Tokeny NFT: po ICO i DeFi przyszedł czas na nowy trend rynku kryptowalut2 min. czytania

Unikatowość wpisana w tokeny NFT sprawia, że są doskonałym nośnikiem tożsamości i własności.

Niewymienialny token (z angielskiego non-fungible token, w skrócie NFT) jest specjalną formą aktywa cyfrowego. W odróżnieniu od kryptowalut tokeny NFT nie są wzajemnie wymienne, każdy z nich ma przypisaną unikatową wartość. Wielu ekspertów upatruje w NFT kolejnego popularnego trendu w świecie kryptowalut.

  • NFT to aktywa cyfrowe, które mogą reprezentować bardzo szeroki zakres zbywalnych lub niezbywalnych dóbr, od kolekcjonerskich kart sportowych, przez dzieła sztuki, po nieruchomości, artefakty w grach, a nawet tożsamość cyfrową.
  • W przeciwieństwie do zwykłych kryptowalut tokeny NFT nie są bezpośrednio wymieniane między sobą, bo każdy może reprezentować inną wartość, przypisaną do niego.
  • Żaden token NFT nie jest identyczny i nawet jeżeli istnieje na tej samej platformie to zawsze jest niepowtarzalny i niezamienialny.

Czym jest NFT, czyli zrozumieć non-fungible token

Pomyśl o nich jak o biletach na koncert lub wydarzenie sportowe. Każdy bilet zawiera konkretne informacje, w tym imię i nazwisko kupującego, datę wydarzenia i miejsce, w którym się ono odbywa, a nawet nr miejsca. Zatem każdy bilet jest nieco inny niż pozostałe.

Podstawowe cechy tokenów NFT to:

  • brak połączenia ze światem fizycznym: cyfrowe karty kolekcjonerskie z zawodnikami NBA nie mogą być wykorzystane w grach,
  • niepodzielność: tokenu NFT nie da się podzielić na mniejszy nominał, tak jak w przypadku BTC; każdy token odpowiada jednemu konkretnemu przedmiotowi lub cyfrowej wartości,
  • niezniszczalne: dane NFT przechowywane są w sieci blockchain za pośrednictwem inteligentnych kontraktów, w efekcie tokeny nie mogą zostać usunięte, powielone lub zniszczone,
  • weryfikowalność: nawet jeżeli token NFT zmieni właściciela, dzięki sieci blockchain bardzo łatwo można określić, kto był jego oryginalnym twórcą lub kto posiadał go po drodze; jest to niezwykle ważne między innymi w przypadku cyfrowych dzieł sztuki popularnych w ekosystemie NFT.

Kolekcjonerskie „momenty” NBA, czyli przykład zastosowania NFT

Jednym z łatwiejszych do zobrazowania przykładów zastosowania tokenów NFT jest projekt „NBA Top Shot”. Tak jak kiedyś popularne było zbieranie kart z postaciami ulubionych zawodników i drużyn w danej dyscyplinie sportu, tak samo „NBA Top Shot” pozwala na to samo, ale w wersji cyfrowej.

Każdy emitowany token to konkretny „moment” z meczów NBA, które miały miejsce w przeszłości. Przykładowo: kolekcjoner może kupić NFT będący nagraniem decydującego rzutu, imponującego wsadu lub ważnego wydarzenia w historii konkretnego zawodnika.

Do tej pory platforma zgromadziła ponad 40 tysięcy użytkowników i tylko w ciągu ostatnich 30 dni (stan na 18 lutego 2021 r.) sprzedała tokeny NFT o wartości ponad 63 mln dol. Tak samo jak w przypadku tradycyjnych kart kolekcjonerskich, cena uzależniona jest od rzadkości występowania momentu w danym tokenie oraz od tego, ile druga strona jest w stanie za niego zapłacić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *