Najważniejsze newsy tygodnia #923 min. czytania

kurs bitcoin btc

Co wydarzyło się na rynku kryptowalut w ciągu ostatnich 7 dni? Na poziomie ceny bitcoina może nie zobaczyliśmy żadnej rewolucji (kurs przebił na chwilę 36 000 USD), ale już w warstwie fundamentów dzieje się naprawdę wiele!

Fed… nie robi nic

Cały świat finansów czeka na ostateczny spadek inflacji w USA do 2 pkt. proc. i powrót banku centralnego do luzowania ilościowego. Powinno to sprawić, że na rynkach zobaczymy hossę. Na ostatnim posiedzeniu Fedu, władze monetarne USA nie zrobiły zaś niczego. To zresztą też powinno nas cieszyć.

Fed postanowił, że ani nie obniży stóp proc., ani ich nie podwyższy. Pozostawił je na obecnym poziomie. Co jednak ciekawe, w odpowiedzi kurs bitcoina wystrzelił i na chwilę przebił 36 000 USD. Po pewnym czasie nastąpiła jednak korekta i obecnie jeden bitcoin znów kosztuje mniej niż 35 000 USD. Pokazuje to jednak, jakie są oczekiwania rynku. Wystarczy iskra, by ten w pozytywnym tego słowa znaczeniu zapłonął.

Źródło: CNN

Pamiętajcie, że bitcoina, ether i altcoiny możecie kupić na Ari10 Exchange.

Bitcoinowe ETF-y są coraz bliżej?

Po raz kolejny na stronie internetowej Depository Trust and Clearing Corporation (DTCC) pojawił się ticker bitcoinowego ETF-a. Tym razem padło na Invesco i Galaxy Digital. Wcześniej na platformie zarejestrowano ticker przyszłego (?) ETF-a BlackRocka.

Samo publikowanie tickerów nie oznacza, że powstanie ETF-ów jest pewne. To część pewnej procedury. To samo przekazał mediom rzecznik DTCC. Wskazał, że standardową praktyką jest dodawanie tickera „w ramach przygotowań do wprowadzenia na rynek nowego funduszu ETF”. Można to jednak też zinterpretować jako pewne puszczanie oka do inwestorów.

Źródło: Cointelegraph

MicroStrategy dokupiło BTC

I obniżenie stóp proc. przez Fed, i powstanie ETF-ów wywoła niemal na pewno hossę. Wie o tym MicroStrategy. Spółka, która od paru lat inwestuje w bitcoiny, teraz dodała do swojego bilansu 155 BTC. Łącznie ma już 158 400 BTC. Informację tę przekazał założyciel firmy, Michael Saylor.

Z raportu firmy dot. zysków za trzeci kwartał br. wynika, że ta od końca drugiego kwartału nabyła już aż 6067 bitcoinów za 167 milionów USD, po średniej cenie 27 531 USD. Jak wspomnieliśmy, posiada teraz 158 400 BTC, które kupiła za 4,69 miliarda USD po średniej cenie 29 568 USD za 1 BTC.

Źródło: X

Ekologiczny sposób kopania bitcoinów

Firma z rynku miningu, Marathon Digital, ogłosiła, że będzie kopała bitcoiny za pomocą energii wytworzonej z odnawialnych źródeł. Nie byłoby to może sensacją, gdyby nie to, że cały proces ma być napędzany… metanem.

Powyższa rewolucja to owoc współpracy z Nodal Power, firmy z rynku OZE. Obie spółki mają wykorzystywać metan ze składowisk śmieci, który będzie następnie zamieniany w energię elektryczną. I to ta będzie zasilała kopalnię bitcoinów o mocy 280 kW. Obiekt zbudowano w USA, w stanie Utah.

Powinno to nie tylko obniżyć koszty kopania bitcoinów (przyda się to zwłaszcza po halvingu), ale też przysłużyć się środowisku, bowiem mniej metanu trafi do atmosfery.

Źródło: Coindesk.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *