Wysłałem ether na adres BTC, co teraz?3 min. czytania

wysłałem ETH na adres BTC

Zapewne wielu początkujących użytkowników kryptowalut i blockchaina zastanawia się, czy np. ether można wysłać na adres w sieci Bitcoin i odwrotnie: bitcoina na adres w sieci Ethereum. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć Wam na tego typu pytania.

  • Bitcoin i ethereum działają w oparciu o osobne sieci. 
  • W praktyce oznacza to, że nie da się wysłać BTC na łańcuch Ethereum.
  • Przed wysyłką środków na jakikolwiek adres trzeba jednak zawsze dokładnie sprawdzić, czy właśnie na niego chcemy wysłać nasze coiny.

Bitcoin a Ethereum

Na starcie warto wyjaśnić, że zarówno ether, jak i bitcoin są kryptowalutami, które są oparte na technologii blockchain. Tyle że zarówno ETH jak i BTC działają w oparciu o inne sieci (łańcuchy), czyli inne blockchainy. Blockchain to zarówno nazwa technologii, ale też sieci kryptowalut opartej na niej.

Pewnym problemem dla początkujących użytkowników jest nierzadko zrozumienie tego, że blockchainy nie są ze sobą połączone, stanowią osobne byty. Bitcoiny można przesyłać tylko w ramach blockchaina Bitcoina, zaś ethery jedynie w ramach sieci Ethereum.

Ma to duży wpływ na pytanie, jakie zostało zadane w tytule tego artykułu.

Oznacza to bowiem, że nie ma technicznej możliwości wysłania np. BTC na łańcuch Ethereum. Nie oznacza to jednak, że nie należy mieć się na baczności. O tym jednak za chwilę.

Warto dodać, że twórcy blockchainów ułatwiają nam też rozpoznanie, który adres należy do jakiej sieci. Adresy w sieci Ethereum zaczynają się od “0x”, zaś w blockchainie bitcoina od np. “1”, “2” czy “bc1”.

Podsumowując: wysłanie np. ETH na blockchaina BTC nie jest możliwe i nawet próba zrealizowania takiej transakcji skończy się niepowodzeniem. Nie zmienia to jednak faktu, że wysyłanie kryptowalut na inny adres powinno być poprzedzone procedurą sprawdzenia adresu, na jaki chcemy przesłać środki.

Gdzie leży zagrożenie?

Wracamy teraz do wątku zagrożeń dot. przesyłania środków w ramach blockchaina. 

Pamiętajcie zawsze o jednej rzeczy: transakcji wysłanej w ramach blockchaina nie da się cofnąć. Co to oznacza w praktyce? Jeżeli popełnicie błąd w wysyłce BTC (czy jakiejkolwiek innej kryptowaluty), nie odzyskacie już swoich środków. Otrzyma je bowiem ktoś inny, anonimy właściciel adresu, na który przez pomyłkę wyślecie swoje coiny.

Zadbanie jednak o to, by kryptowaluty trafiły na właściwy adres, nie jest trudne. Wystarczy przed wysyłką coinów dokładnie sprawdzić np. początek (np. pierwsze 3-4 znaki), koniec i jakiś fragment ze środka adresu. Jeśli widzimy, że adresy — ten, na który chcemy wysłać środki, i ten, który wpisaliśmy do portfela do sekcji “adresat” — są takie same, możemy być niemal pewni, że wyślemy nasze BTC na właściwy portfel. Najlepszą metodą jest oczywiście sprawdzenie całego adresu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *