Górnicy bitcoina blisko rekordowych zarobków. 40-48 mln dol. dziennie we wrześniu4 min. czytania

Górnicy bitcoina blisko rekordowych zarobków

Rekordowe kwoty rzędu 60 milionów dolarów osiągano natomiast w maju 2021 r.

Od czasu halvingu przychody górników w sieci Bitcoin (BTC) wzrosły o ponad 600%, podaje firma analityczna on-chain Glassnode. We wrześniu średnia dzienna wartość przychodu za wydobyty blok (nagroda blokowa + opłaty transakcyjne) wynosiła 40-48 milionów dolarów, zbliżając się ponownie do rekordowych wartości z maja, kiedy górnicy zarabiali nawet po 60 milionów dolarów dziennie.

  • Trudność wydobycia bitcoinów odbija od lipcowych dołków i rośnie o 39%, co wskazuje rosnącą aktywność całej sieci BTC.
  • Średnie ruchome oparte o zmieniające się trudności wydobycia generują sygnał podobny do tego z 2018 roku, kiedy z rynku kapitulowały niedźwiedzie.
  • Bycze nastroje wzmacnia wskaźnik przychodów górników, który po raz kolejny w tym roku porusza się na niemal rekordowych poziomach.

Wydobycie bitcoina znowu odżywa, sygnał on-chain niewidziany od 2018 roku

Przemysł wydobywczy bitcoina (BTC) doświadczył najbardziej dramatycznych krótkoterminowych zakłóceń w całej swojej relatywnie krótkiej historii, kiedy w maju wyłączone zostały kopalnie odpowiadające za 50% całkowitej mocy haszowania sieci. 

Pomimo tego załamania, spowodowanego kryzysem na chińskim rynku, gdzie regulatorzy zakazali działalności firm wydobywczych, aktywność sieci stopniowo się odbudowywała, czego świadkami jesteśmy do tej pory, zauważa Glassnode.

Po osiągnięciu dna pod koniec lipca, trudność wydobycia protokołu wzrosła o 39%, z dalszą dodatkową korektą w górę o około 3,9% oczekiwaną w przeciągu najbliższych dni. Trudność wydobycia powróciła do poziomu z ubiegłego roku, wymagając około 80 tryliardów haszy do rozwiązania bloku (jest to 8, po którym następują 22 zera!).

Trudność wydobycia bitcoina rośnie o 39% od lipcowych dołków. Źródło: Glassnode

Wstęga Trudności, wskaźnik analizy on-chain, również jest bliska odwrócenia i zasygnalizowania pełnego odbudowania kondycji. W tym momencie najwolniejsza 200-dniowa średnia ruchoma przecina najszybsza 9-dniową średnią. Podobna sytuacja miała miejsce jedynie w grudniu 2018 roku, kiedy z rynku po długiej wyprzedaży kapitulowały niedźwiedzie (wcześniej spychając cenę o 50% do poziomu 3 tys. dol.).

Ożywienie w górnictwie 2018-19 trwało w sumie 164 dni, aby całkowicie odwrócić sprzedażowy sygnał wstęgi trudności. Obecny rynek znajduje się w ożywieniu od 120 dni i prawdopodobnie zostanie zrealizowany po następnej korekcie trudności wydobycia.

Wstęga trudności wydobycia, średnie ruchome przedstawiają schemat podobny do tego z 2018 roku. Źródło: Glassnode

Czy wiesz, że…

Im większa trudność wydobycia bitcoina, tym większy udział konkurujących ze sobą górników w sieci. Blockchain BTC został zaprojektowany w specyficzny sposób, aby utrzymać płynność: jeżeli hash rate jest niski, wtedy trudność wydobycia spada. Gdy więcej maszyn próbuje kopać BTC, wtedy trudność wydobycia automatycznie rośnie.

Górnicy BTC mają coraz więcej powodów do zadowolenia, jeżeli chodzi o zarobki

Spoglądając na łączne przychody górników, można ocenić ogólny zysk generowany przez przemysł wydobywczy. Pomimo redukcji o 50% nagrody za wydobycie bloku z 12,5 BTC/blok do 6,25 BTC/blok w maju 2020 roku, całkowite przychody górników w dolarach amerykańskich znacznie wzrosły.

– Pamiętaj, że górnicy ponoszą koszty CAPEX (sprzęt, obiekty, logistyka) i OPEX (energia, personel, konserwacja itp.), które są denominowane w walutach fiat. Porównując obecne łączne przychody z wydobycia na poziomie 40 milionów dolarów dziennie z przychodami zaobserwowanymi w okolicach halvingu w 2020 roku, możemy zauważyć, że przychody górników wzrosły wyraźnie wzrosły – komentuje Glassnode.

Dokładniejsze statystyki dostępne są poniżej

  • Przychody wzrosły o 275% od okresu przed halvingiem na poziomie 14-18 milionów dolarów dziennie.
  • Przychody wzrosły o 630% w porównaniu z okresem po halvingu, kiedy to przychody wynosiły 6-8 milionów dolarów dziennie.

Pomimo dramatycznych zmian na rynku górniczym, wielokrotnych głębokich korekt cenowych i obniżenia wysokości nagrody za nowy blok w 2020 r., zyski nadal rosną, tworząc dodatkowe bodźce dla rynku, aby się dostosować, wprowadzić innowacje i odzyskać dominację z pierwszej połowy 2021 r.

Łączne przychody górników z nagrodów blokowych, mediana z 14 dni. We wrześniu wartość ta wynosiła od 40 do 48 milionów dolarów dziennie. Źródło: Glassnode

Glassnode podsumowuje w swoim raporcie, że odporność rynku kryptowalutowego okazała się „niesamowita”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *