64 tysiące bitcoinów wykradzionych z Bitfinex odzyskane przez amerykańskich śledczych4 min. czytania

mail od hakera bitcoin

Na początku lutego sieć obiegła informacja, że hakerzy przetransferowali ponad 64 tysiące bitcoinów (BTC), które w 2016 roku padły łupem podczas włamania na giełdę Bitfinex. Ich wartość rynkowa wyceniana jest na niemal 3,7 miliarda dolarów. Amerykański Departament Sprawiedliwości poinformował jednak tydzień później, że skradzione środki udało się odzyskać, a firma analityczna Glassnode sprawdziła jak transfer tak ogromnej ilości środków wpłynął na wygląd statystyk on-chain dla sieci Bitcoin.

  • W przeciągu jednego tygodnia środki zostały nagle aktywowane, a następnie przejęte przez amerykańskich śledczych
  • Zatrzymali parę dwóch trzydziestolatków, z którymi powiązali adres BTC, na który przetransferowano miliardy dolarów w kryptowalucie
  • Część wskaźników on-chain z powodu tego transferu znalazła się na historycznych maksimach

Hakerzy transferowali 64 tysiące bitcoinów, śledczy jednak szybko ich zatrzymali

1 lutego 2022 roku bitcoiny skradzione w 2016 roku z giełdy Bitfinex zostały przeniesione w ramach 23 transakcji do nowego portfela, który zgromadził po nich około 94 643,29 BTC, wycenianych na 3,7 miliarda dolarów.

Adres portfela i ruch został wychwycony przez parser blockchain Btcparser.com. Pierwsza transakcja w wysokości 1 BTC miała miejsce we wtorek o godzinie 4 w nocy, a ostatni transfer w wysokości 0,00001297 BTC kilka godzin później.

Wartość portfela. Źródło: Btcparser.com

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych (DOJ) tydzień później poinformował jednak, że skonfiskował wszystkie skradzione bitcoiny i aresztował parę dwóch trzydziestolatków. Ilya Lichtenstein i Heather Morgan, usłyszeli zarzuty spiskowania w celu prania pieniędzy i oszukania rządu USA. W przypadku skazania grozi im do 25 lat więzienia.

Przejęcie aktywów wartych 3,7 miliarda dolarów jest największym w historii Departamentu Sprawiedliwości. Nie odzyskali jednak całej sumy utraconej w wyniku włamania z 2016 roku. Z Bitfinex oryginalnie zniknęło wtedy bowiem prawie 120 tysięcy bitcoinów.

Podczas gdy Morgan i Lichtenstein nie zostali formalnie oskarżeni o dokonanie tamtejszego ataku hakerskiego, prokuratorzy ustalili, że BTC zostały przesłane na początku lutego do cyfrowego portfela kontrolowanego przez Lichtensteina.

Ponad jedna trzecia skradzionych bitcoinów została przeniesiona z portfela Lichtensteina „poprzez skomplikowany proces prania brudnych pieniędzy” obejmujący tworzenie kont z fałszywymi nazwiskami i konwersję BTC na inne, bardziej prywatne waluty cyfrowe, takie jak Monero.

Wykradzenie środków z giełdy Bitfinex oczami analizy on-chain

Biorąc pod uwagę duży rozmiar, zarówno pod względem wolumenu, wartości w dolarach amerykańskich, zrealizowanego zysku, jak i zniszczonej żywotności, ostatnia aktywność monet wykradzionych w 2016 roku stanowi interesujące studium przypadku w ocenie, jak anomalne zdarzenia on-chain wpływają na interpretację głównych wskaźników.

Glassnode analizują wskaźnik ponad pięcioletniej „obudzonej podaży” zauważa, że był to największy transfer w historii, przyćmiewając dotychczasowy rekord 71,825 tys. BTC ze stycznia 2019 roku, gdy za jednego bitcoina płacono 3629 dol.

Największy transfer uśpionej długoterminowej podaży w historii. Źródło: Glassnode

Na historycznych maksimach znalazła się również wartość wskaźnika Coin Days Destroyed (CDD), który mierzy liczbę monet niewydawanych przez długi czas. Uważa się, że jest to ważna alternatywa dla spojrzenia na całkowitą liczbę transakcji, która może nie odzwierciedlać dokładnie aktywności sieci, jeśli wartość nie była przechowywana przez znaczący czas.

Wartość CDD wyniosła 195 milionów, z czego 190 milionów (97%) było powiązanych z portfelami Bitfinex. Był to najwyższy poziom od 29 lipca 2019 roku, kiedy wskaźnik znajdował się na poziomie 261,9 mln.

– Ciekawą miarą żywotności bitcoina, która może być zastosowana do przecięcia anomalii takich jak ta, gdzie mała liczba portfeli wydaje bardzo duże/starsze monety, jest ASOL. Średnia długość życia wydanych monet bazuje na wskaźniku UTXO, ignorując całkowicie wolumen (który jest mierzona przez CDD) – komentuje Glassnode.

ASOL nie zareagował w znaczący sposób na ruch portfela powiązanego z giełdą Bitfinex i obecnie przebija się do najniższych poziomów ostatnio widzianych w czerwcu 2021. Trendy wzrostowe ASOL są zazwyczaj obserwowane, gdy mamy do czynienia z szeroką dystrybucją starszych monet, zazwyczaj na rynkach byka. Natomiast trendy spadkowe – takie jak obecny – sugerują, że na rynkach dominują HODL-erzy.

Wartość wskaźnika ASOL spadła na najniższe poziomy od lipca ubiegłego roku. Czy na rynek powrócą zakupy? Źródło: Glassnode

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *