Seria VS: Bitcoin vs Złoto3 min. czytania

Najstarsza i największa z kryptowalut uważająca za cyfrowy nośnik wartości oraz jeden z najcenniejszych metali szlachetnych uważany za bezpieczną przystań rynków finansowych. W serii VS gdzie porównujemy ze sobą różne aktywa rynku kryptowalutowego oraz tradycyjnego, tym razem w szranki naprzeciwko siebie stają Bitcoin oraz złoto. Czy BTC rzeczywiście nosi w sobie znamiona „cyfrowego złota” i czy w przyszłości będzie w stanie wyprzeć ten stosowany przez ludzkość od tysiącleci inkubator wartości?

Bitcoin vs Złoto: Nośniki wartości dwóch różnych epok

Złoto to pierwiastek chemiczny o liczbie atomowej 79, z którego ludzkość korzysta co najmniej od 5 tysięcy lat. Pierwsze ślady wykorzystania cennego kruszcu jako elementu zdobień, biżuterii oraz środka płatniczego pochodzą ze Starożytnego Egiptu i datowane są na 3 tysiące lat przed naszą erą (pierwsze złote płatki znaleziono jednak w jaskiniach paleontologicznych datowanych na kilkadziesiąt tysięcy lat wcześniej).

Z kolei Bitcoin to cyfrowa waluta peer-to-peer (P2P) przechowywana na wirtualnych portfelach, która została stworzona w 2009 roku. Podobnie jak w przypadku złota, tak samo w przypadku BTC mówi się o jego „wydobywaniu”, „kopaniu” oraz „górnictwie”, a osoby i instytucje zajmujące się tym procesem nazywa „górnikami”. Różnica polega jednak na tym, że do wydobycia złota służy kilof i bardziej zaawansowane narzędzia górnicze, a do wydobycia Bitcoina moc obliczeniowa komputerów.

Wśród cech wspólnych należy wyróżnić również ograniczoną rynkową podaż. Na świecie dostępnych jest (szacunkowo) 171 tysięcy ton metrycznych cennego metalu, natomiast w sieci Bitcoin do obiegu może trafić maksymalnie 21 milionów monet.

Na tradycyjnych rynkach finansowych złoto od zawsze traktowane było jako nośnik wartości i do dzisiaj, w przypadku niepewności lub kryzysu, inwestorzy najchętniej skupują właśnie złoto.Zdaniem wielu, Bitcoin może stać się „cyfrowym złotem” i jego następcą w roli inkubatora wartości w ramach kolejnej rewolucji przemysłowej i technologicznej. Na rynku kryptowalut to właśnie w kierunku BTC udają się inwestorzy gdy aktywuje się panika lub silniejszy trend spadkowy.

Główne różnice, które występują pomiędzy Bitcoinem i złotem

Zmienność, metody przechowywania, źródła popytu oraz powszechność zastosowania to cztery podstawowe kategorie wyróżniające Bitcoin vs Złoto. W zakresie zmienności obydwu aktywów, występujące różnice dokładnie widać na wykresie porównującym stopy zwrotu od 2019. W tym czasie Bitcoin zyskiwał niemal 140%, a złoto rosło o 30%. Chociaż na tradycyjnych rynkach finansowych stopa zwrotu ze złota jest jak najbardziej zadowalająca dla inwestorów, to w porównaniu z BTC wydaje się być prawie niezauważalna:

Bitcoin (pomarańczowy) vs złoto (granatowy) i porównanie stóp zwrotu od początku 2019 roku. Źródło: Tradingview.com

Warto spojrzeć również na procentową wartość wskaźnika ATR (Average True Range, średnia rzeczywistego zasięgu) pokazującą zmienność danego aktywa w przeciągu sesji lub badanego okresu czasu. Dla złota oscyluje ona w granicach maksymalnie 2%, natomiast w przypadku Bitcoina średnia jest dwukrotnie wyższa i wynosi 4% (maksymalne odchylenia do nawet 12% w czasach największej zmienności).

Oprócz zmienności drugim najważniejszym czynnikiem wyróżniającym oba aktywa jest powszechność ich zastosowania i użyteczność jako środek wymiany (waluta). W tym przypadku Bitcoin z każdym rokiem zwiększa swoją popularność, ciężko mu jednak konkurować z aktywem, które jest w użytku od co najmniej 5 tysięcy lat i jeszcze kilkadziesiąt lat temu stanowiło podstawę wymiany walutowej na całym świecie (standard złota).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *