Stablecoiny rosły w siłę w 2021 roku. Stabilne monety z nowymi rekordami4 min. czytania
Rynek stablecoinów, to nadal w znaczącej mierze Tether (USDT), ale już nie tylko. Obok niego na rynku działa wiele innych bardzo dużych „stabilnych monet”, a w gronie osiągających największe wolumeny znajdują się obecnie USD Coin (USDC), Binance USD (BUSD), Pax Dollar (USDP), Dai (DAI), Husd (HUSD) oraz Gemini Dollar (GUSD).
- Rynek stablecoinów osiągał w 2021 roku kolejne rekordy, Tether nadal znajduje się jednak na dominującej pozycji
- W handlu kryptowalutowym na znaczeniu zyskuje natomiast BUSD, który odpowiadał za 8,9% wolumenu spot
- Rynek DeFi napędza natomiast rozwój zdecentralizowanych stablecoinów, które nie są zawsze wyceniane 1:1 do dolara amerykańskiego
Stablecoiny w 2021 roku osiągnęły ponowny rekord
W 2021 roku odnotowano rekordowe wykorzystanie stablecoinów. Roczny skorygowany wolumen transakcji (przepływ płatności z jednego adresu na drugi na publicznym blockchainie) przekroczył 5 bilionów dolarów w 2021 roku, co stanowi ponad 370% wzrost rok do roku w stosunku do wolumenu z 2020 roku.
Zagregowana podaż wyemitowanych stablecoinów do listopada 2021 roku. Źródło: The Block Research
– W 2021 r. stablecoiny nadal okazują się jedną z rosnącej garstki kryptowalut, które znalazły dopasowanie produktowo-rynkowe i szerszą akceptację instytucjonalną, przy czym Centre, firma stojąca za USDC, planuje wejść na giełdę za pośrednictwem transakcji SPAC. Od początku roku łączna podaż stablecoinów wzrosła o 388% – z 29 miliardów dolarów do ponad 140 miliardów dolarów, co jest nowym rekordem – komentuje The Block Research w swoim raporcie podsumowując 2021 r. na rynku cyfrowych aktywów.
Dostosowany kwartalnie wolumen transakcji z wykorzystaniem stablecoinów. Źródło: The Block Research
Tether nadal najpopularniejszą parą do handlu kryptowalutowego
Podobnie jak w poprzednim roku, Tether nadal utrzymuje swoją dominację jako najpopularniejszy nominał pary handlowej w scentralizowanym obrocie giełdowym. W rzeczywistości, w sierpniu udział USDT w wolumenie handlu osiągnął rekordowy poziom 63%, co oznacza, że 63% wolumenu tradingowego na rynku spot było denominowane w kontrowersyjnym z racji na swoją masową emisje (i pokrycie wartości) stablecoinie.
W listopadzie, pary USD i BTC były drugą i trzecią największą parą z udziałem odpowiednio 14,8% i 7,5%. Rynek zdecydowanie opowiedział się za USDT, podczas gdy inne stabilne monety stanowią jedynie około 10%: BUSD jest największym pretendentem do zmiany tej sytuacji z udziałem w wysokości 8,9% w wolumenie spot.
Stablecoiny rozwijają sięza sprawą ekosystemu DeFi
– Jednym z dominujących trendów inwestycyjnych w 2020 roku był napływ kapitału do aplikacji DeFi, co przeniosło się na pierwszą połowę 2021 roku. Firmy i aplikacje są budowane na platformach inteligentnych kontraktów, takich jak Ethereum i innych sieci Layer-1 (warstwy pierwszej), w celu osiągnięcia zdecentralizowanego systemu finansowego, który zapewnia lepszą przejrzystość i oferuje możliwość łączenia różnych aplikacji – komentuje The Block Research.
Dla praktycznie każdego rodzaju usług finansowych, deweloperzy próbują przekształcić je w zdecentralizowany protokół: w zakresie tradingu, pożyczek, instrumentów pochodnych, analizy rynku, itd.
Pod koniec trzeciego kwartału nastąpiło ożywienie inwestycji w zdecentralizowane projekty stabilnych monet, prawdopodobnie ze względu na spodziewane blokady przez Amerykańską Komisję ds. Giełd (SEC) scentralizowanych stablecoinów, takich jak USDC i Tether, oraz obecną zależność ekosystemów DeFi od stabilnych monet.
Z tego powodu, nastąpiło odrodzenie algorytmicznych stablecoinów lub projektów, które nie próbują śledzić ceny dolara amerykańskiego w stosunku 1:1. Niektóre tego typu rozwiązania, które pozyskały znaczące fundusze w ostatnich 12 miesiącach to między innymi UXD Protocol, Float Protocol i Angle Labs.