Standard ERC-20 i ERC-7212 min. czytania

Wraz z rosnącą popularnością kryptowalut, Ethereum stało się centralnym projektem dla innowacyjnych projektów opartych na blockchainie. Jednym z kluczowych elementów tego ekosystemu są standardy tokenów, które definiują zasady, według których działają cyfrowe aktywa na tej platformie. Dwa z najbardziej znanych standardów to ERC-20 i ERC-721.

Standard ERC-20: podstawa dla tokenów Ethereum

ERC-20 (Ethereum Request for Comment 20) jest standardem używanym do tworzenia tokenów działających na blockchainie Ethereum. Tokeny ERC-20 reprezentują dowolny walor, który może być łatwo wymieniany na giełdach kryptowalutowych. Standard ten został wprowadzony niemal na samym początku istnienia Ethereum. Od tego czasu stał się fundamentem dla wielu projektów kryptowalutowych.

Tokeny ERC-20 są oparte na smart kontraktach, które działają na blockchainie Ethereum. Definiują one podstawowe funkcje tokenów. Standard ten umożliwia też wymianie tychże na giełdach (w tym zdecentalizowanych).

Główne cechy standardu ERC-20 obejmują:

Transferowalność: Tokeny ERC-20 mogą być swobodnie przesyłane między adresami w sieci Ethereum.
Dostępność: Dowolny portfel Ethereum może obsługiwać tokeny ERC-20.
Interoperacyjność: Tokeny ERC-20 są kompatybilne z różnymi aplikacjami i giełdami, co ułatwia ich wymianę.

Standard ERC-721: rewolucja w świecie blockchaina

W przeciwieństwie do standardu ERC-20, ERC-721 (Ethereum Request for Comment 721) wprowadza zupełnie nowy paradygmat: non-fungible token (NFT). Non-fungible tokens są unikalne – nie mogą istnieć dwa takie same NFT. To sprawia, że są idealne jako tokeny służące do reprezentowania elementów różnych kolekcji, dzieł sztuki cyfrowej, nieruchomości w metaverse’ach czy nawet praw autorskich.

ERC-721 został wprowadzony parę lat temu i szybko stał się kluczowym elementem rozwoju rynku NFT. Ten standard umożliwia tworzenie cyfrowych przedmiotów, które są jedyny w swoim rodzaju i mogą być łatwo śledzone, przekazywane i handlowane na blockchainie Ethereum.

Główne cechy standardu ERC-721 to:

Unikalność: każdy token ERC-721 jest jedyny w swoim rodzaju, co umożliwia reprezentowanie unkalnych aktywów.
Wielowymiarowość: Tokeny ERC-721 mogą reprezentować różnorodne aktywa, od cyfrowych dzieł sztuki po nieruchomości w wirtualnych światach.
Wymienialność: Pomimo swojej unikalności, tokeny ERC-721 mogą być łatwo wymieniane na platformach handlowych i giełdach NFT.

Podsumowanie

Standardy ERC-20 i ERC-721 odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu ekosystemy Ethereum i kryptowalut jako całości. ERC-20 umożliwia tworzenie i wymianę tokenów, podczas gdy ERC-721 otwiera drzwi do świata niematerialnych, unikalnych aktywów. Znaczenie obu rozwiązań nadal rośnie wraz z rozwojem ekosystemu kryptowalut.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *