Współzałożyciel Ripple, Jed McCaleb, sprzedał 54 miliony XRP w kwietniu!3 min. czytania

Jed McCaleb, współzałożycieli firmy płatniczej Ripple, która odpowiada za emisję jednej z trzech największych kryptowalut dostępnych na rynku (XRP), w samym tylko kwietniu sprzedał 54 miliony tokenów, wynika z raportu TheCryptoAssociate. Bazując na informacjach z portfeli powiązanych z McCalebem, udało się ustalić, że regularnie pozbywa się sporej ilości swoich prywatnych tokenów. Używane przez niego rzekomo portfele pokazują, że w kwietniu 2020 roku dokonał sprzedaży ponad 54 milionów XRP, które były warte niespełna 12 milionów dolarów.

1,8 miliona XRP sprzedawanych każdego dnia, miliardy nadal czekają w kolejce

W związku z ciągnącym się długimi miesiącami pozwem sądowym oraz ostatecznym porozumieniem pomiędzy współtwórcami kryptowaluty XRP, Jed McCaleb otrzymuje od Ripple miliony XRP każdego miesiąca. Początkowo on oraz jego rodzina posiadała około 7 miliardów tokenów, które obecnie byłyby warte 1,5 miliarda dolarów.

Bohater artykułu w przeszłości próbował spieniężać ogromne ilości XRP, co spotykało się ze sprzeciwem Ripple oraz największych giełd, mogąc doprowadzić do zachwiania równowagi cenowej kryptowaluty. McCaleb i Ripple poszli na ugodę, a sam zainteresowany rozpoczął nowy projekt o nazwie Stellar.

McCaleb od dawna sprzedaje spore ilości XRP, dokładne dane nigdy nie były jednak dostępne. Crypto Associate postarało się jednak przeprowadzić analizę sprzedaży tokenów sieci Ripple przez współzałożyciela przedsiębiorstwa w kwietniu 2020 roku i z szacunków wynika, że ten miał pozbywać się dziennie 1,8 miliona XRP, łącznie sprzedając ponad 54 miliony tokenów w jednym miesiącu.

Informacja to nie tylko ciekawostka, ale również niemały problem dla ekosystemu XRP, który znajduje się pod ciągłą presją sprzedażową. Co prawda kapitalizacja tego rynku jest spora (trzecia w kolejności po Etherze i Bitcoinie) jednak ciągła wyprzedaż aktywów przez McCaleba oraz fakt, że na jego konto każdego miesiąca trafia kolejne 76 milionów XRP (w związku z ugodą sądową) z całą pewnością nie pomaga wzrostom kryptowaluty na światowych giełdach.

O ile McCaleb w 2019 roku zmniejszył swoją aktywność sprzedażową, to w 2020 roku ponownie widać jego powrót na rynek.

XRP, co dalej z ceną kryptowaluty?

Zgodnie z danymi portalu Coinpaprika.com (dostęp 8 maja 2020 roku), XRP kosztuje niespełna 0,22 dolara, a łączna kapitalizacja kryptowaluty wynosi 9,5 miliarda dolarów. Dla porównania kapitalizacja Etheru to 23 miliardy, a Bitcoina 181 miliardów.

XRP podobnie jak inne kryptowaluty testował w pierwszej połowie marca wielomiesięczne dołki, spadając do 11 centów, i od tego czasu stopniowo odbija, odrabiając do dzisiaj niemal 100%. Od strony technicznej kryptowaluta została zamknięta pomiędzy dwoma średnimi ruchomymi (z 50 oraz 200 ostatnich sesji), a opór blokujący dalszą aprecjację wzmacniają jednocześnie minima z końca lutego oraz 50% zniesienia trendu spadkowego z pierwszego kwartału:

XRP do dolara zatrzymane pod poziomem 23 centów. Źródło: Tradingview.com

Dopóki notowaniom XRP nie uda się pokonać pokazanej na wykresie strefy nie można wykluczyć ewentualnej korekty spadkowej ceny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *