Revolut — inwestycje w kryptowaluty na popularnym portfelu3 min. czytania

Revolut a kryptowaluty

Revolut to założona w lipcu 2015 roku platforma, która, jak sama podkreśla, jest „alternatywą dla światowego systemu bankowego”. W tym tekście opiszemy jej podstawowe usługi dot. kryptowalut.

  • Revolut powstał w 2015 r. i jest „alternatywą dla światowego systemu bankowego”.
  • Firma emituje karty płatnicze i umożliwia inwestowanie w kryptowaluty.
  • Niestety, kupując BTC na Revolut nie otrzymujemy kluczy prywatnych, co jest pewnym minusem całej operacji.

Revolut co to jest?

Revolut został założony w 2015 r. przez posiadającego rosyjskie korzenie Nikolaya Storonskiego.  Zajmuje się emisją kart płatniczych, które są kompatybilne z ekosystemem Mastercard. Od paru lat oferuje też usługi zakupu krypowalut takich jak bitcoin czy ethereum.

Karty inne niż wszystkie

Dlaczego jednak ktoś miałby decydować się na karty Revolut? Cechują się one bowiem różnymi zaletami. Np. płatności realizowane za ich pomocą są rozliczane po kursach międzybankowych, czyli bez spreadów. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim tańsze płatności za granicą. To ważne dla osób, które dużo podróżują.

Warto dodać, że mówimy tu o kartach prepaid, które zasila się środkami za pomocą standardowej karty albo za pomocą przelewu SEPA.

Aplikacja mobilna Revolut

Revolut to jednak nie tylko karty, ale też aplikacja mobilna, którą mogą zainstalować u siebie użytkownicy telefonów z systemami iOS i Android.

„Apka” jest powiązana z wirtualną kartą walutową MasterCard i także umożliwia nam płacenie na całym świecie.

Kryptowaluty

Revolut umożliwia także inwestowanie w kryptowaluty takie jak np. ethereum czy bitcoin.

Zresztą inwestowanie za pomocą Revolut to tylko jedna strona medalu. Dzięki aplikacji czy karcie firmy można płacić bitcoinami np. w sklepie.

To bardzo ważna funkcja dla zwolenników bitcoina. Jeśli bowiem przebywamy np. w Wielkiej Brytanii, chcemy zapłacić za swoje zakupy w BTC, a dany sklep nie akceptuje kryptowalut, ratunkiem jest właśnie Revolut.

Innymi słowy, dzięki Revolut cyfrowe waluty stają się niemal „zwykłymi” walutami, bowiem możemy płacić za ich pomocą w czasie codziennych zakupów. Sprzedawca nie wie nawet, że właśnie przyjął transakcję w bitcoinach, bowiem na jego konto trafią waluty fiat.

Czy wiesz, że…

Kupując kryptowaluty na Revolut musimy pamiętać jednak o jednym — nie stajemy się w tym wypadku posiadaczami kluczy prywatnych. Firma wyznacza w naszym imieniu zewnętrznych opiekunów, którzy zobowiązani są chronić klucze prywatne wszystkich użytkowników aplikacji.

Koszty zakupu bitcoina

Trzeba jednak pamiętać, że wymiana walut i kryptowalut w Revolut kosztuje. Jeśli chcemy kupić za pomocą aplikacji firmy BTC, najpierw warto zaznajomić się z tabelą opłat, którą znajdziecie na stronie projektu pod tym linkiem.

Lista kryptowalut, które można kupować i sprzedawać za pomocą Revolut, jest dość długa i stale rośnie. Obecnie są to cyfrowe waluty takie jak: Bitcoin (BTC), Bitcoin Cash (BCH), Doge (DOGE), Ethereum (ETH), Litecoin (LTC), Ripple (XRP), Stellar (XLM), EOS (EOS), OMG Network (OMG), 0x (ZRX), Tezos (XTZ), Bancor (BNT), Cardano (ADA), Filecoin (FIL), Loopring (LRC), Numerai (Numerai), Orchid (OXT), Synthetix (SNX), The Graph (GRT), Universal Market Access (UMA) and Uniswap (UNI), Yearn Finance (YFI), Cosmos (ATOM), New Kind of Network (NKN), Matic (Matic), Algorand (Algo), Celo (Celo), Band (Band), Chainlink (Link), Tellor (TRB), Aave (AAVE), Compound (COMP), Curve Finance (CRV), Sushi (SUSHI), 1inch (1inch), Mirror (MIR), Origin Protocol (OGN), Basic Attention Token (BAT), Enjin (ENJ), SKALE Network (SKL), Cartesi (CTSI), Storj (STORJ) oraz iExec (RLC).

Ciekawą opcją jest też usługa cyklicznego kupowania kryptowalut. W jej ramach wystarczy tylko wybrać, którą kryptowalutę chcecie kupić, ile chcecie jej kupić i jak często.

Revolut to dobre rozwiązanie dla początkujących

Revolut to dobre narzędzie dla osób, które chcą kupić kryptowaluty po raz pierwszy. Minusem jest jednak fakt, że wraz z zakupem bitcoinów nie otrzymujemy kluczy prywatnych, co, patrząc na sprawę oczami doświadczonych inwestorów, jest sporym minusem.

Z drugiej strony, firma oferuje nam możliwość codziennego płacenia kryptowalutami, co dla wielu może być ciekawym pomysłem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *