W jakich krajach akceptuje się krypto?2 min. czytania
Kryptowaluty obecne są na rynku już od ponad 10 lat, nadal w wielu miejscach na świecie ich kwestie prawne nie zostały uregulowane. Z poniższego artykułu dowiesz się, w których państwach transakcje kryptowalutowe są akceptowane, a w których ograniczone lub całkowicie zakazane. Przykładowo w Polsce kwestie obrotu Bitcoinem i jego pochodnymi nie są regulowane przez żaden akt prawny, istnieje jednak obowiązek rozliczania zysków (i strat) w ramach zeznania podatkowego, a obrót cyfrowymi aktywami nie jest w żaden sposób ograniczony – podobna sytuacja będzie miała miejsce w wielu innych państwach.
W Europie Bitcoin jest dostępny praktycznie w każdym państwie
Na Starym Kontynencie użytkownicy kryptowalut mogą bez problemu dokonywać płatności w kryptowalutach oraz znajdą wiele tradycyjnych punktów handlowych oraz usługowych, które obsługują Bitcoina. Wyjątkiem jest jedynie Rosja, w której od wielu lat trwa debata dotycząca legalności kryptowalut jako środków płatniczych, do tej pory jednak wymiana BTC nie została bezpośrednio zablokowana.
Takowe przepisy pojawiają się głównie w części państw Ameryki Południowej, w Afryce Północnej oraz w Azji. Przykładowo Bitcoin uznawany jest za całkowicie nielegalny środek płatniczy w Algierii, Egipcie oraz Maroko, co ma związek głównie z dominującymi w tych państwach wyznaniami religijnymi.
Państwa przyjazne kryptowalutą
Chociaż kryptowaluty są akceptowane w większości państw na świecie, to można wśród nich wyróżnić kilkanaście, które wdrażają ramy prawne wspierające rozwój tej cały czas młodej oraz perspektywicznej branży. Na liście tej znajdują się między innymi:
- Bermudy
- Białoruś
- Estonia
- Gibraltar
- Gruzja
- Hongkong
- Japonia
- Malta
- Niemcy
- Singapur
- Słowenia
- Szwajcaria
Niemcy są jednym z największych rynków handlu kryptowalutowego, posiadając rozbudowaną sieć bitomatów oraz punktów akceptujących płatności kryptowalutowe.
Jednym z liderów rozwoju technologii kryptowalutowej jest również Japonia. Chociaż rynek cyfrowych aktywów nie został tam w pełni zalegalizowany, to obecne ramy prawne dopuszczają handel oraz działanie giełd kryptowalutowych, a sam region uznaje się obecnie za centrum kryptowalutowe całej Azji, która posiada mocno mieszane podejście do kryptowalut.
Przykładowo w Nepalu, Pakistanie, Bangladeszu, Chinach i na Tajwanie istnieją silne ograniczenia dotyczące obrotu kryptowalutowego.