Rodzaje przelewów – Elixir, Ekspress Elixir, SEPA i SORBNET3 min. czytania
Polecenie przelewu to jedna z najbardziej podstawowych i najczęściej wykorzystywanych form operacji finansowych i rozliczeń bezgotówkowych, dzięki którym codziennie płacimy za produkty i usługi, opłacamy rachunki, otrzymujemy wynagrodzenie, czy też rozliczamy się ze znajomymi. Posiadając konto w banku możesz utworzyć dyspozycję wykonania przelewu, którego kwota nie przekracza Twojego salda, a bank pełniący rolę pośrednika przekaże ją na wskazany przez Ciebie numer rachunku. Lista rodzajów przelewów jest jednak dosyć długa i każdy z nich będzie rozliczany w innym czasie. Warto więc dowiedzieć się czym różnią się poszczególne z nich i kiedy mogą trafić do odbiorcy.
Sesje wychodzące oraz sesje przychodzące Elixir
Banki komercyjne działające w Polsce nie realizują wszystkich zleceń przelewów w czasie rzeczywistym, tylko kumulują je do sesji wychodzących (kiedy wysyłają przelewy do innych banków) oraz sesji przychodzących (kiedy przelewy z innych banków odbierają). W większości banków odbywają się po trzy sesje wychodzące i przychodzące zazwyczaj w godzinach porannych, około południowych oraz w popołudniowych.
Tabela prezentują listę sesji dla poszczególnych banków w elektronicznym systemie rozliczeń międzybankowych Elixir znajduje się poniżej. System obowiązuje od 1994 roku i pozwala na przetwarzanie zleceń płatniczych.
Z powyższej tabeli wynika na przykład, że jeżeli zlecenie przelewu w Alior Banku złożymy do godziny 15:10, to zostanie on wysłany o godzinie 16:00 podczas ostatniej sesji wychodzącej tego dnia. W efekcie, do Pekao Banku Hipotecznego dotrze dopiero następnego dnia, po godzinie 11:30, kiedy ma miejsce księgowanie pierwszych sesji przychodzących.
Ekspress Elixir, czyli realizacja przelewu bez oczekiwania na odpowiednią sesję
W 2012 roku system Elixir został rozszerzony o Express Elixir, który umożliwia natychmiastowe rozliczanie płatności 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Aby było to możliwe, środki do rozliczania płatności utrzymywane są na specjalnym koncie powierniczym, które prowadzi Narodowy Bank Polski.
Tabela dostępności banków funkcjonujących w ramach systemu znajduje się na stronie internetowej Krajowej Izby Rozliczeniowej (KIR). Warto zauważyć, że nie we wszystkich bankach księgowanie odbywa się na okrągło.
Przykładowo, wysyłając pieniądze z Alior Banku przelewem Express Elixir, ten od razu trafi na rachunki prowadzone w Banku Millenium, jednak w przypadku Banku Pocztowego, BNP Paribas Bolska, czy też Citi Handlowego, w sobotę oraz niedzielę przelewy natychmiastowe nie są ani odbierane, ani wysyłane.
Przelew zagraniczny w euro, czyli SEPA
SEPA to skrót od anglojęzycznej nazwy Single Euro Payments Area, oznaczający jednolity obszar płatności w euro, w ramach którego możliwe jest prowadzenie bezgotówkowych rozliczeń wewnątrzpaństwowych i zagranicznych. Celem systemu jest przyspieszenie rozliczeń oraz zmniejszenie kosztów transferów zagranicznych.
Podobnie jak w przypadku przelewów Elixir, banki obsługują sesje przychodzące i wychodzące SEPA trzy razy w przeciągu dnia. Przykładowo w mBanku ostatni przelew SEPA zostanie wysłany o godzinie 14:45, ostatni odebrany natomiast o 17:45.
SORBNET, czyli przelewy na wysokie kwoty
Narodowy Bank Polski wprowadził system SORBNET w drugiej połowie lat 90-tych, w celu obsługi rozrachunków pomiędzy bankami, które opiewają na wysokie kwoty oraz w czasie rzeczywistym. Z czasem możliwość realizacji transakcji udostępniono również klientom indywidualnym, a w 2013 roku wprowadzono nową wersję rozwiązania o nazwie SORBNET2. W ramach SORBNET2 odbywają się najważniejsze transakcje dla polskiego systemu płatniczego: operacje polityki monetarnej, transakcje interbankowe oraz rozliczenia innych systemów płatniczych.
Przelewy SORBNET są realizowane od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 15:00.